آغاز آبگیری تالاب بین المللی قوریگل آذربایجان شرقی

معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت از محیط زیست آذربایجان شرقی گفت: آبگیری تالاب قوریگل آغاز و تا پایان فصل غیر زراعی ادامه خواهد داشت.

به گزارش خبرآنلاین، میر محسن حسینی قمی در گفت وگو با ایرنا افزود: این تالاب از گذشته با بحران کم آبی مواجه بود که جهت جبران این کم آبی کانال آب رسانی از ارتفاعات سهند به نام کانال 'صبری چای' از محل اعتبارات سفر رهبری در سال 72 احداث شده بود.

وی ادامه داد: به دلیل فرسودگی در طول زمان و برخی اشکالات فنی به تدریج کارکرد این کانال کاهش یافته بود که در سال های گذشته با پیگیری های این اداره کل و مساعدت و تامین اعتبار از سوی سازمان برنامه و بودجه استان کانال مذکور توسط شرکت آب منطقه ای استان ترمیم شد.

حسینی قمی اظهارکرد: آبگیری قوریگل از سال گذشته از طریق این کانال آغاز و در طول سال زراعی قطع شده بود که اکنون آبگیری آن از سرگرفته شد.

وی ابراز امیدواری کرد: این آبگیری در فصل غیرزراعی سال جاری بتواند کارکردهای اکولوژیکی تالاب بین المللی قوریگل را ارتقا دهد.

معاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت از محیط زیست استان با بیان اینکه این تالاب در کریدور مهاجرت پرندگان قرار دارد، گفت: بر اساس توافق های انجام شده این آبگیری تا 15 اردیبهشت ماه سال 1395 ادامه خواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد: شرایط آب و هوایی و یخبندان برکیفیت و میزان آب ورودی تاثیرگذاراست.

تالاب قوری گل (تالاب خشک) با 200 هکتار وسعت در30 کیلومتری جنوب شرق تبریز و در۱۵ کیلومتری غرب شهر بستان آباد درمجاورت روستای امناب (ایمناب) قرار گرفته است .

تالاب قوریگل

منابع تأمین کنندهٔ آب این تالاب از آب های جاری ناشی از برف و باران و تعدادی چشمه های زیرزمینی است که در کف آن جریان دارند.

با توجه به اهمیت زیست محیطی دریاچه قوریگل، این تالاب جزء تالاب های بین المللی ثبت شده درکنوانسیون رامسر است.

همچنین این تالاب به خاطر پذیرا بودن فصلی شماری از پرندگان حمایت شده مهاجر، حائز اهمیت ملی و بین المللی است.

هم اکنون برنامه های حمایتی از این تالاب شامل حفاظت از منابع آب دریاچه و نیز ایجاد منطقه شکار ممنوع برای حفظ گونه های جانوری اطراف دریاچه می باشد.

این تالاب از دیدگاه جهانگردی و سیاحتی نیز از جاذبه های مهم استان آذربایجان شرقی است و به علت داشتن شرایطی چون وجود چشم انداز مناسب تنوع پرندگان آبزی و دسترسی به مراکز شهری و وجود علاقه عمومی به تفرج و گذراندن اوقات فراغت در طبیعت آن از قابلیت های ویژه ای برخوردار بوده و به علت قرار گرفتن در جاده ترانزیتی تهران - تبریز مسافران زیادی را پذیرا می باشد.

تالاب قوری گل از سال 1373 جزو مناطق شکار ممنوع و در سال 1390 به دلیل اهمیت اکولوژیکی به منطقه حفاظت شده ارتقاء یافته است.

کد خبر 479009

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =