سرپرست تحقیقات اداره کل هواشناسی: تشویش اذهان عمومی درباره زمستان سخت و سرد درست نیست

رضا کاکاوند گفت: پیش بینی میشود که بارشهای ما در پاییز در سطح کشور و منطقه قزوین نسبت به سال های گذشته بیش تر است ولی اینکه بگوییم زمستانی در حد سرمای سال 86 را داشته باشیم غلط است.

به گزارش خبرآنلاین قزوین به نقل از پایگاه خبری تحلیلی شهر مینو، رضا کاکاوند سرپرست تحقیقات اداره کل هواشناسی استان قزوین در گفتگوی اختصاصی با شهرمینو گفت: بر اساس این شاخص و شاخص های دیگر پیش بینی میشود که بارشهای ما در پاییز در سطح کشور و منطقه قزوین بارش هایی در حد نرمال و بیش از نرمال داشته باشیم که نسبت به سال های گذشته بیش تر است. به لحاظ بارشی پیش بینی می شود که حتی تا اوایل زمستان این بارش های مناسب را داشته باشیم و به لحاظ دمایی قدری افزایش دما برای پاییز پیش بینی می شود.

کاکاوند گفت: یکی از این پدیده هایی که بر آب و هوای کره زمین تاثیرگذار است تحت عنوان الگوهای پیوند از دور شناسایی می شوند نمونه هایی از این شاخصه های پیوند از دور شناسایی شده که به عنوان مثال می توان به شاخص نوسان جنوبی که به (انسو) معروف است اشاره کنیم که در زبان عامیانه به النینو معروف شده یا مثلا شاخص نوسان اطلس شمالی که به نائو معروف است.

وی ادامه داد: براساس تغیرات دمای آب اقیانوس آرام و تغیرات فشار در دو نقطه از نیم کره جنوبی نوسانات آب و هوایی در این مناطق صورت می گیرد که بر آب و هوای کل کره زمین اثرگذار است عمده تاثیر مستقیم آن در کشورهای نیم کره جنوبی است منطقه استرالیا و آمریکای جنوبی، اما تحقیقات صورت گرفته نشان می دهد به طور غیر مستقیم در سایر نقاط کره زمین از جمله کشور ما اثر گذار است.

سرپرست تحقیقات اداره کل هواشناسی استان قزوین ادامه داد: به عنوان مثال شرایطی که دمای آب اقیانوس پیدا می کند در شرایطی که در مرحله گرم خود یا فاز گرم قرار بگیرد شاخص الینو قرار می گیرد اگر حالت نرمال باشد اصطلاحاً حالت خنثی نام دارد اگر پایین تر از دمای نرمال باشد می شود لانینو تاثیری که النینو و لانینو بر کشور ما می گذارد این است که الینو برعکس که در سایر کشور های نیم کره جنوبی اثر منفی ایجاد می کند و باعث نابهنجاری آب و هوایی می شود بر روی کشور ما باعث ایجاد بارش می شود و در مواقعی که الینو اتفاق می افتد بخش های زیادی از کشور ما بارندگی اش افزایش پیدا می کند.

کاکاوند افزود: براساس تجربه و آماری که موجود است در الینو هایی که از سال ۱۹۵۰ به بعد اتفاق افتاده، آمارها نشان می دهد که در بخش های زیادی از کشور ما بارش ها افزایش پیدا کرده است. یکی از این الینو ها، الینوی سال جاری یعنی سال ۲۰۱۵ است که دمای آب اقیانوس آرام نزدیک ۱۸ ماه است که بالاتر از نرمال است و ما در فاز گرم آن هستیم و به الینوی کلارادو معروف است.

این مسئول گفت: بر اساس این شاخص و شاخص های دیگر پیش بینی میشود که بارشهای ما در پاییز در سطح کشور و منطقه قزوین بارش هایی در حد نرمال و بیش از نرمال داشته باشیم که نسبت به سال های گذشته بیش تر است. به لحاظ بارشی پیش بینی می شود که حتی تا اوایل زمستان این بارش های مناسب را داشته باشیم و به لحاظ دمایی قدری افزایش دما برای پاییز پیش بینی می شود.

این مسئول تصریح کرد: نکته حائز اهمیت در موضوع پیش بینی آب و هوا این است که نمی شود به یک شاخص توجه کرد توجه به همه شاخص های آب و هوایی باید مورد توجه قرار بگیرد که شاخص الینو یکی از شاخص های پیش بینی آب و هوای است که می شود بر اساس آن پیش بینی آب و هوای کرد و ما صرفا بر اساس یک شاخص نباید پیش بینی فصلی کنیم.

وی افزود: آمارهای ما نشان می دهند که زمستان های خیلی سخت مانند زمستان سال ۸۶ که در قزوین بیش از یک ماه دمای هوا زیر صفر بود و نزدیک به ۱۸ روز حتی در طی روز هم دما نزدیک صفر بود و خیلی از باغات و کشاورزی ما به خاطر آن سرما آسیب دید آن سرمای سال ۸۶ با الینو همراه نبود دقیقا با مقابل الینو یعنی با لانینو همراه بود بنابراین اگر بخواهیم پیش بینی از سرمای زمستان داشته باشیم زمستانی که پیش رو خواهیم داشت شاید نسبت به چند سال اخیر که زمستان گرمی داشتیم سردتر خواهد بود و شرایط زمستانی را خواهیم داشت ولی اینکه بگوئیم زمستانی در حد سرمای سال ۸۶ را داشته باشیم غلط است.

وی گفت: شرایط زمستان به لحاظ دمایی از فصول دیگر متفاوت است سرما و یخبندان و دمای زیر صفر و بارش برف از ویژگی های زمستان است که برای امسال هم پیش بینی خواهیم کرد و داریم، اما مفهوم زمستان خیلی سرد مانند ۸۶ را ما پیش بینی نمی کنیم .

کاکاوند گفت: از این موضوع در جهت تشویش اذهان عمومی استفاده نشود، شرایط آب و هوایی کشور ما و منطقه قزوین شرایط مشخصی است ما ۶۰ سال آمار ثبت کردیم آمارهای ما نشان می دهد شرایط خارج از نرمالی در این منطقه در طی این ۶۰ سال اتفاق نیافتاده بنابران تشویش اذهان عمومی در جهت اینکه ما زمستان خیلی سرد و سختی در پیش خواهیم داشت مناسب نیست و باعث نگرانی خواهد شد.

وی افزود: مراجعی مانند مدیریت بحران و وزارت نیرو و دستگاه هایی که دست اندر کار و خدمات رسان هستند حتما آمادگی قبل از وقوع بارش ها را داشته باشند شواهد نشان می دهد که در پاییز بارش های خوبی داریم.

کاکاوند گفت: لزوم برنامه ریزی و تهیه و تکمیل تجهیزات مورد نیاز بارش ها هم برای پاییز و هم برای زمستان اجتناب ناپذیر است لذا حتما باید این اتفاق بیافتد اما در کل، ما شرایط نابهنجار و بحرانی را پیش بینی نمی کنیم.

وی گفت: حتما به شرایط آب و هوایی و اطلاعیه و اخطارهای هواشناسی توجه شود اما اگر پدیده و شرایط جوی خاصی باشد حتما از طریق رسانه ها و دستگاه های اجرای به اطلاع همه استان و مدیریت بحران می رسد و حداقل ما یک هفته قبل از وقوع پدیده ها به اطلاع مردم می رسانیم اما ذکر این نکته ضروری است که لزوم آگاهی از وضع هوا نکته ای است که قبل از هر نوع برنامه ریزی توسط مردم باید صورت بگیرد.

 

کد خبر 473616

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =