مدیرعامل ستاددیه کشور در جشن گلریزان استان کرمان گفت: با حمایت نیکوکاران کشور در نیمه نخست سال جاری تعداد 3350 زندانی غیرعمد از بند حبس رهایی یافته‌اند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از روابط عمومی ستاددیه کشور، شصت و پنجمین همایش گلریزان زندانیان جرائم غیرعمد کرمان با حضور سیداسدالله جولایی مدیرعامل ستاددیه کشور، یدالله موحد رئیس کل دادگستری، علیرضا رزم‌حسینی استاندار، شهردار، فرماندار و جمعی از نیکوکاران کرمانی در محل تالار باغ بهرامی برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، مدیرعامل ستاددیه کشور با اشاره به واقعه خون‌بار منا گفت: در روزهایی که مسلمانان به دلیل جنایات آشکار آل سعود و خلق یک فاجعه خون‌بار مذاق خوشی ندارد، امید است خفایای جنایت کلیدداران نالایق حرم امن الهی با تلاش دولت محترم بیش از پیش برای جهانیان تبیین و تشریح شود.

جولایی، با تشریح عملکرد 6 ماهه نخست سال جاری این ستاد گفت: با مشارکت خیرین خداجوی از ابتدای سال 94 تا کنون تعداد 3350 زندانی واجد شرایط با حمایت ستادهای دیه استانی از بند حبس رهایی یافته‌اند که 150 نفر از این مددجویان را بانوان تشکیل می‌دادند.

وی با بیان اینکه شکات پرونده‌ها همواره در صف اول خیرین این نهاد مردمی قرار دارند، افزود: کل بدهی زندانیان آزاد شده معادل 3 هزار میلیارد ریال بود که با همکاری خوب طلبکاران و اولیاءدم با اخذ گذشت رضایتمندانه 45 درصد از این مبلغ کاهش پیدا کرده است.

مدیرعامل ستاددیه کشور ادامه داد: از جمع این زندانیان آزاد شده محکومان مالی پرونده‌های چک، مهریه و نفقه با 70 درصد بیشترین آمار عددی را به خود اختصاص داده‌اند.

جولایی اقدام ستاددیه شعبه کرمان در برگزاری گلریزانی خارج از مناسبت‌های معمول را قابل اعتنا دانست و افزود: طبق یک سنت قدیمی و با عنایت به فضای معنوی ماه رمضان تقریبا تمامی شعب استانی جشن ویژه آزادی زندانیان جرائم غیرعمد را در طول این ایام برگزار می‌کنند؛ اما یکی از اقدامات بدیع در سراسر کشور جشن گلریزان استان کرمان است که در مناسبتی غیر از ماه مبارک برگزار می‌شود.

وی با اعلام جمعیت 222 نفری مددجویان غیرعمد و نیازمند زندان‌های سطح این استان گفت: از کل زندانیان جالب است 109 نفر به دلیل محکومیت مالی ناشی از ناتوانی در پرداخت مهریه در حبس به سرمی‌برند که این آمار غیرمطلوب هرگز در شأن مردم شریف دیار کریمان نبوده و نخواهد بود.

مدیرعامل ستاد دیه کشور خاطر نشان کرد: متاسفانه این خبر مربوط به امروز استان هم نیست، از سال گذشته تاکنون همواره زندانیان ‌مهریه در ‌کرمان حتی بیش‌از محکومان‌ مالی چک و یا مددجویان محکوم به پرداخت‌دیه ناشی از تصادفات‌ رانندگی گزارش شده است.

آمار زندانیان نگران‌کننده‌ است

علی ولی‌نیا، مدیرکل اداره زندان‌های استان کرمان نیز در این همایش در سخنانی گفت: آمار زندانیان در سراسر کشور نگران‌کننده‌ است و کاهش جمعیت کیفری همت مسئولان را می‌طلبد تا در زمینه کاهش زندانیان موفقیت داشته باشیم.

وی افزود: در سطح استان کرمان تلاش می‌کنیم که با کاهش زمینه‌های جرم کمتر زندانی داشته باشیم و تاکنون هم در این زمینه موفق بوده‌ایم اما برای کاهش زندانیان همراهی و همدلی همه مسئولان ذیربط و همچنین نهادهای مردم نهاد را در سال‌های آتی نیاز داریم.

عضو هیات مدیره ستاددیه شعبه کرمان، بیان داشت: تعداد قابل توجهی از زندانیان به دلیل مشکلات مالی و اقتصادی در زندان به سر می‌برند و نزدیک 65 درصد زندانیان برای بار اول وارد زندان شده‌اند.

۴۷۴۷

کد خبر 463287

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =