رئیس کمیسیون حقوقی شورای اسلامی شهر کرج گفت: حقوق شهروندی از مصادیق بارز حق الناس است و مجموعه دولت و ملت حقوق متقابلی در حق یکدیگر دارند که بایستی به آنها پایبند باشند.

به گزارش خبرآنلاین البرز و به نقل از پایگاه خبری مدیریت شهری کرج، دکتر سعید مصطفایی در گفتگو با رادیو شهر مدیریت شهری کرج با تاکید بر اینکه باید از زوایای گوناگون به مقوله مهم حقوق شهروندی نگریست و آن را مورد تجزیه و تحلیل کارشناسی قرار داد، اظهار داشت: حقوق شهروندی به مجموعه ای از مسئولیت ها و تکالیف و نقش ها گفته می شود که شهروندان در قبال یکدیگر، دولت، مدیریت شهری و مجموعا حاکمیت عهده دار اجرای آن هستند و باید از عمق وجود بدان احترام بگذارند.

عضو پارلمان شهری کرج با بیان اینکه شهروندان دارای حقوق و امتیازاتی هستند که تامین آنها در درجه نخست بر عهده حاکمیت است، از «کرامت انسانی» و «منع تبعیض» به عنوان ویژگی های شاخص حقوق شهروندی یاد کرد و افزود: ارزش وجودی انسان نزد خداوند متعال، انبیای الهی و امامان معصوم (ع) بسیار والا می باشد و در آیات، روایات و احادیث مختلف شاهد تاکید موکد بر حفظ شان و مقام والای بندگان خداوند متعال می باشیم.

وی با اشاره به فرمایش تاریخی امام علی (ع) که فرموده اند؛ «خداوند حقوق بندگان را بر حقوق خویش مقدم دانسته است» خواستار توجه بیشتر مسئولان به مقوله حقوق شهروندی و تامین امکانات و بستر مناسب جهت رفاه حال شهروندان شد و گفت: گرچه خداوند متعال برای امور واجبی همچون نماز و روزه راهکارهایی برای ادای آنها در صورت بی توجهی در نظر گرفته است اما حقوق شهروندی قضا ندارد و این نشانگر اهمیت بسیار بالای این مقوله می باشد که از مصادیق بارز حق الناس به شمار می رود.

عضو پارلمان شهری کرج از نگارش 16 اصل از قانون اساسی جمهوری اسلامی با محوریت حقوق شهروندی خبر داد و با تاکید بر اینکه قانونگذار خواستار احترام حقیقی و قانونی به حقوق مدنی و اجتماعی شهروندان شده است، اذعان داشت: تامین مسکن، امنیت اجتماعی، اشتغال، ادامه تحصیل، ازدواج و... از مولفه های حقوق شهروندی به شمار می رود که دولتمردان در جهت تامین آنها دارای نقش و رسالت اساسی می باشند.

مصطفایی در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد؛ دسترسی به غذا، پوشاک، بهداشت و درمان و آموزش مناسب از حقوق اولیه تمام انسانها به شمار می رود و حاکمیت وظیفه تامین آنها را برای رقم زدن یک زندگی آسوده و آرام برای شهروندان بر عهده دارد.

وی در بخش پایانی سخنانش از تبعیض به عنوان مقوله ای رنج آور یاد کرد و گفت: البته شهروندان نیز در قبال حاکمیت وظایف و مسئولیت هایی بر عهده دارند که ضمن رعایت باید و نبایدها، زمینه را برای داشتن کشوری قانونمند و جامعه ای مترقی و پیشرفته مهیا کنند.

کد خبر 465069

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =