عضو هیئت علمی یک موسسه تحقیقاتی: دریاچه اوان رو به نابودی می رود

عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور گفت: عدم مدیریت دریاچه اوان بار موادمغذی آن را افزایش داده است که اگر این روند ادامه یابد دریاچه اوان به یک دریاچه بسیار فقیر تبدیل می‌شود.

به گزارش خبرآنلاین قزوین به نقل از پایگاه خبری تحلیلی شهر مینو، فریدون عوفی در جلسه شورای آموزش، پژوهش، فناوری و اتاق فکر محیط‌ زیست استان که بعد از ظهر امروز در استانداری قزوین برگزار شد، اظهار کرد: شناخت وضعیت موجود دریاچه اوان، مطالعات لیمنولوژیک و ماهی شناسی، ویژگی‌های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی، برنامه‌ریزی و مدیریت اکولوژیک دریاچه از جمله اهداف مطالعه در مورد این دریاچه را شامل می‌شد.

وی افزود: دریاچه اوان در منطقه کوهستانی الموت استان قزوین و در فاصله ۷۵ کیلومتری شهر قزوین در دامنه کوه خشچال واقع شده است.

عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور با اشاره به اینکه مساحت دریاچه اوان حدود ۷ هزار هکتار است، اضافه کرد: برای دریاچه سه ایستگاه نمونه‌برداری بر اساس موقعیت‌های خاص در نظر گرفتیم و مجموع عملیات در دو فصل سرد و گرم سال انجام شد که در نهایت ۱۷ پارامتر مورد نمونه‌برداری قرار گرفت.

عوفی ادامه داد: میانگین سالانه درجه حرارت در این منطقه ۱۳٫۴ درجه سانتیگراد بوده و سردترین دمای ثبت شده در این منطقه منفی ۱٫۸ و گرمترین دما نیز ۳۱٫۴ درجه سانتیگراد است.

وی عنوان کرد: میزان بارندگی ۴۲۰٫۵ میلی‌متر به صورت سالانه و میزان تبخیر آب دریاچه اوان نیز سالانه ۱۴۱۰ میلی‌متر است.

عضو هیئت علمی مؤسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور تصریح کرد: بر اساس مطالعات دریاچه اوان در یک ناحیه نیمه خشک سرد قرار گرفته است و منطقه بسیار حساس و شکننده‌ای به شمار می‌رود.

عوفی گفت: در مورد ریسک زلزله تجربیات ۱۰۰ سال گذشته نشان می‌دهد که این منطقه یکی از مناطق زلزله‌خیز استان است.

وی با اشاره به اینکه کف دریاچه از صخره‌های آتش‌فشانی بوده و نیمی از آن نیز سنگ‌های آهک است، بیان کرد: منشأ چشمه‌های زیرزمینی نیز در دریاچه اوان همین سنگ‌های آهکی بستر آن است.

عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور افزود: پیش‌بینی می‌شود زلزله‌های با قدرت ۷٫۵ تا ۸٫۵ ریشتر در این منطقه می‌تواند رخ دهد بنابر این به لحاظ زلزله‌خیز بودن در رتبه ۸ ریسک زلزله قرار می‌گیرد.

عوفی اضافه کرد: در بررسی‌های خاک‌‍شناسی مشخص شد که اراضی این منطقه تخریبی بوده و با پستی و بلندی‌های بسیار شدیدی همراه است که برآوردها نشان می‌دهد شیب کلی آن بیشتر از ۲۵ درصد در تمام جهات بوده و اختلاف ارتفاع اراضی نیز بیشتر از هزار متر است.

به گفته وی از ۵۹۷ هکتار مساحت زیرحوضه دریاچه اوان ۲۶۵ هکتار کاربری مرتع و ۱۹۴ هکتار نیز زراعت آبی است.

عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور با اشاره به اینکه در پنج سال گذشته مهاجر وسیعی در این روستا انجام شده است، خاطرنشان کرد: مطالعات نشان می‌دهد یک بار مواد مغذی دریاچه را افزایش می‌دهد که این امر قطع‌یقین ناشی از فعالیت‌های طبیعی و انسانی است.

عوفی اظهار کرد: بر این اساس مقدار فسفر کل دریاچه تا بیش از ۲۰ برابر و مقدار نیتروژن کل آن نیز تا بیش از ۶ برابر افزایش یافته است که ادامه این روند دریاچه را بسیار فقیر می‌کند.

وی با اشاره به مهمترین علل افزایش باز مغذی دریاچه اوان عنوان کرد: فعالیت‌های گردشگری و حضور بازدیدکنندگان بدون آموزش، ایجاد آلودگی منظر، راهنمایی و هدایت افراد مسئول، احداث سرویس‌های بهداشتی در حریم دریاچه بدون استقرار سیستم تصفیه فاضلاب و در نتیجه ورود فاضلاب خام به چاه جذبی از جمله علل افزایش بار مغذی دریاچه اوان است.

عضو هیئت علمی موسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور تصریح کرد: همچنین احداث محل شست‌وشوی ظروف مسافران بدون استقرار سیستم مدیریت فاضلاب و پساب به خارج از محدوده دریاچه، تعبیه محل نامناسب جهت دفع پسماند و در نتیجه خروج شیرابه‌های پسماندها به داخل دریاچه، استمرار فعالیت اراضی کشاورزی در بالادست و حریم دریاچه از دیگر علل افزایش بار مغذی دریاچه اوان به شمار می‌رود.

عوفی یادآور شد: مساحت حریم دریاچه اوان ۵۹۷ کیلومتر است بنابر این هیچ فاضلاب خامی نباید وارد این حریم شود.

 

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 477121

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =