۰ نفر
۴ مهر ۱۳۹۴ - ۰۳:۵۱
«جنگ بود» رونمایی شد

کتاب «جنگ بود» اثر ارزشمند نویسنده دهلرانی که به روایت زندگی دشوار دوران دفاع مقدس در مناطقی از شهرستان مرزی دهلران می پردازد در تهران رونمایی شد

به گزارش کردپرس کتاب«جنگ بود» که توسط احسان محمدی از نویسندگان و روزنامه نگاران دهلرانی به نگارش درآمده روایتی متفاوت از جنگ در شهرستان دهلران داشته و به تآثیر جنگ در لایه های مختلف زندگی مردم این دیار می پردازد که از زبان یک کودک روایت می شود.
بر اساس این گزارش رونمایی از این کتاب با حضور تعداد زیادی از نمایندگان رسانه های گروهی پایتخت، خبرنگاران روزنامه های سراسری و همچنین نویسنگان برجسته کشوری در محل کافه کتاب«آمه» تهران برگزار شد و علاوه بر رونمایی توسط جمعی از نویسندگان حاضر مورد نقد و بررسی قرار گرفت.
کتاب«جنگ بود» روایتی صمیمی و باور پذیر از جنگ در مناطق مرزی
در ابتدای این مراسم که جزییات آن را پایگاه خبری نسیم دهلران منتشر کرده است ،سیدعبدالجواد موسوی- منتقد ادبی ضمن تحسین این اثر گفت: مدتهاست در عرصه دفاع مقدس کتابی تا این اندازه روان، صمیمی و باور پذیر نخوانده بودم.
نویسنده کتاب «خارج آهنگ» ضمن خواندن بخش هایی از کتاب افزود: در ادبیات دفاع مقدس کمتر از مردم مناطق مرزی که گرفتار جنگ بودند حرفی زده می شود، اینکه چطور در آن شرایط زندگی کردند، چطور با جنگ کنار آمدند و بچه ها چطور بزرگ شدند. این کتاب روایت مستندی از زندگی مردم است که با چه مظلومیتی زندگی کردند.
این ترانه سرا ضمن انتقاد از عدم دقت در ویراستاری برخی از محاوره های کتاب اظهار کرد: در ادبیات دفاع مقدس یا یک نگاه رسمی وجود دارد که بسیار تکرار شده است یا بعضی گرفتار پاره ای نقدهای روشنفکری شده اند و ظرایف جنگ را نمی بینند، نویسنده کتاب «جنگ بود» خوشبختانه گرفتار این دو آفت نشده و لحن صمیمانه اش را تا پایان کتاب حفظ کرده است.
جنگ بود، تصویری متفاوت از زندگی در جنگ
علی میرفتاح، روزنامه نگار برجسته کشور نیز در سخنانی با اشاره به اینکه یکی از مشکلات حوزه نشر، ضعف در تبلیغ و معرفی کتاب های منتشره است بیان داشت: ما باید از ظرفیت های جدید نظیر تشکیل شبکه های اجتماعی برای معرفی کتاب بهره بگیریم. این کار باعث می شود کتاب های تازه انتشار یافته خیلی زود بدون اینکه خوانده شوند در بازار گم نشوند.
وی در ادامه گفت: اگر این اتفاق بیفتد حتماً کتاب «جنگ بود» با یک معرفی مناسب می تواند خوانندگان بسیاری را به خودش جلب کند چون یک تصویر متفاوت از زندگی در جنگ ارائه کرده است.
این منتقد ادبی افزود: نویسنده کتاب با پرهیز از الفاظ و عبارات یا مفاهیم لوث شده که بارها تکرار شده اند، مفهوم جنگ را از حالت انتزاعی به واقع گرایی تغییر داده که برای این اثر یک موققیت به شمار می رود.
وفاداری به کودکانی که در جنگ بزرگ شدند
احسان محمدی -نویسنده کتاب- نیز در سخنانی کوتاه با اشاره به موضوع کتاب بیان نمود: در تمام جنگ ها کودکان بزرگترین قربانیان هستند. آنها نه موافق اند نه مخالف، نه زنده باد می گویند و نه مُرده باد اما بیشترین صدمه های روحی را از جنگ ها می بینند.
وی افزود: بزرگترها تن شان زخم می شود و می توانند آن را نشان دهند اما بچه ها روح شان زخم بر می دارد و این زخمی است که هیچ وقت خوب نمی شود. در جنگ ها بیش از زنده ها، زندگی کشته می شود و بیش از کودکان، کودکی...
این نویسنده با نشان دادن شهر دهلران روی نقشه کشور و اشاره به محلی که ماجراهای کتاب در آنجا رخ داده است اظهار کرد: من در این کتاب سعی کردم به کودک هشت، نه ساله ای که در یک شهر مرزی و در جوار جنگ زندگی کرده است وفادار بمانم و زبان همه کودکان همسن و سالم باشم که در محرومیت، فقر و اضطراب جنگ بزرگ شدند. سعی کردم روایت کنم رنجی که پدرها و مادرهایمان در دوران جنگ با عراق کشیدند، مقاومتی که کردند و هنوز هم آنجا در آن دیار محروم مانده اند و زندگی می کنند.
محمود آموزگار- مدیر انتشارات «کتاب آمه»- ضمن تشکر از مهمانان و سخنرانان دلیل انتشار کتاب را روایت صادقانه آن عنوان کرد و گفت: وقتی نسخه پیش نویس کتاب به دستم رسید، بدون اینکه آن را زمین بگذارم تا آخر خواندم و بعد تصمیم گرفتیم آن را چاپ کنیم.
تصویر واقعی از زندگی در یک شهر مرزی
وی بیان نمود: وقتی امروز پدر و مادر احسان محمدی که قهرمان های اصلی کتاب هستند را از نزدیک دیدم، فکر کردم آنها را از قبل می شناسم، چون نویسنده خیلی خوب شخصیت پردازی کرده بود و این یکی از امتیازات کتاب «جنگ بود» است که توانسته از مردم یک شهر مرزی تصویری واقعی به خوانندگان ارائه کند.
«کتب «جنگ بود» بُرش هایی از زندگی مردم روستای کاور توه طاق از چشم نویسنده در خلال جنگ تحمیلی است که در 160 صفحه توسط انتشارات «کتاب آمه» منتشر شده است. آراگاس سیمونیان طراحی جلد کتاب را انجام داده است.
علیرغم تلاش های نویسنده برای برگزاری مراسم رونمایی عمومی از این کتاب در شهر دهلران، متاسفانه این اتفاق رخ نداد و در هفته دفاع مقدس از کتابی که توسط یک نویسنده دهلرانی در خصوص جنگ در شهرستان دهلران نوشته شده، در تهران رونمایی شد!

کد خبر 461157

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =