مراسم افتتاحیه هفته جهانی فضا با شعار اکتشاف

وزیر ارتباطات در مراسم افتتاحیه هفته جهانی فضا با شعار اکتشاف گفت:‌ خود را برای شرایط پساتحریم در عرصه فضا آماده می کنیم

به گزارش خبرآنلاین و به نقل ازمرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، دکتر واعظی ،‌ با بیان اینکه طبق قوانین بین المللی بهره برداری از فضا در اختیار همه کشورها است، افزود: در مسابقه ای شرکت می کنیم که دیگران قبل از ما خود را در این عرصه آماده کردند، اما با استعدادهایی که در این عرصه در ایران وجود دارد می توانیم در عرصه فضا حرفهای جدی داشته باشیم.

وی با تاکید بر برخورداری از سهم بیشتر در فضا با همت جوانان و پژوهشگران گفت: محدودیتهایی که به دلیل تحریم در سالهای گذشته در عرصه همکاری های علمی، فنی و بین المللی ما را رنج می داد ، در عرصه فضا نیز وجود داشت و غربی ها نسبت به همکاری های مسالمت آمیز فضایی ایران، برداشت دیگری داشتند.

واعظی با اشاره به اینکه لازم است خود را برای شرایط پساتحریم در عرصه فضا آماده کنیم، ادامه داد: در موضوع ماهواره و همکاری های فضایی در یک ماه گذشته پیشرفت های خوبی داشته ایم.

وی بر همکاری همه بخش های کشور به صورت منسجم در عرصه فضایی تاکید کرد و گفت: اولین خواهش ما در زمان بازگشت سازمان فضایی ایران به این سازمان این بود که نقش پدر را داشته باشد تا از فعالیتهای منفک جلوگیری شود.

وزیر ارتباطات به محدودیتهای بودجه امسال دولت اشاره کرد و ادامه داد: از این کمبود بودجه بخش فضایی کشور بیشتر متضرر خواهد شد و امیدواریم محدودیت های بودجه ای در بخش فضا آرام آرام برطرف شود.

وی به کاربردهای صنایع فضایی در دنیا اشاره کرد و گفت: اگر کشوری در عرصه فضا خودکفا شد، این کشور می تواند در بخش های دیگر نیز نوآوری داشته باشد.

واعظی اظهار کرد: گستره فعالیتهای فضایی آیینه ای از بخش خدمات، اقتصاد، فرهنگ، اجتماعی، حقوقی و بین الملل است و اگر بخواهیم موفق شویم باید این مجموعه را با هم ببینیم.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه امروز تاثیرگذاری بر روی سبک زندگی، ارزش ها و فرهنگ کشورها از طریق شبکه های ماهواره ای انجام می شود؛ ادامه داد: باید نگاه ما به عرصه فضا بسیار وسیع، جامع و گسترده باشد.

وی با بیان اینکه نمی توانیم نقش ماهواره را در عرصه فعالیتهای ict کشور نادیده بگیریم، ادامه داد: امیدواریم با ساماندهی دبیرخانه شورای عالی فضایی با سرعت بیشتری عقب افتادگی ها در این حوزه مرتفع شود.

واعظی ادامه داد: انشالله بتوانیم اولین جلسه شورای عالی فضایی را زودتر برگزار کنیم و با پیشنهاد دکتر امین زاده معاون محترم حقوقی ریاست جمهوری و با همت ایشان در این دولت، قانون فضایی ایران تدوین و در شورای عالی فضایی تصویب شود.

وزیر ارتباطات تصریح کرد: برنامه قطعی ما این است که بحث تحقیق و تولید برای ساخت و پرتاب ماهواره در کشور ادامه پیدا کند و این موضوع از فعالیتهای جدی ما است.

وی به مشکل بودجه ای بخش فضایی کشور اشاره کرد و ادامه داد: انشاءالله از اواخر سال دست به دست هم دهیم تا مشکل بودجه ای برای کار توسعه ای در عرصه فضا حل شود.

واعظی بر استفاده از فرصتها برای برنامه ریزی و ساخت ماهواره تاکید کرد و گفت: تلاش ما بر ساخت ماهواره ملی است که در نقطه مداری 19/24 به جمع بندی رسیدیم و امیدواریم انتخاب مشاور در این زمینه انجام و این پروژه به نتیجه برسد.

وزیر ارتباطات ادامه داد: کشور ایران به عنوان کشوری حادثه خیز همواره با مشکلات بلایای طبیعی مواجه بوده است و چه در بخش معدن، کشاورزی و جنگل نیازمند ماهواره سنجش از راه دور هستیم که با تلاش و همت مسئولین، ساخت این ماهواره زودتر از ماهواره ملی نتیجه می دهد.

واعظی درپایان بر حضور بخش خصوصی در عرصه فضا تاکید کرد و گفت: خوشبختانه هم سازمان فضایی و هم سازمان تنظیم مقررات طبق جلساتی در این خصوص به جمع بندی خواهند رسید و عملاً برای مشارکت بخش خصوصی اصولی که حاکم بر پروانه اپراتور ماهواره است تدوین و در مراحل نهایی است که هفته آینده قرار است به جمع بندی برسد.

5656

 

کد خبر 464385

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =