برخی از تاکسی رانها در سرویس مشکلات مردم گلایه کرده اند چرا وام ۲۵ میلیونی خودرو به آنها تعلق نگرفته و مجبورند با تاکسی فرسوده کار کنند. تاکسی رانی می گوید دولت باید پای کار بیاید.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، موضوع وام ۲۵ میلیونی خودرو و واگذاری بیش از ۱۱۰ هزار خودرو قسطی به مردم، باعث شده تا برخی از مشاغل که با خودرو، کار می کنند، نسبت به این موضوع معترض شوند که چرا خودروی فرسوده آنها با خودروی نو، تعویض نشده است.

تاکسی رانها نیز می گویند چرا ۱۷ هزار خودروی فرسوده باید در سیستم حمل و نقل کلانشهر تهران وجود داشته باشد که علاوه بر هزینه نگهداری بالا، باعث آلودگی بیشتر شهر می شود.
یکی از مخاطبان سرویس مشکلات مردم نیز در این باره نوشته: سلام، از مسئولین بپرسین چرا به رانندگان تاکسی توجهی ندارند ، چرا به خودروهای تاکسی فرسوده رسیدگی نمی کنن ؟ پدر من نزدیک یکساله که برای نوسازی تاکسی اش ثبت نام کرده اما هیچ خبری نیست، والا با این همه خرجی که واسه این ماشین فرسوده کردیم ، می تونستیم یه ماشین نو بخریم اما به خاطر حرف های غیر واقعی مسئولین دست نگه داشتیم، اگه واقعا به گوش مسئولین می رسونین، بهشون بگید چرا به نوسازی ناوگان حمل ونقل اهمیتی نمیدن ...... ممنون

در رابطه با عدم نوسازی ناوگان تاکسیهای فرسوده با ابراهیمی معاون فنی سازمان تاکسی رانی تهران، گفتگویی کردیم که در ادامه می خوانید:

برای این قبیل از کامنت های مخاطبان چه پاسخی دارید؟
حق با آنهاست. اولویت درجه یک ما در سازمان تاکسیرانی و حمل و نقل شهری، نوسازی ناوگان تاکسیرانی است. متاسفانه از دیماه سال گذشته این طرح متوقف شده. برخی از تاکسیرانها از پارسال برای نوسازی تاکسی خود ثبت نام کرده اند و حرف آنها کاملا درست است. در سال جدید به ما گفته اند فرآیند نوسازی عوض شده، بحث نقل و انتقال این تاکسی های به مشکل خورده است.


پس چرا برخی از تاکسیرانها می گویند اگر پول نقد بدهند، تاکسی فرسوده شان را هم بدهند، تاکسی نو به آنها تحویل می شود؟
بحث و مشکل اصلی ما در تخصیص بودجه وامهای نوسازی تاکسی است. به صورت خرید نقدی یک قرارداد ۱۰ هزار دستگاه خودروهای پژو و سمند بسته ایم. تاکنون ۲۰۰ دستگاه تاکسی متقاضی نوسازی که به صورت نقدی که حدود ۳۰ میلیون می شود بودجه داده اند و ۵ میلیون هم بودجه از رده خارج کردن تاکسی فرسوده آنهاست. لیکن عمده متقاضیان ما استفاده از تسهیلات بانکی را طلب می کنند.


چرا در طرح فروش اقساطی ۲۵ میلیونی خودرو، با خودروسازان کنار نیامدید؟
اتفاقا در طرح اخیر فروش قسطی ۲۵ میلیونی، ما پیشنهاد خود را به خودروسازان، دولت و بانک مرکزی داده ایم و پیگیری می کنیم که بودجه برای ۱۷ هزار تاکسی فرسوده فراهم شود. پیگیری های مختلفی از طریق ستاد حمل و نقل سوخت به عنوان متولی اصلی نوسازی ناوگان کشور است، داشتیم.


چقدر می شود امیدوار بود که مشکل نوسازی تاکسی های فرسوده حل شود؟
واقعیت این است که هر چه جلوتر می رویم کمتر به وام خودروهای فرسوده به خصوص تاکسی ها توجه می شود. سالهای گذشته ۲۰ میلیون تومان وام به تاکسیرانها داده می شد که یکی دو سال اخیر، این وام را بانک صادرات با بهره ۱۵ درصد می داد و نسبتا رضایت تاکسیرانها را به دنبال داشت. آورده تاکسیران ها هم بودجه ۳-۴ میلیونی حاصل از از رده خارج کردن تاکسی فرسوده بود که شرایط بازپرداخت سختی هم برای وام نداشت.در شرایط فعلی این مشکلات وجود دارد و همین امروز هم پیگیر بودیم که جلسه ای برگزار شود تا مدیران بانکها و خودروسازان بیایند و اگر توافق شود ما را در اولویت نوسازی قرار دهند. با پیگیری های چند ماهه یک قدم هم در قضیه وام جلو نرفتیم. حتی با نمایندگان شهر تهران در مجلس هم جلسه گذاشتیم و آنها نیز مصاحبه و مکاتبه کردند ولی که بگوییم بودجه ای اختصاص یافته و از فردا شرایط ثبت نام با وام ۲۵ میلیون فراهم شده، این اتفاق هنوز نیفتاده. امیدمان به خداست این کمک دولتی به تاکسی دارهایی که خودروشان فرسوده است بشود و تا کمک نشود، این چرخه راه نمی افتد.

 


۴۵۲۳۱

 

کد خبر 484042

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =