تهران کانون رایزنی‌های انرژی/ همکاری‌های نفتی وارد فاز جدیدی شد

اعتماد نوشت: براساس توافق سال ٢٠١٣ میان دو کشور، قرار است برای ١٥ سال روزانه ٢٨ میلیون مترمکعب گاز طبیعی ایران با یک خط لوله از بستر خلیج فارس به عمان صادر شود.

بالاخره هيات فرانسوي به ايران آمد تا همكاري‌هاي نفتي - صنعتي ايران و فرانسه دوباره وارد فاز جديدي شود. فازي كه از همان روزهاي ابتداي بعد از سفر رييس دولت يازدهم به داووس بحث آن مطرح بود و هيات بزرگي كه در پاييز ٩٢ به ايران آمدند نيز همگي چشم به دهان نماينده توتال فرانسه بودند تا با چراغ سبزي كه از اين شركت نفتي مي‌بينند براي همكاري‌هاي جدي‌تر با ايران تصميم بگيرند. از آن روزها تاكنون و البته بعد از توافق وين و لوزان رفت و آمدهاي تيم‌هاي اقتصادي رنگ و بويي جدي‌تر گرفته و كم‌كم نگاه‌ها به جاي شركت‌هاي بزرگ دنيا به توافق نهايي ١+٥ دوخته شده تا هر كشوري سهم خود از بازار اقتصادي ايران را در اختيار بگيرد. بر اين اساس از ابتداي سال جاري تاكنون ١٢ هيات اقتصادي از اروپا و آسيا وارد ايران شده‌اند و آخرين هياتي كه در آخرين روزهاي تابستان به ايران آمده، هياتي فرانسوي است كه از ابتدا هم نگاه‌ها به قراردادهاي بلندمدت اين كشور با ايران دوخته شده بود. ناگفته پيداست كه ايران و فرانسه قراردادهاي مهمي را با يكديگر امضا خواهند كرد كه قطعا خودرو و نفت از جمله قراردادهايي است كه بين اين دوكشور امضا مي‌شود؛ در كنار اين بخش‌ها بنا به گفته برخي هيات همراه فرانسوي امضاي ساخت هتل‌هاي گردشگري و بخش‌هاي مالي و صنعتي از ديگر قراردادهايي است كه تنها چشم انتظار رنگي شدن با جوهر قلم روي خود هستند. اما گويا زرنگ‌تر از فرانسوي‌ها هم وجود دارد و پيش از آنكه مسوولان نفتي ايران با ساكنين شهر «برج ايفل» پاي ميز مذاكره بنشينند ميزبان تيم همسايه جنوبي خود يعني عمان شدند تا به هيات ١٥٠ نفره فرانسوي نشان دهند ايران درهاي همكاري‌هاي اقتصادي خود را تنها به روي يك كشور باز نكرده و همانطور كه پيش از اين نيز بارها از عزم خود براي همكاري با همه كشورهاي دنيا صحبت كرده بود؛ حتي با قريب‌الوقوع بودن عقد قرارداد با بزرگ‌ترين شركت‌هاي اقتصادي دنيا؛ پاي ميز مذاكره با ساير كشورها مي‌نشينند و حتي پيش از اينكه دست مديران بزرگ نفتي دنيا را بفشارند، حاضرند پاي قراردادهاي نفتي را با كشورهاي ديگر امضا كنند.

فصل جديد همكاري با عمان

بر همين اساس بيژن نامدار زنگنه، وزير نفت جمهوري اسلامي ايران پيش از ديدار با مديران نفتي كه همراه هيات فرانسوي آمده بودند، با همتاي عماني‌اش محمد بن حمد الرمحي، درباره گسترش همكاريهاي نفتي و گازي، صحبت كرد تا با وي قرارداد مطالعه خط لوله صادرات گاز ايران به عمان به شركت مهندسي و ساخت تاسيسات دريايي ايران (IOEC) سپرده شود. همچنين مطالعه بخش خشكي صادرات گاز ايران به عمان نيز به شركت مهندسين مشاور پارس داده شد و قرارداد آن ميان مديران عامل شركت ملي صادرات گاز ايران و شركت مهندسين مشاور پارس به امضا رسيد. براساس توافق سال ٢٠١٣ ميان دو كشور، قرار است براي ١٥ سال روزانه
٢٨ ميليون مترمكعب گاز طبيعي ايران با يك خط لوله از بستر خليج فارس به عمان صادر شود كه ارزش بسيار بالايي دارد و سبب تحكيم روابط دو طرف مي‌شود.

چراغ سبز جوادي به توتال

در عين حال ركن‌الدين جوادي، معاون وزير نفت هم در اين اثنا به ديدار مدير اكتشاف و توليد شركت توتال فرانسه رفت تا پيش از اينكه بحث همكاري با فرانسه در بخش نفت در اتاق مذاكرات وزارت نفت پيگيري و جدي‌تر شود صحبت‌هاي اوليه در اين مورد را با آرنورد برويك كرده باشد. جوادي در اين ديدار البته خيال فرانسوي‌ها را راحت كرد و گفت: «شركت ملي نفت ايران از گسترش همكاري‌ها با توتال استقبال مي‌كند.»پيش از اين برخي خبرها از جايگزين شدن شركت‌هاي نفتي اتريشي به جاي توتال در پروژه‌هاي نفتي ايران خبر مي‌دادند انعكاس اين اخبار همزمان با ورود هيات فرانسوي به ايران موجب شد تا گمانه‌زني‌ها از سختي احتمال همكاري بلندمدت با ايران خبر دهد اما ركن الدين جوادي با ابراز خرسندي از همكاري با توتال خيال اين برند مطرح نفتي را براي سود بردن از بازار نفتي ايران راحت كرد. هرچند كه اين ديدار هم همانند همه ديدارهاي قبلي پشت درهاي بسته انجام شد اما پس از آن جوادي در مورد شرح اين ديدار گفت: «با رونمايي از قراردادهاي جديد، فرصت‌ها و پروژه‌هاي اكتشاف، توسعه، نگهداشت، توليد و افزايش ظرفيت توليد در قالب جديدي ارايه مي‌شود و شركت‌هاي خارجي مي‌توانند در اين زمينه همكاري كنند.»ظاهرا آرنولد برويك، مدير بخش اكتشاف و توليد شركت توتال فرانسه توانسته در ديدارهاي مختلفش با مديران و وزير نفت چراغ سبز همكاري با فرانسه در زمينه‌هاي مختلف اعم از اكتشاف، ازدياد برداشت، خريد نفت، توليد و بازاريابي ال ان جي و پتروشيمي را بگيرد. ديدارهايي كه با مهدي حسيني، رييس كارگروه قراردادهاي نفتي ايران و بيژن نامدار زنگنه روي داده است حداقل خيال اين شركت نفتي را براي حضور در ايران راحت كرده است.

نفت در مقابل همكاري نفتي

در عين حال سيدمهدي حسيني، رييس كارگروه قراردادهاي نفتي هم كه با آرنولد برويك ديدار داشته از آمادگي شركت توتال فرانسه براي همكاري با ايران در زمينه اكتشاف، ازدياد برداشت، خريد نفت، توليد و بازاريابي ال‌ان‌جي و پتروشيمي خبر داده و گفته است: «نقشه راه همكاري بين دو كشور در پساتحريم تدوين مي‌شود.» آرنولد برويك (Arnaud Breuillac)، در ديدارش با بيژن زنگنه، وزير نفت هم پيشنهاد جديدي به زنگنه داده و خواستار خريد نفت خام از ايران شده است. به اين ترتيب ظاهرا به غير از مديران كشاورزي و شيلاتي كه همراه تيم فرانسوي به ايران آمده‌اند، مديرمربوطه توتال نيز بالاخره نفسي آسوده از قوي‌تر شدن همكاري با ايران را كشيد چرا كه سنگ‌اندازي‌هاي فرانسه در جريان مذاكرات هسته‌اي ايران و ١+٥ اين احتمال را تقويت كرده بود كه فرانسوي‌ها در گسترش همكاري با ايران جايگاه خود را از دست داده‌اند و ممكن است اين‌بار اين مردان سرزمين فارس باشند كه در مقابل سهم‌گيري فرانسوي‌ها سنگ اندازي كنند.

نگراني از تلافي اقتصادي ايران

با اين حال هنوز خيال مديران خودرويي فرانسه ازجمله پژو سيتروئن براي بهبود روابط با طرف‌هاي ايراني خود راحت نشده است. پيش از اين كارلوس تاوارس، مديرعامل پژو سيتروئن كه قصد ورود مجدد به بازار ايران را دارد، گفته بود: «موضع سياسي شديدا سخت، افكار منفي را نسبت به فرانسه و هر چيزي كه نماينده اين كشور است مانند پژو سيتروئن برانگيخته است.»البته لوران فابيوس، وزير خارجه فرانسه در جولاي اعلام كرده بود كه «موضع سختگيرانه كشورش به شركت‌هاي فرانسوي كه درصدد حضور در اقتصاد ٤٠٠ ميليارد دلاري ايران هستند، لطمه نخواهد زد؛ امريكايي‌ها، آلماني‌ها، چيني‌ها وكره‌اي‌ها در آستانه دروازه‌هاي بازار ايران هستند... همه به اين فرصت چشمگير چشم دوخته‌اند.» با اين حال باز هم تيبو دو سيلگي، نايب‌رييس شركت ساختمان‌سازي وينسي و يكي از اعضاي مدف كه رياست هيات وارد شده به ايران را به عهده دارد، با اشاره به آلمان، اتريش، چين و امريكا به عنوان كشورهايي كه جلوتر از فرانسه در صف همكاري با ايران هستند، با ابراز نگراني گفته است «ما عقب افتاده‌ايم و اكنون بايد فرصت از دست داده را جبران كنيم. اين ديدار براي ما بسيار اهميت دارد. بايد پيشنهادهايي را مطرح كنيم كه بعد محلي قوي داشته و از نظر قيمت، رقابتي باشند.» با اين كار موضع طرف‌هاي ايراني نشان از عدم تلافي موضع سياسي فرانسه دارد و صحت آن هم چراغ سبزي است كه جوادي، مديرعامل شركت ملي نفت پس از ديدار با نماينده توتال عنوان كرده است. يكي از بزرگ‌ترين فرصت‌هاي سرمايه‌گذاري در ايران، بخش انرژي است كه انتظار مي‌رود پس از برداشته شدن تحريم‌ها، تقاضاي خارجي زيادي براي ورود به آن مطرح شود. مقامات ايران با گروه‌هاي متعدد از جمله رويال داچ شل، اني ايتاليا و توتال فرانسه مذاكره داشته‌اند و مذاكرات با گروه‌هاي انرژي امريكا كه از زمان انقلاب اسلامي سال ١٩٧٩ در ايران حضور نداشته‌اند، احتمالا طولاني‌تر خواهد بود. مذاكرات سخت‌گيرانه فرانسه به اين كشور كمك كرد از مصر و قطر براي جنگنده رافال سفارش بگيرد كه نخستين سفارش خارجي براي اين جنگنده ٢٧ ساله بود. فرانسه همچنين سرگرم مذاكره براي فروش ٦٠ فروند رافال به امارات متحده عربي است. طبق برآورد وزارت خارجه فرانسه، واردات از ايران به فرانسه از ٧٧/١ ميليارد يورو در سال ٢٠١١ به ٦٢ ميليون يورو در سال ٢٠١٣ كاهش يافت و صادرات فرانسه به ايران طي مدت مذكور از ٦٦/١ ميليارد يورو به ٤٩٤ ميليون يورو تنزل كرد. شركت‌هاي فرانسوي زماني حضور بالايي در بازار ايران داشتند، اما تحريم‌هاي اتحاديه اروپا و به ويژه امريكا كه در سال ٢٠١١ تصويب شدند، آنها را وادار به خروج از ايران كرد.

 

 

3535

کد خبر 459947

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بی نام A1 ۰۶:۳۹ - ۱۳۹۴/۰۶/۳۱
    0 0
    اسم نماینده ی توتال آرنود هست، چرا اینقدر اصرار دارین بنویسین آرنولد؟؟؟