ایسنا نوشت: هفته‌ای که گذشت، حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور با خبر خاصی همراه نبود و شاید در نهایت بتوان این طور اعلام کرد که این هفته هم همانند هفته‌های اخیر مهم‌ترین موضوع بحث تلگرام بوده است.

دو هفته پیش کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه رایانه‌ای جلسه‌ای برای تعیین وضعیت تلگرام برگزار کرد اما تصمیم گیری در این زمینه به جلسه بعدی این کارگروه موکول شده و اینگونه عنوان شد که به طور معمول جلسات این کارگروه دو هفته یکبار برگزار می‌شود.

بر این اساس انتظار می رفت چهارشنبه این هفته بار دیگر کارگروه فیلترینگ تشکیل جلسه داده و در خصوص سرنوشت این نرم افزار موبایلی به تصمیم گیری بپردازد اما به گفته برخی اعضای این کارگروه گویا فعلا برگزاری این جلسه تا آینده‌ای نامعلوم به تعویق افتاده است.

البته به طور طبیعی جلسات این کارگروه به شکل دو هفته یکبار برگزار می شود اما این هفته با توجه به اینکه برخی اعضای کارگروه در حال سفر بوده و در صورت برگزاری جلسه ممکن بود بار دیگر تعداد اعضا به حد نصاب نرسد برگزاری این جلسه به زمان دیگری موکول شود.

توضیح وزیر درباره صفحه های غیراخلاقی ایسنتاگرام

اما در دومین روز این هفته وزیر ارتباطات در قالب بازدیدی از نمایشگاه مطبوعات، از سرمایه‌گذاری‌های زیادی که برای فیلترینگ هوشمند صورت گرفته خبر داد.

محمود واعظی در غرفه ایسنا به ارائه توضیحاتی درباره فیلترینگ هوشمند پرداخت و گفت: همانطور که می‌دانید سرمایه‌گذاری زیادی برای این طرح صورت گرفته اما به موازات سرمایه‌گذاری‌هایی که ما انجام می‌دهیم طرف مقابل هم در این حوزه سرمایه‌گذاری می‌کند.

وی در عین حال اظهار کرد: هر چه ما در این حوزه تلاش می‌کنیم، آنها هم در این حوزه پیشروی دارند و در کل می‌توان گفت که شاهد نوعی جنگ الکترونیک و قدرت‌نمایی در حوزه فناوری هستیم.

این عضو کابینه دولت یازدهم همچنین متذکر شد: به هر حال ما تلاش داریم صفحات غیراخلاقی را از هر طریقی که ممکن است از دسترس خارج کنیم و حال در این زمینه چه از طریق فیلترینگ هوشمند و چه از طریق مذاکره با شرکت‌ها تلاش‌های متعددی جریان دارد.

وزیر ارتباطات در بخش پایانی صحبت‌های خود در پاسخ به این سوال که به طور متوسط چه میزان زمان برای مسدود کردن یک صفحه غیراخلاقی اینستاگرام زمان لازم است، توضیح داد: مدت زمانی که برای حذف صفحات نامناسب صرف می‌شود از 24 ساعت شروع شد و در گام بعد به 12 ساعت رسید و اکنون طبق آنچه در آخرین اظهارنظرها به ما اعلام شده این رقم به شش ساعت رسیده است.

وی در عین حال گفت: البته باید این نکته را هم در نظر داشت که اگر به عنوان مثال یک عکس و تعداد صفحات محدودی با بینندگان محدود به نمایش گذاشته شود قطعا برای رصد شدن آن مدتی زمان صرف می‌شود و برای خارج از دسترس کردن تمام این موارد باید به امکانات بسیاری دسترسی داشته باشیم.

نظر سردار جلالی درباره تشعشعات موبایلی

رییس سازمان پدافند غیرعامل از تمرکز این سازمان بر مباحث مردم‌محور خبر داده و این مساله را یکی از رویکرد‌های مهم سازمان پدافند غیرعامل دانست.

سردار غلامرضا جلالی در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر اینکه در حوزه BTSهای موبایل که از مدت‌ها پیش مورد نگرانی شهروندان بوده و حتی در این زمینه شورای شهر نیز به طور مثال مخالفت‌هایی داشته، آیا اکنون سازمان پدافند غیرعامل بررسی خاصی نسبت به این موضوع داشته است، اظهار کرد: این مباحث بیشتر به لایه‌های فنی مربوط می‌شود.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل همچنین عنوان کرد: از سوی دیگر در بحث شورای شهر شاید تا حد زیادی مبحث زیبایی شهری مطرح باشد، البته تا حدی هم مباحث اقتصادی دراین قضیه تاثیر دارد و ممکن است بخشی از این موضوع برای دریافت سهم شورای شهر در این خصوص باشد.

وی افزود: نکته‌ی سوم آنکه لازم است ساماندهی آنتن‌های BTS به شکلی مدنظر قرار بگیرد که هم مباحث زیباسازی شهر را به همراه داشته باشد و هم پوشش مناسبی برای کاربران ایجاد کند.

جلالی همچنین اظهار کرد: به نظر بحث‌هایی که درخصوص ضرر داشتن و مواردی از این دست مطرح می‌شود، بیشتر بهانه‌هایی است که در این حوزه مطرح می‌شود.

توصیه جهانگرد برای کاربران اینترنت ایران

معاون وزیر ارتباطات از کاربران ایرانی خواست تا با استفاده از موتورهای جست‌وجوگر ملی باعث افزایش کاربرد آن‌ها شوند.

نصرالله جهانگرد طی بازدیدی از نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاریها در پاسخ به این سوال ایسنا که موتورهای جست‌وجوگر بومی چند درصد می‌توانند سهم بازار ایران را در اختیار بگیرند، گفت: برای داشتن شبکه ملی اطلاعات باید ابزارهایی تولید کنیم که به ما کمک کند تا در اندازه‌های ملی مستقل باشیم.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات افزود: موتور جست‌وجوگر، ایمیل و شبکه‌های اجتماعی از ابزارهای یک شبکه مستقل است اما از لحاظ کاربرد، ظرفیت، توانایی، شرایط بازار و رقبا نیز در آن اثرگذار است.

معاون وزیر ارتباطات همچنین متذکر شد:بنابراین پیشنهاد ما به کاربران ایرانی این است حتما Browser و موتورهای جست‌وجوگر ایرانی را در صفحه اول خود قرار دهند و جست‌وجوهای خود را ابتدا با این ابزار انجام دهند زیرا این جست‌وجوها به موتورهای جست‌وجوگر آموزش می‌دهد و باعث جمع‌آوری داده می‌شود لذا همان‌طور که با جست‌وجو از طریق گوگل باعث تقویت آن می‌شویم با حمایت ملی از این موتورها نیز می‌توانیم باعث تقویت آن‌ها شویم.

برنامه پست برای تغییر تعرفه های سال جاری

مدیرعامل شرکت پست کشور با اشاره به به اینکه برنامه‌ای برای افزایش تعرفه‌های پستی در سال 94 وجود ندارد، تاکید کرد: در سال جاری تغییراتی در افزایش هزینه‌های پستی نخواهیم داشت، مگر به میزان بسیار ناچیز و در حد چهار یا پنج درصد.

حسین مهری در نشست خبری که در کرمانشاه برگزار شد، از جابجایی 360 میلیون مرسوله در کشور طی نیمه نخست امسال خبر داد و اظهار کرد: در این مدت بالاترین رشد مرسوله را در بخش سرویس الکترونیکی پست با 41 درصد افزایش داشتیم، پشت ویژه 17 درصد رشد داشت، تجارت الکترونیکی 11 درصد، امانات پستی چهار درصد و پست سفارشی نیز سه درصد رشد داشته است.

مدیرعامل شرکت پست کشور همچنین از کاهش 21 درصدی پست عادی و کاهش سه درصدی پست پیشتاز نیز خبر داد. به گفته او بخشی از کاهش پست‌های معمولی به این دلیل است که بسیاری از کارها الکترونیکی شده و بخشی از ارسال قبوض دیگر انجام نمی‌شود.

دیدار وزیر ارتباطات به همراه جمعی از معاونان و مدیران وزراتخانه او با دبیر شورای عالی فضای مجازی، سفر محمود واعظی به روسیه و دیدار با وزیر اقتصاد ارمنستان در وزارت ارتباطات از دیگر اتفاقات حوزه ICT در هفته ای که گذشت بود.


5656

 

کد خبر 477497

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =