نمایندگان مجلس در حالی دیروز به کلیات طرح «اقدام متناسب متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام» رای مثبت دادند، که مذاکراتشان توام با حواشی بسیار بود.

به گزارش خبرآنلاين، اين حواشي با تذکرهاي پياپي و سروصداي نمايندگان مخالفان برجام آغاز شده و تا اختلاف نظر رئيس مجلس و رئيس کميسيون ويژه برجام در قرائت شوراي امنيت از طرح مجلس پيش رفت و در نهايت به تهديد رئيس سازمان انرژي اتمي در صحن علني انجاميد. (گزارش کامل متن و حاشيه اين جلسه را اينجا بخوانيد).

روزنامه هاي امروز کشور هر يک از منظري به جلسه ديروز مجلس پرداخته اند که در ادامه مي خوانيد:

کيهان طرح برجامي مجلس را «کليات ابوالبقاء» خوانده که با «جنجال مهندسي شده، راي آورد!». مطلع اين گزارش از اين قرار است «روز گذشته کلیات طرح اجرای برجام که بیشتر شبیه کلیات ابوالبقاست تا یک طرح سیاسی و عملیاتی، در سایه حاشیه‌سازی‌های قابل تامل و با آرایی لرزان در مجلس شورای اسلامی تصویب شد». گزارش با حواشي اي از کاسب خواندن مخالفان تحريم، عدم دفاع لاريجاني از کميسيون ويژه بررسي برجام، اظهارات زاکاني درباره لغو نشدني بودن تحريم ها و .... ادامه يافته و سخنان صالحي که به تهديد شدنش اشاره داشت را عامل متشنج شدن فضاي مجلس خوانده است. کيهان در اين گزارش به حواشي پس از آن و معرفي حسينيان به عنوان نماينده تهديد کننده اشاره اي نکرده و در عوض طرح سوال کرده که چرا ظريف شخصا به دفاع از طرح مجلس نپرداخته و انتخاب صالحي براي دفاع از برجام را «حاشيه سازي عجيب و غريب» قلمداد کرده است.

«يکشنبه سرکاري» تيتر روزنامه وطن امروز است که از «راي شکننده مجلس» به کليات «طرحي بي خاصيت» که تهديدات برجام را رفع نمي کند، نوشته است. اين روزنامه مدعي است که اين طرح برخلاف توافق لاريجاني با شمخاني و زاکاني به صحن آمده بوده است و مصداق واقعي چشم پوشي بر واقعيات برجام بوده است. وطن امروز، از «رفتار نامتعادل صالحي» نوشته و سخنان وي را احساسي و مظلوم نمايي  و حتي «فيلم هندي با حالت گريه» قلمداد کرده است. راي نهايي مجلس به کليات اين طرح از نظر اين روزنامه «به نتيجه رسيدن سناريوي بي خيالان» نگاشته شده است.

روزنامه رسالت تنها گزارشي خنثي از تصويب کليات طرح برجام و مواضع مخالفان و موافقان نوشته و نه از تهديد حسينيان در آن ردپايي هست و نه واکنش علي اکبر صالحي به آن. در اين گزارش به هيچ يک از حواشي روز گذشته مجلس اشاره نشده و تنها نقل قول هاي کم حاشيه نمايندگان روايت شده بود.

روزنامه جوان با تيتر «غوغاي تصويب برجام» جلسه ديروز مجلس را «پرتنش» خوانده و راي 100 نفره مخالفان را پررنگ نشان داده است. در پايان اين گزارش دو حاشيه جلسه ديروز هم بازخواني شده. يکي راي مخالف نمايندگان به علني بودن راي گيري و دوم «سيمان و صالحي». بخش هايي از نطق صالحي و اينکه به روايت پيرموذن، نماينده تهديد کننده حسينيان بوده است، در ميان تيتر آخر اين گزارش آمده است.

«باز شدن معبر مين‌گذاري شده برجام؟!» عنواني است که روزنامه سياست روز براي خود برگزيده است. اين گزارش به سبک تاريخچه اي همراه با ليد نوشته شده و گزيده اي از سخنان تک تک نمايندگاني که ديروز در مجلس درباره برجام اظهار نظر کرده اند را درج کرده است. در اين گزارش سخنان صالحي در انتقاد از تهديدي که شده بوده، در آخرين سطور آمده اما اشاره اي نشده که چه کسي اين تهديد را عنوان کرده است.

روزنامه اطلاعات همچون هميشه مشي اي خنثي و صرفا اطلاع رسان در پيش گرفته است. «با 139 راي موافق، مجلس کليات طرح برجام را تصويب کرد». اين گزارش با سخنان رئيس مجلس در پاسخ به مخالفان آغاز شده است.

روزنامه جمهوري اسلامي هم نوشته است که «پس از جلسه اي پرتنش و پرحاشيه مجلس کليات طرح اجراي برجام را تصويب کرد». سبک گزارش اين روزنامه شبيه روزنامه اطلاعات است. اما با شرح و تفصيل بيشتري به موضوع پرداخته است.

«روز سخت برجام در خانه ملت» و «ريل گذاري مجلس براي برجام» تيترهاي روزنامه هاي جام جم و همشهري است. گزارش جام جم گزارش کوتاهي اي از «جلسه پرالتهاب و نفس گير» با تاکيد بر رايزني مجلس و شوراي عالي امنيت ملي درباره برجام نوشته است.  

شرق تيتر «جنجال ناکام» وو راي اکثريت مجلس به برجام علي رغم تلاش تندروها را انتخاب کرده است. اين روزنامه تصاوير متعددي از نمايندگان مخالف برجام و چهره عصباني صالحي را نيز در صفحه نخست خود منتشر کرده است. اين روزنامه گزارش ديگري در باره بازتاب تهديد صالحي در صحن علني مجلس دارد و به نقل از عراقچي نوشته است که لحن حسينيان در اين تهديد، جدي بود.

روزنامه اعتماد با تيتر «يکشنبه تلخ» و تصويري از تهديد برخي نمايندگان دلواپس عليه ظريف و صالحي، تمام يادداشت هاي صفحه نخست خود را نيز به اين موضوع اختصاص داده است. تلخي اين روز مجلس از نگاه روزنامه اعتماد به دليل آغاز بررسي برجام با تذکر و تشنج و پايانش با تهديد به قتل و بغض مذاکره کننده ها بوده است. به نوشته اين روزنامه، تعداد مخالفان برجام براي آبستراکسيون کم بوده و به همين دليل مشي تنش در مجلس را در پيش گرفته اند.

روزنامه آرمان با دو گزارش با عناوين «کمدي تراژيک پايداري در صحن علني» و «شوک 130 رايي مجلس به دلواپسان» به ماجراي ديروز مجلس پرداخته است. آفتاب يزد هم جلسه ديروز مجلس را «يکشنبه تهديد» خوانده و با رويکرد ره به جلو از اجراي برجام از دوشنبه هفته آينده به نقل از عراقچي نوشته است.

2727

 

 

 

کد خبر 467125

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =