هر روز تاخیر برجام 4 سال و نیم عقب ماندگی اقتصادی/ کدام چاله دولت با تصویب برجام پر می شود؟

بنا بر گزارش ها هر روز تاخیر در تصویب برجام خسارتی400 میلیارد تومانی بر کشور وارد کرده و توسعه ایران را 4 سال و نیم به عقب می برد،400 میلیارد تومانی که می تواند یکی از چاله های پیش روی دولت را پر کند.

نگار احمدی-

حدود یک ماه پیش بود که رییس جمهور در نشست مطبوعاتی با رسانه ها از سه چاله ای یاد کرد که دولت با آنها مواجه است." من خطاب به رهبری هم گفتم که با سه تا چاله مواجهیم که هنوز پر نشده است؛ اول بدهی های دولت قبل، دوم پرداخت غیرقانونی یارانه و سوم مسکن مهر. ما چاره ای نداریم جز اینکه این مسکن ها را بسازیم و به مردم ارائه دهیم."

اولین چاله ای که حسن روحانی از آن یاد کرد،بدهی های دولت است.این بدهی ها طیف گسترده ای از طرح های نیمه تمام تا بدهی های دولت به نظام بانکی و پیمانکارانرا تشکیل می دهد.تحریم ها باعث شده که مهمترین منبع مالی دولت یعنی نفت به سختی بتواند جوابگوی نیازهای روزمره کشور باشد.از سوی دیگر بهای جهانی نفت هم از سر بدشانسی با این دولت یار نباشد و کاهش قیمت نفت،همین منابعی هم که هر سال در بودجه پیش بینی می کند را دچار نوسان و تردید در تحقق پیش بینی ها کند.

براساس گزارش سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، در سال هاي 1381 تا 1393،باید  به طور متوسط 526 طرح در هر سال به بهره برداری مي رسيد که در عمل تنها 126 طرح (26 درصد) از آن ها خاتمه يافته است .این عدد یعنی در مجموع هزينه اي حدود 90 هزار ميليارد تومان مازاد بر پيش بيني قوانين بودجه بر اقتصاد کشور تحميل شده است.رقم 90 هزار ميليارد تومان یعنی 41 درصد از کل اعتبارات عمراني (به قیمت سال 93 که بودجه عمرانی 38 هزار میلیارد تومان بود) هزینه تاخیر می شود. حالا نسبت این عدد براساس بودجه عمرانی هر سال تغییر می کند.مثلا در سال جاری که کل بودجه عمرانی کشور 32 هزار میلیارد تومان مصوب است،این نسبت به نصف افزایش می یابد.

کلنگ زنی هایی در باد

8 سال دولت محمود احمدی نژاد در هر سفر استانی صدها مصوبه و صدها کلنگ زنی اتفاق افتاد.موج تبلیغاتی که برای این کلنگ زنی ها شد به گونه ای بود که همه تصور می کردند قرار است انقلابی در توسعه اقتصادی و زیربنایی کشور با این حجم از مصوبه و طرح عمرانی رخ دهد.البته این ظاهر ماجرا بود.به جز وعده هایی که بعدها اجرایی نشد و نومیدی در انتظارات عمومی از دولت ها ایجاد کرد،طرح هایی هم نصفه و نیمه رها شد که هزینه هایی بسیاری را به دوش دولت بعدی گذاشت که تا سالهای سال باید آن را بر پیشانی خود بچسباند.طرح هایی بدون کار کارشناسی و توجيه اقتصادی که به گفته کارشناسان اقتصادی نه تنها به موضوع سودآوری آنها توجهی نشد؛ بلکه بار مالی زیادی را به نسل های آینده تحمیل کرده است.

سرانجام آن همه سفر استانی و شعار تبدیل کشور به یک کارگاه بزرگ عمرانی،انبوهی از بدهی ها و طرح های نیمه تمام بود که بنا به گفته محمدباقر نوبخت  رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تعداد آنها 3 هزار طرح است که  تا سال 91 بيش از 125 هزار ميليارد تومان برای اجرا و تاخیر در اجرای آنها هزینه شده است.بیش از  50 پروژه در ردیف طرح های بزرگ عمرانی قرار دارند که بنا به گفته محمدباقر نوبخت برای اتمام آنها نیاز به بیش از 110 هزار میلیارد تومان اعتبار است.حالا به این میزان بدهی که می توان به صراحت گفت همه آنها بدهی دولت به تنهایی نیست و بدهی همه مردم هم به حساب می آید، بی اعتمادی مردم را هم اضافه کنید که از این پس هر وعده دولت ها را  به دیده شک و تردید می نگرند.

چاله ها چگونه پر می شوند؟

حالا سئوال این است که با این میراث شوم که میراث من و شما و فرزندانمان است،چه باید کرد؟هرچه تکمیل و بهره برداری از این طرح ها به تاخیر بیفتد، یا باید از نفت هزینه کنیم که سهم همه مردم است یا به توصیه های کارشناسی و تجربه های بین المللی  اعتماد کنیم که چگونه از این نمونه بحران ها عبور کردند.

اگرچه شاید شرایط سیاسی و اقتصادی کشور ما کمتر شبیه تجربه های جهانی باشد اما عقل جمعی کارشناسان می گوید نباید همه امیدها را به درآمد نفت گره زد.روش های بسیاری مانند استفاده از سرمایه گذاری خارجی، انتشار اوراق مشارکت بین المللی و داخل، سرمایه گذاری های BOT و BLT و FDI وجود دارد که در دنیا مرسوم است.همه کشورهایی که توسعه یافتند از این راهکارها استفاده کردند و برنده شدند.

باید بپذیریم که چاره ای جز این روش ها نیست؛ثروت نفت برای آیندگان است.کارشناسان اقتصادی تاکید می کنند " در شرایطی که با تلاش تیم دیپلماسی یک قدم تا برداشته شدن تحریم ها فاصله داریم و رفت و آمدهای هیات های اقتصادی خارجی نشانه های مثبتی را پیش روی اقتصاد ایران گذاشته،هر لحظه تردید و درنگ در تصویب برجام می تواند ده سال کشور را عقب تر براند."

هزینه ای که بنا به گزارش ها بنا به گزارش ها هر روزتاخیر 400 میلیارد تومانی در تصویب برجام ، توسعه ایران را 4 سال  و نیم به عقب پرتاب می کند.400 میلیارد تومانی که می تواند یکی از چاله های پیش روی دولت را پر کند.  هر روز 400 میلیون یورو معادل 400 میلیارد تومان(براساس منابع بودجه عمرانی سال جاری)، می تواند نه تنها یکی از چاله های پیش روی دولت را پر کند،بلکه چاله های بعد را نیز پوشش دهد و برای آینده،تصویر روشنی پیش روی کشور ترسیم کند.

 

3535

کد خبر 466687

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 19
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • کوروش A1 ۰۶:۵۶ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۹
  48 3
  هر روز چهار سال و نیم عقب ماندگی؟ بابا مگه ژاپنیم؟ هر روز 400 میلیارد تومن داره تو کشور دود می شه
  • بی نام A1 ۱۱:۰۷ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۹
   15 1
   یعنی اون موقع که این تحریم ها نبود ما 4 سال 4 سال پیش می رفتیم پس باید قبل تحریم ژاپن رو هم رد کرده باشیم
 • علی A1 ۰۷:۱۶ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۹
  22 36
  هر روز چهار ساااااال ؟؟؟؟؟ ما رو چی فرض کردی خبر انلاین ؟؟؟؟ تصویب یا عدم تصویبش تاثیری خاصی در زندگی مردم نداشته و نخواهد داشت .
  • سیا A1 ۰۸:۵۶ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۹
   23 5
   آنها محاسباتشان بر اساس خیلی از آیتمها است . مثلا هر روز که بانکهای کشور نمیتوانند با بانکهای دنیا تبادل مالی داشته باشند، هزینه 10 خطر صادرات به ایران که کشورهای جهان از جمله چین باید به قیمت کالا هایشان اضافه کنند و بعد با ما بفروشند، هزینه ارسال پول خرید کالا از طریق صرافیها به دبی و بعد پچین یا هنگ کنگ و بعد جا های دیگر ، اینها همه هزینه هایی است که داریم روزانه اضافه برسازمان پرداخت میکنیم.
 • بی نام A1 ۰۸:۲۴ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۹
  42 7
  10 درصد این منابع رو بدن به دلواپسان تا این قدر ضرر نکنیم.
 • بی نام A1 ۰۸:۴۶ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۹
  18 14
  دیگه اینقدر هم شور نیست ، قطعا" اکثریت مردم مشتاق برداشتن تحریم ها هستند اما لازم نیست تیتری بزنید که شاخ در بیاریم چون با این حساب الان چند هزار سال عقب افتادیم
 • بی نام IR ۰۸:۵۶ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۹
  21 6
  خوب با این حساب , یعد از تصویب برجام ما انتظار داریم روزانه , 4 سال و نیم نسبت به روز گذشته جلو بیافتیم, یادتان باشه چی گفتید , مثل وعده 100 روزه نشه ها
  • سیا A1 ۰۹:۴۱ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۹
   12 10
   هر روز 4 سال جلو نمی افتیم بلکه از همان روز اجرا از همان زمان تازه شروع میکنیم ، باید تلاش کنیم تا 10 سال گذشته را جبران کنیم.
 • مجتبی A1 ۰۹:۰۶ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۹
  6 1
  با برنامه ریزی مدون و مشخص که تمام روسای جمهور و وزیران محترم تکلیف کار خود را برای حداقل 10 سال آینده بدانند تقربیا مشکلات ما کم میشود. اینکه هر دولتی چه اصول گرا چه اصلاح طلب هر تصمیمی دلش خواست بگیرد و مقطعی مشکلات مملکت را حل کنند خیانت به فرزندان این مرز و بوم است. امروز مشکل برجام فردا مشکل فرجام..... باید بصورت همه جانبه و جهادی مشکلات را طبقه بندی و ایرادات را نکته برداری و در یک مدت زمان آنها را حل کنیم. ممنون
 • بی نام A1 ۰۹:۲۶ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۹
  12 0
  اینقدر ب ز توی این کشور هست که با تحریم و بی تحریم چیزی به ما نمیرسه پس .........
 • بی نام A1 ۰۹:۳۹ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۹
  17 3
  با ابن حساب فكرشو بكنيد كه احمدي نژاد چند قرن ايران رو عقب انداخته
 • بی نام RO ۰۹:۴۰ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۹
  14 0
  حالا حساب کنید که این همه مدت تحریم بودیم، چقدر ضرر کردیم ؟
 • ایرانی IR ۱۰:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۹
  5 1
  تواین مملکت که برا کوچیکترین چیز رگ گردن بعضی ها قوی میشه وفریادشان بلند وهمه چیز را به هم میریزندودرکشور ایجاد بحران میکنند ، دروارد شدن ضررهای مالی به کشور که نتیجه اش فلاکت عمده هموطنان است هیچ غیرتی دیده نمیشود؟
 • بی نام A1 ۱۱:۴۳ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۹
  11 4
  برجام هم اجرا بشه باری از کسی بلند نمیشه
 • صالح A1 ۱۱:۵۲ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۹
  11 8
  نه خیر چاره ی دیگری هم هست و آن اقتصاد مقاومتی است منتها ملتی که به مفت خوری و راحت طلبی عادت کند می گوید چاره ای نیست.مصر و شیلی و پاکستان و امثال اینها هم تحریم نبودند و با کشورهای استکباری روابط حسنه داشتند کجا توسعه پیدا کردند.
 • بی نام IR ۱۲:۰۹ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۹
  13 1
  این عقب ماندگی برای مردم است ورنه برای خیلیها نان زیر کباب است
 • حسام A1 ۱۶:۳۵ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۹
  0 0
  متنت رو کپی کردم اگه بعد از اجرای توافق مثل دارایی های بلوکه شده 400 میلیاردت آب رفت و شد 4 هزار تومن اونوقت میام یقه تو میگیرم ها نگی نگفتی ها....؟
 • ثالثی A1 ۱۷:۴۴ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۹
  1 0
  کاسبان ودلواپسان این چیزها حالیشان نیست فقط به فکر خودشان هستند
 • بی نام US ۰۱:۰۷ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۰
  2 0
  مملکت را با جا خوردند و بردند حالا یکدفعه هروز تاخیر ملیونها دلار ضرر می رساند۰ ۳۷سال است ما داریم ضرر می دهیم