امروز نشست فصلی شورای حکام آ‍ژانس بین المللی انرژی اتمی برگزار می شود.

سی و پنج عضو شورای حکام امروز در حالی در نشست فصلی شورای حکام آ‍ژانس بین المللی انرژی اتمی شرکت می کنند که با اخبار متفاوتی درباره یکی از مهم ترین موضوعات نشست شان مواجهند.بررسی پرونده هسته ای ایران و گزارشی که به تازگی محمد البرادعی مدیر آژانس در این باره منتشر کرده ، در دستور کار اعضای شورا قرار دارد و این در حالی است که اظهارات متضادی درباره فعالیت های هسته ای ایران روی میز آنان گذاشته شد ه است. 

از یک سو محمد البرادعی همزمان با انتشار گزارش خود اعلام کرده که ایرانی‌ها سرعت نصب سانتریفیوژها را پائین آورده‌اند . وی با تاکید بر این که" این اتفاق خوبی است" افزوده بود :، قرار بود تهران در نطنز ۵۰ هزار سانتیریفیوژ نصب کند که تنها ۵۰۰۰ سانتریفیوژ نصب کرده است. 

ارزیابی البرادعی از این اتفاق این بود که این اقدام ایران، تصمیمی سیاسی است. 

بسیاری از ناظران سیاسی گزارش تازه البرادعی را که علیرغم وجود نکات منفی ، حاوی بیش از پانزده  نکته مثبت درباره پرونده  ایران است ؛به گونه ای ارزیابی نمی کنند که وضعیت بدی رابرای پرونده ایران  رقم بزند. اما بعد اظهارات مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی مسوولان ایرانی اظهارات متفاوتی را بیان کردند. در همین رابطه آقازاده رئیس سازمان انرژی اتمی گفت : "شش هزار ماشین سانترفیوژ درحال کار داریم.

وی که این سخنان را در حاشیه راه اندازی آزمایشی نیروگاه اتمی بوشهر و بعد از انتشار گزارش البرادعی بیان می کرد ، د رعین حال خاطرنشان شد : این تعداد از سال آینده افزایش داده می‌شود. رییس سازمان انرژی اتمی ایران اگرچه گفت که خبر خوش هسته ای را در بیستم فروردین آتی اعلام خواهد کرد اما گوشه هایی از آنرا برشمرد و از فعالیت 6000دستگاه سانتریفیوژ در تاسیسات نطنز و نصب سانتریفیوژهای پرسرعت تر در این تاسیسات خبر داد.

رئیس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران  تاکید کرد: ما در سرعت و فعالیت و نصب سانتریفیوژها در نطنز تغییری نداشته ایم و طبق برنامه خود تا 5 سال آینده 5 هزار سانتریفیوژ در این تاسیسات نصب خواهیم کرد. 

وی هم چنین گفت که به زودی نسل جدید دستگاههای سانتریفیوژ که در نظر تکنولوژی و سرعت به روزتر از نسل قبل هستند، در تاسیسات هسته ای نطنز نصب خواهند شد. 

وجود این پارادوکس های هسته ای که درخصوص تعداد سانتریفیوژها  و سرعت انها از سوی دو طرف قضیه مطرح است ، نشست این دوره شورای حکام که از قضا اولین جلسه در دوره ریاست جمهوری آمریکاست را ، متفاوت از دوره های قبل کرده است . هرچند که دیپلماتهای آژانس می گویند با توجه به اینکه دولت جدید آمریکا هنوز در حال بررسی سیاست های خود است، احتمال صدور قطعنامه های جدید علیه تهران اندک است.

کد خبر 4650

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =