دبیر شورای اسلامی شهر کرج اظهار داشت: تعطیلی ادارات در روزهای پنج شنبه نوعی پدافند غیرعامل در برابر تهاجم فرهنگی است و به تقویت بنیان خانواده و تحکیم ارزش های دینی و انسانی در جامعه کمک شایانی می کند.


به گزارش خبرآنلاین البرز و به نقل از پایگاه خبری مدیریت شهری کرج،" تهاجم فرهنگي عبارت است تلاش برنامه‌ ريزي شده و سازمان يافتة تمام يا بخشي از يك يا چند گروه اجتماعي - فرهنگي يا ملت يا جامعه يا تمدن و يا دولت بيگانه براي تحميل مبانی و اصول اجتماعي، باورها، ارزشها، اخلاقيات و رفتارهاي مورد نظر خويش بر ساير گروهها و جوامع، همچنين ارائه اطلاعات انبوه به ملتها و تغيير در نظام ارزشهاي آنها به طوري كه تصميم‌ گيريها در كشور مورد تهاجم منجر به تأمين منافع سياسي، اقتصادي و ... كشورهايي شود كه از اين حربه استفاده مي‌كنند.
تهاجم فرهنگي سعي مي كند به مباني انديشه و رفتار يك ملت هجوم آورد و با تهديد، تضعيف، تحريف و احياناً نفي و طرد ارزشهاي آن، زمينه حاكميت انديشه‌ها، ارزشها و رفتارهاي مطلوب خويش را فراهم آورد. بنیان خانواده از مهمترین وجزو اولین بنیان هایی است که تربیت افراد در آن شکل می گیرد؛ بر این اساس لازم است، پدر و مادر به عنوان رکن اصلی تربیت، ساعات بیشتری را صرف تعلیم و تربیت فرزندان کنند. با مطرح شدن موضوع تعطیلی روزهای پنجشنبه این مهم برای پرسنل اداری فراهم شد تا اوقات بیشتری را در کانون خانواده سپری کنند این درحالی است که اکنون با در نظر گرفتن روز پنجشنبه به عنوان روز کاری این فرصت از پرسنل اداری گرفته شده است؛ در این صورت فرزندان یک روز را دور از اولیای شاغل خود سپری می کنند باید اذعان داشت با وجود مسائل و موضوعات بسیار زیادی که جامعه امروز را احاطه کرده است، امکان نهادینه شدن برخی تهاجمات فرهنگی در بستر تربیتی خانواده بیش از پیش مهیا می شود. "
امیر حسام عباسی بیان کرد: مشکلاتی همچون ترافیک، آلودگی هوا و مشکلات زیست محیطی در شرایط کنونی گریبانگیر مردم و مسئولان شده و سلامت عمومی جامعه را به مخاطره انداخته است؛ چنانچه تعداد روزهای پاک سال طی سنوات اخیر رو به کاهش بوده و هزاران شهروندان را روانه بیمارستان و مراکز درمانی کرده است.
وی افزود: بر اساس مطالعات صورت گرفته در کشورهای غربی، این جوامع از ده ها سال قبل برای داشتن «تعطیلات پایان هفته» به جمع بندی مثبت رسیده و از این طریق ضمن ایجاد درآمدهای پایدار اقتصادی و رونق بخشی به صنعت گردشگری و توریسم، فضای مناسبی را نیز برای رفاه حال مردم فراهم آورده اند که تاثیر آن در شکوفایی اقتصادی و علمی این ملل کاملاً مشهود است.
عضو پارلمان شهری کرج خاطر نشان کرد: با در نظر گرفتن شرایط زندگی شهرنشینی در کلانشهرها که به مرور شاهد تخریب هویت باغشهری و گرایش افراد به زندگی در آپارتمان های بلندمرتبه و برج های بی روح می باشیم، بیماری های روحی و افسردگی در بین شهروندان رایج شده و به مرور شاهد بروز دیگر آسیب های فرهنگی و اجتماعی خواهیم بود که جا دارد مسئولان نسخه شفابخشی برای تقویت نشاط اجتماعی و تقویت رفاه حال خانواده ها بپیچند.
به گفته عباسی، امید است دولت تدبیر و امید با تسریع در ارزیابی های کارشناسی و در نظر گرفتن آثار و برکات تعطیلی ادارات و شهرداریهای استان در روزهای پنج شنبه، بستر مناسب برای کاهش آلودگی و مشکلات زیست محیطی، صرفه جویی در مصرف سوخت و وقت مردم، تقویت بنیان خانوادگی، تقویت اقتصاد سبز و ارتقای درآمدهای پایدار اقتصادی و... را فراهم آورند.
دبیر شورای اسلامی شهر کرج در بخش دیگری از سخنانش عنوان کرد: آنطور که معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری البرز به رسانه ها اعلام کرده، بسته پیشنهادی مبنی بر تعطیلی ادارات شهرستان کرج در روزهای پنج شنبه جهت ارایه به دولت محترم آماده شده است و در این گزارش مبسوط نکاتی در خصوص توجه بیشتر به سلامت محیط زیست و بهداشت شهروندان منعکس گردیده و قطعاً به نتیجه و تصمیمات مناسبی منتهی خواهد شد.
عباسی در پایان تصریح کرد: آنطور که از شواهد و قرائن بر می آید سرنوشت آلودگی هوا در استان البرز به موضوع تعطیلی ادارات در روزهای پنج شنبه گره خورده است و از مسئولان انتظار می رود با در نظر گرفتن جمیع جهات و در آینده ای نزدیک، «تعطیلات پایان هفته» به عنوان هدیه ای از سوی دولت تدبیر و امید به شهروندان را عینیت بخشند.

کد خبر 474418

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =