ترکیه و عربستان با مشاهده ورود مستقیم روسیه به جنگ نیابتی در سوریه، سیل تسلیحات را برای ارتش آزاد سوریه ارسال کردند و به این ترتیب، تروریست ها با موشک های تاو اهدایی شیخ نشین های خلیج فارس تانک های ارتش سوریه را هدف گرفتند.

 علیرضا مجیدی: در حالی که طی هفته های آغازین عملیات هوایی روسیه در سوریه، ارتش سوریه در حال پیشروی و پاکسازی شمال استان حماه بود؛ اما طی دو هفته اخیر وضعیت نبرد نظامی در این منطقه دگرگون شده و معارضان نه تنها مناطق از دست داده دو هفته قبل را باز پس گرفته اند، بلکه به سرعت در حال پیشروی هستند.

نقشه استان های سوریه
همان گونه که در تصویر مشخص است، استان «حماه» از طرفی مرز میان استان های مرکزی (حمص و ریف شمالی دمشق) با استان های شمالی (ادلب و حلب) محسوب می شود؛ از طرف دیگر دروازه ورود به استان های غربی و ساحلی (لاذقیه و طرطوس) می باشد که اقلیم علوی نشین سوریه هستند.

در روزهای ابتدایی عملیات هوایی ارتش روسیه در سوریه، به نظر می رسید نیروهای مخالف اسد موسوم به ارتش آزاد سوریه غافلگیر شده اند! در رسانه ها عنوان می شد روسیه به مناطق داعش حمله خواهد کرد و حتی «معاذ الخطیب» یکی از سرشناس ترین چهره های معارضین سوری به روسیه سفر کرد؛ با این حال مسکو در عرصه میدانی نبرد نشان داد که حاضر نیست داعش را در شرایطی سرکوب کند که نیروهای شورشی مسلح جایگزین آن ها شوند. به این ترتیب، کرملین به موازات حمله به داعش، حمله به مواضع معارضان در استان های ادلب، حلب، حماه و حمص را در دستور کار قرار داد.

نقشه شهرهای شمال استان حماه تا پیش از ورود مستقیم روسیه به نبردهای این جبهه

با توجه به عدم آمادگی ارتش آزاد سوریه در شمال حماه برای مقاومت در برابر بمباران های شدید روسیه، نیروهای ارتش و متحدان آن به سرعت توانستند با پشتیبانی نیروی هوایی روسیه مناطق زیادی از شمال استان حماه را آزاد کنند. نخستین شهرهایی که از کنترل ارتش آزاد خارج شد، «عطشان» و «سکیک» بودند. همزمان بمب افکن های مسکو، نقاط مختلف استان حماه را بمباران می کردند تا مانع سازماندهی مجدد ارتش آزاد در این منطقه شوند. البته ذکر این نکته لازم است که شدیدترین عملیات هوایی روسیه در سراسر خاک سوریه، در منطقه «سهل الغاب» بود که بخش غربی استان حماه را نیز در بر می گیرد.

در ابتدای ورود روسیه به نبرد، ارتش سوریه پیشروی های شگفت انگیزی در شمال حماه داشت. ارتش در آن زمان، از پنج محور به مواضع معارضان حمله می کرد

در این موقعیت، اتفاق مؤثری رخ داد که روند نبردها در استان حماه را تغییر داد. اخبار متعددی در رسانه ها مبنی بر ورود نیروهای ورزیده نظامی شیعه از کشورهای منطقه به «سهل الغاب» منتشر شد. پیش از آن، سازمان تروریستی «جیش الفتح» در استان ادلب، بر روی نبرد در سهل الغاب تمرکز کرده و حتی یک بار به محیط روستای «جورین» رسیده بود! اما با ورود رزمنده های تکاور شیعه و به خصوص انتشار فیلمی در العربیه که حاج قاسم سلیمانی در حال سخنرانی برای رزمنده ها بود – العربیه ادعا کرد این فیلم به جبهه نبرد سهل الغاب اختصاص دارد - ، المحیسنی رهبر جیش الفتح با صدور بیانیه ای اعلام کرد فتح شهر حماه در برنامه های سازمان متبوع وی است. به عبارت دیگر، جیش الفتح با مشاهده استحکامات دفاعی نظام در سهل الغاب، از تمرکز بر سهل الغاب خودداری کرده و به جای پیشروی در آن جبهه، الویت پیشروی خود را استان حماه خواند.

با تغییر تاکتیک جیش الفتح و اعزام سربازان آن به شمال حماه، انتظار می رفت نبرد در حماه شعله ور شود. ارتش سوریه هم با دقت و سرعت بالا، جاده ارتباطی ادلب با حماه را زیر آتش هوایی خود گرفت تا از جابجایی  و انتقال دسته جمعی کاروان های تروریستی به این استان ممانعت کند. به این ترتیب، تروریست های سلفی وابسته به جیش الفتح، باید به صورت تدریجی و در دسته های کوچک و مسیرهای کوتاه خود را به شمال حماه می رساندند؛ در نتیجه، نیروی زمینی ارتش چند روز فرصت داشت تا پیش از رسیدن نیروهای کمکی به معارضان، آن ها را وادار به عقب نشینی کند.

نمونه هایی از شلیک موشک پیشرفته تاو توسط معارضین سوری

علاوه بر مورد قابل ذکر فوق، یک رخداد دیگر نیز در معادلات مؤثر بود. ترکیه و عربستان با مشاهده ورود مستقیم روسیه به جنگ نیابتی در سوریه، سیل تسلیحات را برای ارتش آزاد سوریه ارسال کردند و به این ترتیب، دو گردان «الفرقة 101» و «فرسان الحق» بدون نگرانی موشک های تاو اهدایی شیخ نشین های خلیج فارس را به سمت تانک های ارتش سوریه شلیک کردند. سیل ورود و اثرگذاری موشک های تاو به اندازه ای بود که به سرعت گردان های دیگر مانند لواء سلطان مراد و حتی گردان های تکفیری مانند احرار الشام تصاویر شلیک تاو به سمت ارتش سوریه را منتشر کردند. با این حال، موشک های تاو تنها توانستند روند پیشروی نیروهای نظام سوریه را کند کنند؛ اما نتوانستند به صورت کامل مانع پیشروی ارتش شوند.

در هفته دوم نبرد، نظامیان حامی دمشق موفق شدند شهر لطمین را از سیطره معارضان آزاد کنند. تنها به فاصله دو روز، روستای «جنابره» نیز به دست ارتش افتاد و بلافاصله حمله به «کفر نبوده» در دستور کار قرار گرفت. کفر نبوده یکی از اصلی ترین پایگاه های ارتش آزاد سوریه در استان حلب به شمار می رفت و معارضان با تمام وجود در برابر پیشروی ارتش مقاومت کردند؛ اما با وجود نبرد شدید، ارتش توانست این شهر استراتژیک را به قلمرو تحت حاکمیت دمشق اضافه کند.

با این حال، به نظر می رسد از فردای آزادسازی کفرنبوده، ورق برگشت!! در این مقطع، ارتش از چند محور قصد پاکسازی استان حماه را داشت. از سمت سکیک، حمله به «خان شیخون» (بزرگ ترین شهر معارضان در شمال حماه) را در دستور کار داشت و از سمت کفرنبوده می خواست بعد از آزادسازی روستای هبیط، خان شیخون را از سمت غربی آماج حمله خود قرار دهد. همزمان از محور مورک و لطمین (شرق کفرزیتا) و محور حمامیات و کرناز (غرب کفرزیتا) حمله به شهر «کفر زیتا» کلید خورد.

در چنین وضعیتی، نیروهای اعزامی جیش الفتح و به خصوص دو گردان تروریستی «احرار الشام» و «جند الاقصی» از طریق «قلعة المضیق» خود را به غرب کفرنبوده رسانده بودند و با تجمیع تروریست ها در حاشیه غربی کفرنبوده، عملیات اشغال این شهر کلید خورد. همزمان نیروهای ارتش آزاد که به «هبیط» و «حمیرات» فرار کرده بودند، حمله به کفرنبوده از محور شمالی و شرقی را کلید زدند. متأسفانه ارتش سوریه در این شهر، مقاومت کمی از خود نشان داد و پیش از اعزام نیروهای کمکی ارتش آزاد از «خان شیخون»، بار دیگر شهر «کفر نبوده» به دست معارضان افتاد.

موقعیت پادگان خزانات در جنوب خان شیخون

با سقوط کفر نبوده، به نظر رسید دومینوی پیشروی معارضان در شمال حلب به راه افتاده باشد!! نیروهای ارتش سوریه که از طریق سکیک (شرق خان شیخون) قصد حمله به خان شیخون را داشتند، در برابر حمله نیروهای کمکی معارضان از پادگان «خزانات» شکست خوردند و به سرعت حمله ارتش دفع شد. در این شرایط، ارتش آزاد سوریه و به خصوص گردان «الفرقة الوسطی» (که نزدیک به 200 شورشی را از خزانات به حاشیه شرقی خان شیخون اعزام کرده بود) با قیچی کردن ارتش در حاشیه شرقی خان شیخون، ضدحمله  سریعی به «سکیک» زدند و تنها با کشتن 25 سرباز توانستند سکیک را اشغال کنند. به این ترتیب، سکیک بدون مقاومت بایسته در برابر حمله برق آسای الفرقة الوسطی (متعلق به ارتش آزاد) شکست خورد و تروریست های جیش الفتح از محور قلعة المضیق تا سکیک را توانستند تردد کنند.


بعد از سقوط سکیک، بخشی از معارضان به سمت «عطشان» و بخش دیگری به سمت «تل سکیک» حرکت کردند و همزمان هر دو منطقه را تصرف کردند. تابلوی ورودی «عطشان» بعد از سیطره «احرار الشام» بر آن احرار الشام، یکی از اضلاع بسیار مهم و اثرگذار جبهه اسلامیه است که در استان ادلب، ذیل فرماندهی سازمان تروریستی جیش الفتح می جنگد. بعد از دستور رهبر سعودی تبار جیش الفتح، احرار الشام همراه با بسیاری از گردان های تروریستی ذیل جیش الفتح از ادلب به حماه آمدند.


نقشه پیشروی ارتش آزاد از سکیک به سمت «تل سکیک» نیروهای تکفیری وابسته به جیش الفتح، تل را دور زدند و به «عطشان» حمله کردند.

بعد از آزادسازی سکیک، نیروهای ارتش آزاد به سمت تل سکیک حرکت کردند؛ اما تروریست های «احرار الشام» و «جیش الاسلام» (گردان های "فرسان الشام") با دور زدن تل، به صورت همزمان به روستای «عطشان» حمله کردند. با وجود مقاومت جدی ارتش در این دو منطقه، هر دو منطقه در فاصله کوتاهی سقوط کردند. در همان روز، تروریست های وابسته به «اجناد الشام» (وابسته به جبهه اسلامیه) به روستای «ام حارتین» حمله کرده و توانستند کمربند امنیتی مناسبی برای سکیک و عطشان ایجاد کنند.


موقعیت شهر بزرگ «مورک» در آستانه حمله معارضاندر این نقشه، از برنامه پیشروی معارضان به سمت «مورک» و موقعیت اطراف آن خبر داده است. با این حال، شورشیان ابتدا «تل سکیک» و «عطشان» را به صورت کامل فتح کردند، سپس به مورک از سه جهت شمالی، شرقی و غربی حمله بردند. با سیطره معارضان بر «سکیک»، «عطشان» و «تل سکیک» از یک طرف و سیطره بر «لحایا» از طرف دیگر، صرفا یک راه فرار برای نظامیان سوریه به سمت صوران باز ماند و مورک از سوی معارضان محاصره شد.

در شرایطی که با اعزام نیروهای فرقة الوسطی به سکیک، استحکامات «خزانات» کاهش قابل توجهی داشت، نیروهای ارتش سوریه از شهر مورک به جای حمله به شمال (خزانات و سپس خان شیخون) حمله به غرب (کفر زیتا) را کلید زدند. با توجه به مقاومت ارتش آزاد در شهر کفرزیتا، به نظر می رسد تنها دستاورد این عملیات ارتش سوریه، کاهش استحکامات نظامی در شهر مورک بود! همزمان با تحولات مربوط به سکیک و روستاهای اطراف آن، گروه تروریستی «جند الاقصی» از خان شیخون و به «تل صیاد» آمد و از آن جا، حمله به شهر آزاد شده «لطمین» را کلید زد. بلافاصله نیروهای ارتش آزاد از شهر کفرزیتا به لطمین حمله کردند و این شهر کوچک، طی کم تر از 24 ساعت نبرد بار دیگر سقوط کرد. به این ترتیب، در شرایطی که بخشی از ارتش سوریه از مورک به کفرزیتا حمله کرده بود، شاهد محاصره شدن مورک از محورهای شمالی (خان شیخون و خزانات) ، غربی (لطمین، تل صیاد و کفرزیتا) و شرقی (سکیک و عطشان) بودند.

 گفته می شود در حمله به مورک، ابتدا سه عامل انتحاری گروه تروریستی جند الاقصی به گردان های دفاع مدنی شهر حمله کردند. در فاصله کوتاهی، بخش وسیعی از نیروهای ارتش سوریه از مورک به سمت جنوب (معان و صوران) فرار می کنند و 7 گردان تروریستی معارض با دادن تنها 7 کشته توانستند شهر مهم مورک را اشغال کرده و تسلیحات پیشرفته ای را به غنیمت ببرند. به این ترتیب، نه تنها تمام مناطق آزاد شده دو هفته قبل بار دیگر به اشغال معارضان درآمد؛ بلکه شهر استراتژیک مورک – که دروازه بخش شرقی و غربی استان در شمال حماه محسوب می شود – تحت سیطره مخالفان قرار گرفت. جالب این جاست که در عملیات اشغال مورک، تنها یکی از گردان های شناخته شده و خطرناک معارض (جند الاقصی) حضور داشت.

 
 آخرین وضعیت نبرد در شمال حماهمعارضان نزدیک به 105 کیلومتر مربع را طی کم تر از یک هفته تصرف کردند. البته نقشه پایین کامل نیست! طی همین یک هفته، روستای «لحایا» نیز توسط معارضان فتح شد که در این مساحت، محاسبه نشده است! سبز: مناطق تحت سیطره معارضان ؛ قرمز: مناطق تحت سیطره نظام سوریه

همزمان با عملیات مورک، گردان «فرسان الحق» که در میان ارتش آزاد سوریه، یکی از بیش ترین گردان های مسلحی است که از سوی غرب تسلیحات دریافت می کند، از طریق قلعة المضیق به منطقه «تل عثمان» حمله کرد و توانست این منطقه را اشغال کند. بلافاصله بعد از تل عثمان، این گروه شورشی به «جنابره» حمله کرد و توانست این پادگان ارتش در حاشیه این روستا را اشغال کند. با اشغال روستا و پادگان جنابره، ارتش آزاد در فاصله یک کیلومتری شهر کوچک «بریدیج» و  فاصله سه کیلومتری شهر بسیار مهم «کرناز» قرار گرفت. برای ممانعت از تجربه تلخ مورک، ارتش سوریه فورا به نیروهای اعزامی از حمامیات و کرناز به بخش غربی کفرزیتا دستور داد به کرناز بازگردند تا بتوانند ماشین پیشروی ارتش آزاد را در این محور متوقف کنند.

 مختصات نظامی خط مقدم نبرد در شمال حماه تا حدود 10 روز قبل (بعد از فتح کفرنبوده به دست ارتش)

 مختصات نظامی خط مقدم نبرد در شمال حماه در شرایط کنونی/ قرمز: تحت سیطره مخالفان ؛ سبز: تحت سیطره ارتش و نیروهای حامی بشار اسد

در روزهای آینده، وضعیت استان حماه حساس تر خواهد شد. به نظر می رسد معارضان چهار منطقه را در الویت پیشروی خود قرار داده اند. از سویی نیروهای فاتح جنابره، علی القاعده به فتح «بریدیج» می اندیشند؛ ضمن این که روستای «مغیر» هم اکنون از سه بخش شمالی، شرقی و غربی محاصره شده است و بعید نیست طی روزهای آینده از سوی معارضان اشغال شود.


روستای «المغیر» بیش از هر نقطه دیگری در آستانه سقوط قرار دارد! شمال المغیر (کفرنبوده) تحت سیطره مخالفان بود. شرق و غرب آن نیز طی روزهای اخیر به تصرف معارضان در آمده و به نظر می رسد وضعیت این روستا از هر نقطه دیگر خطرناک تر باشد.


 تروریست های «احرار الشام» بعد از سقوط تل عثمان (توسط ارتش آزاد)، به شمال «بریدیج» آمده اند و با حملات توپخانه ای، این شهر کوچک را زیر فشار قرار داده اند. با این حال، تا کنون خبری دال بر حمله نظامی زمینی به بریدیج منتشر نشده است.

دومین منطقه ای که معارضان فتح آن را در برنامه خود قرار داده اند، شهر «حمامیات» می باشد که یکی از بزرگ ترین گردان های توپخانه ای ارتش سوریه در شمال و غرب حماه، در این شهر قرار دارد. هم اکنون شمال و شرق حمامیات به صورت کامل تحت سیطره معارضان قرار دارد و در صورت سقوط روستای «جبین» جنوب این شهر نیز تحت سیطره معارضان خواهد بود. حمامیات، هم اکنون نقش بسیار مهمی در پشتیبانی توپخانه ای از ارتش سوریه در شهرها و مناطق اطراف دارد و در صورت سقوط آن، قدرت حمل و نقل و لجستیک معارضان به میزان قابل ملاحظه ای افزایش می یابد.


نقشه شهر «معان» که هدف حمله معارضان قرار گرفته است. ایستگاه های نظامی بخش شمالی و شرقی معان تا کنون به دست معارضان تصرف شده است.

 
سومین شهری که معارضان قصد فتح آن را دارند، شهر «معان» است که از ابتدای اعتراضات سال 2011 به صورت یکصدا از رئیس جمهور قانونی بشار اسد حمایت کرده بود و تا کنون ده ها شهید در راه دفاع از وطن و نظام قانونی سوریه داده است. همین عوامل باعث شده بخشی از معارضان، از انگیزه بسیاری زیادی برای حامله به این شهر برخوردار باشند و حتی وقوع جنایت های ضدانسانی در صورت سقوط شهر، محتمل ارزیابی می شود. از بامداد دیشب، حمله به معان کلید خورده و هم اکنون شورشیان مسلح در فاصله دو کیلومتری شهر قرار دارند. در این عملیات، گردان های «فرقة الوسطی» (ارتش آزاد) و احرار الشام در کنار جمع زیادی از گردان های کوچک تر (مانند جند دمشق) حضور دارند.

 

نقشه منتشره از سوی معارضان
در این نقشه، شهر «صوران» در پایین لحایا و لطامنه رسم نشده است؛ اما نوک پیکان های نبر نشان می دهد معارضان به سمت صوران حرکت کرده اند و هم اکنون نبرد در شمال آن (بویضه و مصاصنه) دنبال می شود.

چهارمین و شاید ایده آل ترین شهری که در برنامه های پیشروی معارضان هدفگذاری شده است، شهر بزرگ «صوران» است که یکی از بزرگ ترین و پرجمعیت ترین شهرهای استان حماه می باشد. برای حمله به صوران، معارضان ابتدا باید دو روستای «مصاصنه» و «بویضه» را فتح کنند که هنوز حمله به آن ها آغاز نشده است؛ اما بلندی های «تل صوان» که بر این دو روستا و شمال شهر صوران مشرف است، توسط گردان های وابسته به «جیش الاسلام» اشغال شد.

 

مناطق قرمز رنگ، هم اکنون تحت کنترل معارضان قرار دارد و برنامه های پیشروی آنان با رنگ آبی مشخص شده است.البته در این نقشه، مناطق داخلی شهر بزرگ «صوران» و همسایه غربی آن (طیبه الامام) به رنگ آمیزی نشده اند؛ زیرا به نظر می رسد در هدفگذاری فعلی معارضان، صرفا فتح بلندی های شمال صوران کفایت می کند تا بتوانند داخل شهر را هدف حملات موشکی و خمپاره ای قرار دهند.

باید دید این بار بلندپروازی های معارضان به زیان آن ها تمام خواهد شد یا این که وضعیت شمال استان حماه از وضع موجود هم نگران کننده تر خواهد شد؟ روزهای آینده می توان پاسخ دقیق تری به این پرسش داد!

49310

کد خبر 476835

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 17
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام FI ۰۹:۲۰ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۰
  نهايتش حملات روسيه هيچ فايده ايي نداشت
  • بی نام A1 ۱۱:۳۴ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۰
   18 90
   حملات هوایی هیچ فایده ای نداره
 • بی نام A1 ۰۹:۴۱ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۰
  حالا این روسیه این وسط چکار میکرده این که به دمشق رسیدن
 • بی نام IR ۰۹:۴۸ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۰
  23 98
  اسد خیلی ضعیف شده. کل کشورای ثروتمند خلیج فارس و ترکیه دارن کمک میکنن هم به مخالفان هم به تندروها . 30 درصد کشور فقط دست دولته حتی تو دمشق هم اونا پایگاه دارن. به نظرم باید دست از شخص اسد کشید چون فقط داره هزینه میزاره رو دست ما. کاش با بخشی از مخالفان میانه رو گفتگو کرد شاید زودتر به یه راه حلی برسیم
 • مهدی A1 ۱۰:۱۴ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۰
  16 99
  خب همه این تفسیرای تصویری به ماچه؟ ما تو ایرانیم و بهتره کلاه خودمونو بچسبیم
 • امیرحسین RO ۱۰:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۰
  مطلب بسیار جامع و بروزی بود . با تشکر از سایت خبرآنلاین
 • بی نام A1 ۱۰:۵۱ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۰
  70 6
  خدایا انتقام گیرنده رو بفرست
 • بی نام IR ۱۰:۵۲ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۰
  با سلام اولا از این اتفاقات در میدان جنگ زیاد می افتد، در زمان دفاع مقدس هم اتفاق می افتد که شهرها و روستاها دست به دست می شدند ولی باید صبر کرد و نتیجه نهایی را دید. روسیه هنوز 1 ماه نشده که به این قضیه وارد شده .
 • بی نام IR ۱۲:۰۲ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۰
  چیزی که واضح هست اگر سوریه سقوط کنه ما باید با داعش و بقیشون تو مرزهامون بجنگیم.
 • علی اکبر RO ۱۳:۰۴ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۰
  ارتش بی روحیه و مستهلک شده بشار،توانایی مقاومت ندارد. اگر حزب الله نبود دمشق هم تا الان سقوط کرده بود.
 • منصف A1 ۱۳:۱۰ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۰
  فقط میتونم بگم آفرین به صداقت خبررسانی.اگرخبرهابصورت واقعیت گزارش داده بشود .دیگه نیازنیست بی بی سی وصدای آمریکاجولان بدهند. خبرانلاین متشکرم.یک مقاله ی وگزارش منصفانه بدون حب وبغض بود
 • بی نام IR ۱۳:۴۵ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۰
  90 13
  آزادی فرودگاه کویروس به اندازه آزادسازی دهها شهرک این چنینی میارزه
 • علی IR ۱۳:۵۸ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۰
  ارتش سوریه به شدت دچار کمبود نیرو است و حملات روسیه نیز هماهنگ با عملیات زمینی ارتش سوریه نیست .
 • بی نام A1 ۲۱:۴۷ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۰
  8 76
  معارضان یه عده شون واقعا نیروهای سکولار و وطن پرستی هستن، اما حس نفرت از اسد کورشون کرده. نمیفهمن در صورت پیروزی احتمالیشون، بهترین سناریو برای سوریه، اینه که تبدیل به لیبی بشه. تازه لیبی نه داعش داشت نه القاعده، و درامد نفتی فوق العاده بالایی داشت و زیرساختاش توی جنگ کمتر آسیب دید، اما آینده ی سوریه به مراتب بدتر از لیبی خواهد بود. تنها چاره اینه که ارتش آزاد خطر واقعی داعش و النصره و احرار شام و ... رو درک کنه و روی روند انتقال مسالمت آمیز قدرت با دولت سوریه به تفاهم برسه وگرنه بعد از اسد، اسلام گراهای افراطی تک تک اعضای همین ارتش آزاد رو سر میبرن...
 • جمشید A1 ۰۲:۵۴ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۱
  14 86
  روسها همیشه متحدانش رو وسط راه رها میکنه .اما آمریکا روببینید بارها آل سعود و دیگر متحدانش حاشیه خلیج فارس بقبول معروف بارها بسوی کاخ سفید سنگ پرانی کرده اند بازهم باتمام توان حمایتشون کرده اند
 • بی نام A1 ۰۹:۵۰ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۱
  14 82
  خبرانلاین واقعامتاسفیم .نظرات مثبت ومنفی هادستکاری میشه ..حیف
  • شایان A1 ۱۹:۲۲ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۱
   آره داداش من خودم ترفندی بلدم که به یه نظر میتونم راحت 200 تا مثبت یا منفی بدم