شرق نوشت:محمود و احمد کاشانی در کنار پیرمردان قدیمی حزب و جمعی از اقوام مظفر بقایی به رسم هرساله در آخرین جمعه آبان‌ماه در مقبره خانوادگی بقایی‌ها جمع شدند. آن طور که از صحبت‌های محمود کاشانی برمی‌آید، او و برادرش از میهمانان ثابت هرساله مراسم‌اند، مراسمی که در مقبره خانوادگی بقایی‌ها در بهشت‌زهرا روبه‌روی قطعه هنرمندان برگزار می‌شود.

مرسوم این است که در یادبودها، افراد از خصائل فردی و ویژگی‌های اجتماعی و حتی سیاسی فرد درگذشته بگویند و ذکر خاطره کنند اما یادبود یک سیاست‌مدار هم سیاسی است. سایه کشاکش ٦٠ساله آن قدر سنگین است که حاضران بیش از آنکه از بقایی بگویند از محمد مصدق یاد کردند؛ اگرچه قاعدتا در نقد منش فردی و کنش سیاسی او. گویا زندگی رهبر حزب زحمتکشان در همان نهضت ملی‌شدن صنعت نفت و ماجرای کودتا و اختلافاتش با دولت مصدق خلاصه شده که ٢٨ سال بعد از درگذشتش، در مراسم یادبودش، سایه مصدق بازهم سنگینی می‌کند. به نظر می‌رسد اختلافات دکتر مظفر بقایی و محمد مصدق از زمان و مکان خودش عبور کرده و صرفا یک رخداد تاریخی موردعلاقه تاریخ‌نگاران و پژوهشگران نیست؛ از وضعیت واقعی خود فراتر رفته و درحالی‌که طرفین اصلی ماجرا درگذشته‌اند، به یک خصومت بین‌نسلی، بدل شده است به دعوای بقایی‌ها و مصدقی‌ها و در این میان فرزندان آیت‌الله کاشانی به‌طور مشخص در جناح مخالفان مصدق جای دارند؛ یعنی جناح حامیان کاشانی و بقایی. حامیان بقایی هرجا مطلبی له یا علیه مصدق و بقایی منتشر شود، می‌خوانند و پیگیری می‌کنند تا جایی که نسخه‌هایی از نوشته پیروز مجتهدزاده در «مهرنامه» و پرونده مظفر بقایی در هفته‌نامه «صدا» و مطلبی از نشریه «رمز عبور» (نزدیکان احمدی‌نژاد) در مراسم یادبود دکتر مظفر بقایی میان حاضران توزیع شد. 
دفاع با افتخار از کارنامه بقایی
 میهمانان یکی‌یکی از راه می‌رسند و بعد از صرف ناهار در ایوان مقابل مقبره گرد هم می‌آیند. دو، سه نفر از یاران بقایی از آن دوران می‌گویند تا نوبت به محمود کاشانی می‌رسد که تقریبا سخنران اصلی است و بیشتر زمان مراسم به سخنان او اختصاص پیدا می‌کند. کمی با تأخیر، بعد از احمد به مراسم می‌رسد و با اشاره به مبارزات سیاسی کاشانی و بقایی می‌گوید: «آنها برگ زرینی از مبارزات خود بر جای گذاشتند، برای همین ما هرسال اینجا جمع می‌شویم و با غرور و افتخار از کارنامه دکتر بقایی و حزب زحمتکشان، که به نظر من تنها حزبی بوده که در تاریخ مشروطیت و تاکنون وجود داشته، دفاع و ذکر خیر می‌کنیم».کاشانی می‌گوید: «دکتر بقایی که جسمش اینجا آرمیده و روحش در طول سده‌های آینده هرچه بیشتر خواهد درخشید، جزوه‌ای نوشته است که در حزب حتما همه دیده‌اید به نام تجدید رابطه با انگلستان (زمان زاهدی)، می‌نویسد که مصدق تا ٣٠ تیر خدمت کرد و بعد از آن خیانت. کاشانی با اشاره به اینکه سران نهضت، عمق بازیگری انگلستان و مصدق را درک نکردند، می‌گوید واقعه نهضت ملی ایران پیچیده‌ترین رخداد سیاسی قرن ٢٠ است». فرزند آیت‌الله کاشانی با طرح این ادعا که «مصدق دو هفته بیشتر در کاخ نخست‌وزیری نبود و باقی مدت را در خانه‌اش بود تا روزی که مردم خانه‌اش را محاصره کردند و او فرار کرد»، از آنچه «سه توطئه مصدق» می‌نامد سخن می‌گوید. سه توطئه‌ای که به ادعای فرزند آیت‌الله کاشانی، مصدق برای براندازی نهضت نفت طراحی می‌کند. یکی از آنها به ادعای کاشانی واقعه ٣٠ تیر است و دیگری ٩ اسفند. «هردو با رهبری کاشانی، بقایی و مردم به شکست می‌انجامد و بعد از آن است که ترور شخصیت کاشانی و بقایی توسط مزدوران مصدق کلید می‌خورد». «کاشانی» در ماجراهای آن سال‌ها از شمس قنات‌آبادی هم در کنار نام مظفر بقایی نام می‌برد و می‌گوید: «نور به قبر هردوشان ببارد».«محمود کاشانی» به نقش سیاست‌های خارجی در غافل نگه‌داشتن مردم از واقعیت‌های سیاسی اشاره می‌کند و می‌گوید: «گروهی تلاششان این است که مردم از واقعیت‌ها آگاه نشوند». در ادامه از اعتراض خود به سریال «معمای شاه» و نامه‌ای که برای سرافراز، مدیرعامل سازمان صداوسیما، نوشته می‌گوید و نسخه‌ای از آن هم بین حاضران توزیع می‌شود: «همان اشخاص قبلا سریالی ساخته‌اند که حقیقت را نگفته‌اند، بیت‌المال را جهت فریب یک جامعه به کار می‌برند مثلا در جاهایی تلاش کردند که رضاشاه را انگلیسی جلوه دهند یا بگویند که روحانیون مخالف رضاشاه بوده‌اند درحالی‌که اینها دروغ‌های بزرگ تاریخی است». 
کودتا دروغ بزرگ تاریخ
«احمد کاشانی» هم که معتقد است همه قدرت بعد از انقلاب تاکنون در اختیار مصدقی‌ها بوده و آنچه رخ داده هم معلول عملکرد آنهاست، می‌گوید: «فقط دوست دارم کسانی که دم از مصدق می‌زنند یک سؤال را پاسخ دهند؛ آنها که مرتب می‌گویند کودتای ٢٨ مرداد و این لفظ به خیلی از بیوت و جاهای بالا هم کشیده است، این سؤال را که اگر علیه مصدق کودتا نمی‌شد او می‌خواست در مملکت چه کند؟ را پاسخ دهند. کودتا دروغ بزرگ تاریخی است. دروغی به این بزرگی کمتر گفته شده است. مصدقی که نخست‌وزیر و فرمانده کل قوا بود اختیارات قانون‌گذاری داشت و مجلس را تعطیل کرده بود، چه گلی می‌خواست به سر ایران بزند؟ کودتا یک روایت انگلیسی است». 

«عبدالله شکری» هم که کتابی با عنوان «دکتر مصدق و مجلس هفدهم» نوشته است و نسخه‌هایی از آن را میان جمعیت توزیع می‌کند، می‌گوید: «یک عده فکر می‌کنند هرکس طرفدار مصدق بود روشنفکر است و کسی اگر بگوید طرفدار مصدق هستم، در جامعه روشنفکر به نظر می‌رسد. خود مصدق هم به این تفکر دامن زد و گفت توده‌های فهمیده به من رأی دادند. درحالی‌که آقای حسین شاه‌حسینی در مقاله‌ای که در کتابم هم به آن اشاره کردم، نوشته است که در آخر حکومت دکتر مصدق، یک‌چهارم مردم طرفدارش بودند». او ادامه می‌دهد: «اخیرا در یک مقاله از لطف‌الله میثمی خواندم که ابراز غبطه کرده بود که چرا پرورش‌دهندگان دستگاه مصدق در حکومت نیستند؛ همه دغدغه اینها این است که چرا در دستگاه نیستند». بعد هم به مدرک مصدق اشاره می‌کند و می‌گوید: «اول انقلاب خود مصدق می‌نویسد که مشیر‌الدوله نامه نوشت به فرانسه که ایشان کارمند دولت است و بیشتر از دو سال نمی‌تواند بماند و این یعنی خلاصه دکترایش را به او بدهید. مصدق خودش می‌گوید بدون مدرک به اروپا رفته است».

 17302

 

 

 

 

کد خبر 481381

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 10
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 20
 • بی نام IR ۰۳:۵۲ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۲
  130 2
  درود بر مصدق
 • امیر IR ۰۳:۵۹ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۲
  137 1
  جناب اقای کاشانی با این کهولت سن که دارید شما را به خدا می سپارم، خود آمریکا توسط وزیر امور خارجه اش خانم آلرایت از ایران بخاطر کودتا و سرنگونی مصدق عذرخواهی کرده، بعد شما میای میگی فلان و پسار، پس باید نسبت به گفته های دیگر شما قدری تامل نمود و به استنادات تاریخی صحت و سقم آنها را بررسی کرد
 • خلیل ندایی پور A1 ۰۴:۱۶ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۲
  42 0
  آقای کاشانی به دلیل کهولت سن این حرفها را زده اند به دل نگیرید
 • حسین IR ۰۴:۳۴ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۲
  104 1
  حتما ارتباط با شعبان بی مخ وپولهای اهدایی انگلیس به جناب کاشانی هم دروغ هست
 • من IR ۰۴:۳۵ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۲
  82 1
  چنین با تعصب و یک طرفه و نسبت دادن دروغ به بزرگ مرد تاریخ معاصر ایران دکتر مصدق ناروا است
 • عباس A1 ۰۴:۳۹ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۲
  48 0
  سلام ،دکتر بقایی کرمانی رئیس حزب زحمتکشان درابتدا همراه مصدق بودوسپس از مصدق جدا شدوبه شاه پیوست وبرعلیه مصدق فعالیت کردویکی ازارکان اصلی کودتا برعلیه مصدق بود.اگر به روزنامه های سالهای 1330 تا 1335 مراجعه کنید یاران وذشمنان مصدق را بخوبی ازروی عملکردشان می توانید شناسایی کنیدونیازی به تایید وتکذیب دیگران ندارید..
 • حمید IR ۰۴:۴۵ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۲
  50 2
  دلیل اختلاف آیت الله کاشانی با مصدق این بود که آقای کاشانی برای فرزند بزرگش دکتر مصطفی کاشانی از مصدق تقاضای پست وزارت کرده بود ولی دکتر مصدق قبول نکرده بودند دلیل دیگر این بود که آقای کاشانی با پست گرفتن تیمسار افشارطوس که بعداً به دست باند بقایی کشته شد و تیمسار متین دفتری مخالف بودند دلیل دیگر این بود که آقای کاشانی با دادن پست وزارت فرهنگ به مرحوم دکتر حسابی به شدت مخالف بودند
 • بی نام IR ۰۴:۵۲ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۲
  65 1
  آقاي كاشاني لطفا خاطرات خود را در مورد عيادت شاه از آيت الله كاشاني در روزهاي پاياني عمر ايشان بيان فرماييد.
 • بی نام A1 ۰۶:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۹/۰۲
  17 0
  اردشیر زاهدی هم میگه کودتای ۲۸مرداد توهم است,عجیبه حرفاشون چقدر شبیه هم هست
 • ابراهیم A1 ۱۴:۴۹ - ۱۳۹۵/۰۴/۲۱
  2 0
  سلام بر مصدق درود بریاران مصدق شهیدان افشار طوس و دکتر فاطمی