حجت الاسلام و المسلمین سید مهدی طباطبایی می گوید: اقای هاشمی چندین بار گفته است، در جایی که اختلاف سیاسی وجود دارد، من تابع رهبری هستم.

به گفته وي، رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام همیشه رهبری را دوست داشته و الان هم دوست دارد. من با جرات می گویم امروز بهترین دوست آیت الله خامنه ای که دروغ نگوید و دلش برای ایشان بتپد، اقای هاشمی است. 

حجت الاسلام والمسلمين سید مهدی طباطبایی همچنين گفته است: بنده آقای هاشمی را کاملا می شناسم و می دانم که ایشان انقلاب را دوست دارد. من در ملاقات هاي خصوصي ارادت و توجه به رهبري را كامل ديده ام. حیفم می آید که انقدر با هاشمی برخورد بد می شود. زیرک ها فهمیده اند و می خواهند این دو بزرگوار را جدا کنند. در واقع طرح تقابل هاشمی و رهبری، بحثی است که به رهبری دروغ بگویند و می خواهند از این طریق بین این دو شخصیت را بهم بزنند.
او در گفت و گويي مفصل با هفته نامه طلوع صبح به سوالات متنوعی پاسخ داده است. به عنوان مثال درباره فعالیت سیاسی آیت الله مصباح گفته است: از نظر من، ورود آقای مصباح به عرصه سیاسی در درجه اول به خودشان لطمه می زند، اگر ما بخواهیم سابقه انقلابی اقای هاشمی را زیر سئوال ببریم، باید سابقه خیلی از علمای قم را زیر سوال ببریم.

اهم گفته های طباطبایی به شرح زیر است:

**{ کاندیداتوری سیدحسن خمینی براي انتخابات خبرگان} من ملاقات هايي با ايشان داشتم، وي فرد با هوش و درس خوانده اي است بدون تكبر ولي با عزت نفس والبته وارثت اخلاقي با جدش دارد.ايشان ويژگيهاي خوبي دارند و اگر کاندیدا شوند مفيد خواهند بود ، مردم را به ايشان علاقمند ديدم . البته بخشي از ان به نام امام خميني است ولي بخشي هم به اخلاق و منش خود ايشان
است.
** حاج حسن آقا مرید و دوست اقاست. پدرشان چه تجلیلی کرد از «آقا». این مسائل را مردم نباید فراموش کنند، این همان تفرقه افکنی است. زمانی که آن توهین ها بر سر مزار امام به حسن آقا شد، رهبری، ایشان را جلوی مردم بغل گرفت تا مردم بدانند که ايشان يار رهبري است. من در سيد حسن توجه و ارادت به رهبري را يافته ام.

** اتفاقاتی پیش آمد که افرادی برای پیشرفت خودشان به آقای هاشمی توهین کردند. این نوع رفتار و اخلاق که یک ضعف است موجب فراهم شدن زمینه ای برای این اتفاق بود که برخی با توهین به شخصیت های موجه، سعی کنند در فضایی سیاسی شناخته شوند. این بدترین اخلاق است و متاسفانه در کشور ما این مشکل پیش آمده است. نکته ی مهم این است کهگاهی اگر به مسائل زیاد پرداخته شود آنها دامنه دار می شوند، پیامبران همیشه می گفتند، به جای آنکه وقت تلف کنید که ببینید چه کسی چه حرفی زده است به کار خودتان بپردازید البته گاهی گفته ها سم است و به باورهای مردم لطمه می زند، در این صورت باید پاسخ دهیم.

** امام خمینی خیلی به اقای هاشمی علاقمند بودند و اعتماد داشت. کارهایی که امام برای اقای هاشمی کردند بی سابقه بود، امام برای اقای هاشمی پس از ترور نافرجام، گوسفند کشتند.

** قدیمی ترین اخوندی که در خانه اقای خمینی رفت و امد داشت، آیت الله هاشمی بود. این موضوع به زمانی باز می گردد که کمتر کسی امام را می شناخت. در مقابل منزل امام خمینی منزل عمه ی ما بود، الان هم هست، اقای هاشمی در همان خانه زندگی می کرد. سال 40 که آقای بروجردی فوت کرد، تنها اخوندی که با هشت نفر دیگر سراغ امام خمینی رفتند تا بگویند ایشان رساله بدهند، آقای هاشمی بودند و بقیه خبری نداشتند.

** {رابطه آقای هاشمی و رهبر معظم انقلاب} بنده آقای هاشمی را کاملا می شناسم و می دانم که ایشان انقلاب را دوست دارد. من در ملاقات هاي خصوصي ارادت و توجه به رهبري را كامل ديده ام.

** صلاح نمی دانم زیاد در مورد آقای مصباح صحبت کنم، ایشان روحانی و ملبس است و به حوزه خدمت می کند. آنچه ما بیان می کنیم برای حفظ حریم ایشان است. برداشت ها ممکن است غلط باشند، اما با تو هين به يك عالم حوزوي مخالفم، ایشان شخصیتی است که ورودشبه حوزه سیاسی مطلوب نیست و خوب است که به عرصه سیاست ورود نکنند. در واقع، از نظر من، ورود آقای مصباح به عرصه سیاسی در درجه اول به خودشان لطمه می زند، اگر ما بخواهیم سابقه انقلابی اقای هاشمی را زیر سئوال ببریم، باید سابقه خیلی از علمای قم را زیر سوال ببریم.

** همگان می دانند که فاصله سابقه آقای هاشمی و اقای مصباح و امثال ایشان انقدر زیاد است که ما نمی توانیم آن را زیر سئوال ببریم. روزی که بحث انقلاب شد، اکثر این اقایان مخالف بودند. حالا که انقلاب رشد کرده، همه می گویند ما هستیم، البته خود آقای مصباح منکر آن نیست که قبل از انقلاب حضور نداشته است.

** راحت بگویم، آقای مصباح چون سابقه سیاسی انقلابی نداشتند، مخالفت می کردند ولی از نظر حوزوی علمی ایشان فردی محترم است ايشان عنوان علامه دارد و افتخار حوزه و درس و بحث هستند. حرمت علمي ايشان بايد كاملا حفظ شود ولي در مسايل انقلابي چرخش داشتند و ایشان اگاه نیستند و حتي در مسايل روز كشور هم مطالبي ميگويند و تغيير موضع ميدهند باور ميكنيد دلم ميسوزد مطالب ٨٤ تا ٩٢ و ٩٣ ايشان را در عالم سياست بررسي كنيد اين بسيار نگران كننده است.

** {چرا آقای مصباح در دهه اول انقلاب در جریانات سیاسی حضور نداشتند؟} آنها که توانمندی ندارند، چرا باید حضور می داشتتند؟ این ها خراب می کردند و دلیلی نداشت که حتما حضور داشته باشند. امام کلا روی افراد خیلی حساب می کردند و بدانيد اگر تواني در كسي ديده مي شد امام استفاده ميكرد.يا به نحوي در فضاي كشور از او استفاده ميشد

** انجمن حجتیه دیگر توانی برای ادامه کار ندارد، در واقع امروزه، اشخاصی هستند که این اصطلاح را برای نابودی دیگران به کار می برند. اکنون خطر بزرگی که وجود دارد، تندروهایی هستند که تمام اقداماتشان را تحت عنوان ولایت فقیه انجام می دهند. چون این کار خطر دارد ما ناچاریم برای حفظ کیان ولایت فقیه، عملکرد این افراد را به طریقی خنثی کنیم تا به اصل رهبری آسیبی نرسد.
** هر دولتی نقد دارد، منتها کسانی که از آقای روحانی انتقاد می کنند طرفداران دولت قبل هستند، اینها واقعا متحیران اند و نمی توانند پیشرفت ها را باور کنند. آقای روحانی فردی نخبه، تحصیلکرده و با سابقه انقلابی درخشان هستند و مدارک تحصیلی عالیه دارند.البته من نقد هايي به ايشان دارم ودر جاي خود بيان كردم ولي در كل ايشان انتخاب خوبي بودند كه مردم درست شناسايي كردند

** درخت مثمر ثمر سنگ می خورد، یعنی ادم های مفید را غالبا می زنند. اقای ظریف جزوء بهترين وزاري خارجه بوده البته وزاري خارجه در ايران همه بزرگواران دانا و كار بلدي بودن و سيست هاي نظام را پي مي‌گيرند لكن اقاي ظريف به درستي شرايط را شناخته و با روشهاي به روز و البته هوش خدادادي مسايل را اداره كرده است. تا جایی که به یاد دارم، ظریف از همه وزرا عملکرد بهتری داشته و همیشه ادم مفید مورد آزار و اذیت بیشتری قرار می گیرد. آنها که به ایشان حمله می کنند، چیزی ديگري بلد نيستن و با يه بن بستي رو برو هستند.

** حمایت های رهبری از ظریف به هیچ وجه نظیر نداشته است. به نظر من، دلواپسان ظریف را رها نمی کنند و به کار خود ادامه می دهند چون دوست دارند سروصدا شود. ادمی که چیزی ندارد جز شلوغ کاری، کار دیگری ندارد. البته عرض مي‌كنم سياست غلط و نافرجامي براي نظام خواهد بود اگر اين شلوغ بازي و تهاجم به مذاكره كننده ها ادامه پيدا كند.

** عزاداری های الوده به توهین و جسارت و برخوردهای ناگوار خوب نیست و نباید وجود داشته باشد. مردم چنین چیزی را دوست ندارند.

** {درباره حصر} این موضوع مربوط به مسئولین رده بالا می شود. با این حال، بنده از روز اول هم گفتم حصر هر چه ادامه پیدا کند به ضرر نظام است.البته تصميم گيران دلايلي دارند كه اميدوارم موفق باشند

** {جدایی احمدی نژاد از مشایی} اگر می‌خواست در همان دوره قدرت دست به چنین کاری می زد، اکنون که بعید است.

** {حمله های تندروها به علی لاریجانی} هر کسی که میانه رو باشد و به اصالت کار فکر کند، تندروها نمی توانند با او کنار بیایند. این حملات شانس اقای لاریجانی را در انتخابات بیشتر خواهد کرد، چون مردم به این ها علاقه ندارند.

27213

 

کد خبر 478630

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 18
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • ابوعلي EE ۱۲:۳۷ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۴
  درود بر علامه مصباح كه رهبر انقلاب فرمودند خدا راشاكريم در زمان ما آقاي مصباح خلاء شخصيتهيي چون علامه طباطبايي وشهيد مطهري رو جبران كردند،
  • بی نام A1 ۱۵:۳۴ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۴
   چرا اینهمه منفی خوردی فک کنم مردم نظر مخالف دارن
  • بی نام IR ۱۵:۵۶ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۴
   رهبر انقلاب به همه لطف دارند.قرار نيست كه هر كسي مورد لطف ايشون واقع شد خودسرانه عمل نمايند
  • بی نام A1 ۱۹:۳۸ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۴
   هزینه موسسه درراه حق را که آیت الله مصباح از استادان و متنفذین آن بودند را امام رحمه الله شخصا پرداخت می‌کردند. این که یک عده ادعاهایی بکنند نظیر این که آقای مصباح و دیگران در جریان انقلاب نبودند و بعد هم به همین ادعاهای خود استناد کنند مضحک است. صد البته آقای مصباح اندیشه‌های متفاوتی دارند که در جای خود محفوظ است اما لازم نیست برای جریان سازی خبری و سیاسی به دروغ و تحریف تاریخ دست زد. یاران امام همین چند نفری نبودند که دور و بر ایشان می‌چرخیدند یاران خمینی صدها و هزاران شخصیت بزرگواری بودند که بی نام ونشان و ادعا خدمت کردند و بسیاری هم به شهادت رسیدند و یک بار هم به جماران نرفتند و عکس یادگاری با امام ندارند مهم اینست که چه کسانی امروز در خط امام هستند و از گذشته انقلابی خویش پشیمان نیستند
  • آرش IR ۰۷:۱۵ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۵
   69 63
   ابوعلی جان شما درست می گویید اما مقام علمی آقای مصباح چه ربطی به مواضع سیاسی ایشان دارد؟ مثل این است که فلان فوتبالیست چون زیاد گل زده پس هر چه در عالم سیاست گفت ما هم بگوییم او درست می گوید چون گل زیاد زده آقای مصباح جزء معدود مدرسان قدر فلسفه هستند اما این مسأله هیچ ربطی به اشتباهات سیاسی ایشان ندارد.
 • بی نام A1 ۱۳:۱۰ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۴
  درود بر شما جانا سخن از زبان ملت میگویی
  • سعدى A1 ۱۱:۴۶ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۵
   45 18
   واقعاًدرودبراستادكه حقيقت مطلب رادرموردحضرت آيت اله هاشمى رفسنجانى درست ادا فرمودندكسانى كه دربه حاشيه راندن هاشمى نقش ايفانمودندمملكت رابه اين روزانداختندودرطول هشت سال سياه كمرمردم راشكستندآنهاشاگردان عزيزآقاى مصباح بودندكه مقابل ملت ايستادندونابودى ملك وملت راهدف خودقراردادندهمانطوركه خودايشان درموردامام ره پيش وپس ازانقلاب نقش ايفانمودندهرگزنميتوان تاريخ راوارونه جلوه دادآيااينهمه فسادواختلاس دردولتهاى هشت سال قبل راميشودناديده گرفت؟
 • علی A1 ۱۵:۰۹ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۴
  9 66
  هاشمی 57 شاید.ولی این کجا و آن کجا
 • بی نام A1 ۱۵:۳۳ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۴
  71 69
  مصباح و پيروانش تفكر تند و خطرناكي دارند
 • هموطن RO ۱۵:۵۳ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۴
  جناب سید شماهم اگر به همان درس اخلاقتان بپردازید ووارد دنیای سیاست نشوید بهتراست .ممکن است حنای درس اخلاقتان نیز رنگ خودراازدست بدهد.
 • بی نام A1 ۱۶:۱۰ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۴
  43 63
  خداوند شما را حفظ کند
 • بی نام RO ۱۸:۱۲ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۴
  5 27
  من که گیج شدم از این همه تناقضات در مورد یک شخصیت
 • علیرضا A1 ۱۸:۱۷ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۴
  10 65
  سلام بهتر است اقای طباطبایی به سیاست اقای مصباح کار نداشته باشند.
 • رزمنده برادر شهید IR ۱۹:۴۶ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۴
  29 60
  اقای رفسنجانی عنایت کنیدپا پیش کذاشنه ورابطه ایران را با عربستلن وکشورهای خلیج فارس ا صلاح وگرم نمایید.همچنین خانواده شهدا را دریابید .یفکر اساسی برای همه انها بکنید خدا یارتان
 • علی A1 ۲۰:۱۲ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۴
  43 72
  بنام خدا آقای مصباح در میان اهل اندیشه، فلسفه و فقه هم جایگاهی ندارد. همانطو رکه در سیاست با رانت وارد شده در فلسفه و فقه و کلام هم همین طور. امیدوارم روحانیت اصیل جرات کنند و به زبان بیاورند که او از ما نیست.
 • احمد A1 ۲۰:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۴
  38 61
  سخنان آیت‌الله طباطبایی در جهت وفاق و اتحاد است اولا خداوند ایشان را مصون بدارد بعد همگان یاران سرد و گرم چشیده رهبری را میشناسند ضمن اینکه توصیه خیر خواهانه و عالمانه ایی به جناب مصباح فرمودند. خداوند رهبری عزیز و یاران راستین او را از جمله آیت الله هاشمی رفسنجانی و حاج حسن آقا و.... را محفوظ بدارد.
 • احمد IR ۰۶:۲۹ - ۱۳۹۴/۰۸/۲۵
  56 69
  واقعا حضرت استاد . آقای طباطبایی یک شخصیت برجسته ومومن ومتدین هستند وحرفی را ازروی هوا وهوس نمیگویند وحقیقت رابیان کردند خداوند ایشان راحفظ کند
 • مهدی US ۱۹:۲۳ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۵
  0 1
  بسم الله الرحمن الرحیم با سلام حاج اقا طباطبایی تا الان در دل ما بود ولی همین الان از چشم و از دل ما بیرون رفت به خاطر این اظهار نظر نامتعادل و ظالمانه راجع به اقای مصباح