با هدف بهسازی و نوسازی بافتهای فرسوده و ارتقای سطح زندگی شهر نشینی همچنین رضایت مندی شهروندان، پروژه " تدوین برنامه " بلند، میان و کوتاه مدت بافتهای فرسوده شهر کرج " توسط سازمان عمران و نوسازی شهرداری کرج مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری خبر آنلاین البرز و به نقل از پایگاه خبری مدیریت خبری مدیریت شهری کرج، با حضور وهابی، مشاور و مدیر طرح تدوین برنامه " بلند، میان و کوتاه مدت بافتهای فرسوده شهر کرج از دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران، احداله احمدی پرگو معاون شهرسازی و معماری شهرداری و ناصر رستمی، معاون مدیریت شهرسازی شهرداری کرج به همراه علی سلطانی مقدم مدیرعامل سازمان عمران و نوسازی، منوچهر غفاری معاون اجرایی و عمران شهری و کارشناسان سازمان جلسه مشترکی به منظور بررسی یافته های اساسی پروژه "تدوین برنامه بلند، میان و کوتاه مدت " بافتهای فرسوده شهر کرج در محل سالن جلسات این سازمان برگزار شد.
در ابتدای این جلسه معاون شهرسازی و معماری شهرداری با بیان اینکه تاکنون سیاست ها و طرح های تشویقی متعددی به این منظور تدوین و ارائه شده است، گفت: هر چند متولی بافت فرسوده در شهر کرج سازمان عمران و نوسازی شهرداری کرج است، لیکن حوزه شهرسازی هر منطقه از شهرداری کرج نیز رسیدگی به امر بافت فرسوده را در دستور کار خود قرار داده است.
احداله احمدی پرگو بهره مندی از تجارب موفق شهرهای بزرگ در احیاء و بازسازی بافت های فرسوده را مهم دانست و گفت: کرج نیز باید در این راستا از الگوهای موفق استفاده کند.
وی اظهار داشت: شهرداری ها باید متولی شوند تا با بهره گیری از توان و ظرفیت بخش خصوصی و تجارب شهرهای بزرگ، اقدام به احیاء بافت های فرسوده شهری کنند.
این مسئول با اشاره به تجربه موفق کلانشهرهای تهران، تبریز و سایر شهرهای کشور در زمینه فعالیت شرکت های سرمایه گذار در محلاتی که دارای واحدهای فرسوده می باشند، بیان کرد: این شرکت ها مشارکت مردم را با بکارگیری شیوه ها و روش های متعدد جلب می کنند که از جمله آن می توان به روش سهامدار پروژه اشاره کرد.
در ادامه این جلسه وهابی، مشاور و مدیر طرح تدوین برنامه " بلند، میان و کوتاه مدت بافتهای فرسوده شهر کرج به بيان دغدغه ها و موانع موجود ناشي از وجود بافتهای فرسوده شهری پرداخت و افزود: توانمندیهای بخش خصوصی برای ورود به عرصه های مختلف سرمایه گذاری، امکان ورود به موضوع احیاء بافتهای فرسوده را برای این بخش مهیا می کند.
وی افزود: در فرآیند نوسازی بافتهای فرسوده از یک سو آگاهی دادن و اطلاع رسانی به عموم شهروندان در رابطه با مشارکت آنها و از سوی دیگر ورود بخش خصوصی که در مقایسه با دولت می تواند، نقش فعال تری در این حوزه ایفاء نماید، بسیار موثر است و ضروری است تا مسأله بهسازی، بازسازی و نوسازی فضا و بافت های فرسوده مورد توجه جدی مسئولان استان و شهرستان قرار گیرد.
تحقق احیاء بافتهای فرسوده شهر کرجبا ورود سرمایه گذاران بخش خصوصی
در ادامه این جلسه مدیرعامل سازمان عمران و نوسازی شهرداری کرج گفت: احیاء بافتهای فرسوده شهر کرج، با ورود سرمایه گذاران بخش خصوصی محقق می شود.
علی سلطانی مقدم با بیان اینکه، شهر کرج دارای وسعت قابل توجهی در حدود 785 هکتار بافت فرسوده مصوب است که از این میزان، منطقه یک (اسلام آباد) 81/2 هکتار را شامل می شود، افزود: احیاء این حجم بافت فرسوده مهمترین اولویت است که تنها با ورود سرمایه گذاران بخش خصوصی محقق می شود.
وی با اشاره به سیاست های تشویقی از جمله معافیت عوارض صدور پروانه ساختمانی در راستای جلب علاقمندی و ایجاد انگیزه برای مشارکت دهی مالکان بافت های فرسوده با هدف احیاء این بافت ها، عنوان کرد: در این راستا باید از همه ظرفیت های قانونی در خصوص این مهم استفاده شود.
این مسئول خاطرنشان کرد: در کنار این امور، بستر سازی و اطلاع رسانی به شهروندان می تواند نقش بسزايي در جذب حداكثری مشاركت مردمي برای احیای بافت فرسوده داشته باشد.
سلطانی مقدم با اشاره به راهكارهاي رفع مشكلات مربوط به بافت هاي فرسوده شهري تاکید کرد: در بهسازي و نوسازي بافت هاي فرسوده با توجه به دغدغه هاي مردم با استفاده صحيح از اهرم هاي تشويقي بايد نسبت به اين امر اقدام كرد.
مدیرعامل سازمان عمران و نوسازی شهرداری کرج با اشاره به اجرای طرح نوسازی بافت های فرسوده در محله اسلام آباد افزود: در نظر گرفتن تخفیفات ویژه به منظور احیای بافت های فرسوده، تعامل با سازمان نظام مهندسی و همچنین تخفیفات ویژه برای صدور پروانه و پایانکار ساختمان، زمینه ساز استقبال شهروندان منطقه از اجرای طرح نوسازی بافت فرسوده شده است.
معاون مدیریت شهرسازی شهرداری کرج نیز در ادامه این جلسه خاطرنشان کرد: برای آزادسازی حدود 70 هکتار اراضی واقع در تپه مرادآب، دولت حدود 300 تا 400 هکتار زمین هزینه کرده است.
ناصر رستمی بیان کرد: اگر این اراضی آزاد شده به صورت بی برنامه رها شوند، به عنوان تهدیدی در شهر تلقی می شود که لازم است در این خصوص با مدیریت یکپارچه و عزم کلان در شهر از وقوع تصرف اراضی توسط افراد سودجو خودداری کرد.
شایان ذکر است؛ در این جلسه به مسائلی چون: ارائه شناخت کلی از وضعیت موجود شهر کرج در ابعاد مختلف اجتماعی، کالبدی و اقتصادی، تحلیل وضعیت شهر کرج و بافتهای فرسوده آن بر اساس مدل مرکز رشد، مقایسه بافتهای فرسوده شهر کرج با کلانشهرها و مراکز استانها، تدوین برنامه استراتژیک سازمان بر اساس سه چشم انداز در حوزه عمران شهری، توسعه فضایی - عملکردی و بافتهای فرسوده و ارائه راهبردها، سیاستها، راهکارها و برنامه های پیشنهادی جهت نیل به چشم انداز تعریف شده و همچنین پروژه های اجرایی پیشنهادی شامل: الگوی نوسازی، محرک توسعه، پشتیبان و زیربنایی مورد بحث و بررسی صاحب نظران قرار گرفت.

کد خبر 465788

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =