ایسنا نوشت: مدیر کل پیش‌بینی و هشدارسریع سازمان هواشناسی کشور گفت: براساس تحلیل آخرین داده ها و الگوهای پیش یابی هواشناسی امروز در برخی مناطق غرب و جنوب غرب کشور ابرناکی، بارش باران و در پاره ای نقاط رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی و درمناطق سردسیر بارش برف پیش بینی می شود.

احد وظیفه ادامه داد: از بعدازظهر امروز گستره بارش دامنه های جنوبی البرز و زاگرس غربی را نیز فرا می گیرد. همچنین با نفوذ جریانهای سرد شمالی در شمال غرب،سواحل غربی دریای خزر وارتفاعات البرز تشدید بارش باران وبرف، کاهش قابل ملاحظه دما و وزش باد شدید پیش بینی می شود.

وی افزود: روز جمعه بارش در سواحل دریای خزر، دامنه های البرز و برخی مناطق شمال شرق کشور و به صورت پراکنده در ارتفاعات زاگرس مرکزی خواهد بود.

مدیر کل پیش‌بینی و هشدارسریع سازمان هواشناسی کشور در ادامه اظهار کرد: روز شنبه بارش محدود به سواحل دریای خزر خواهد بود. از بعدازظهر این روز با نزدیک شدن سامانه بارشی فعال دیگری از سمت غرب و جنوب غرب کشور در برخی مناطق نوار غربی ابرناکی،بارش باران گاهی رعدوبرق و وزش باد پیش بینی می شود.

وظیفه ادامه داد: از بعدازظهر پنجشنبه و طی روزهای جمعه و شنبه دریای خزر مواج و طوفانی است. خلیج فارس نیز از بعد از ظهر جمعه و طی روز شنبه مواج است.

وی همچنین گفت: از روز جمعه تا اواسط هفته آینده کاهش محسوس و قابل توجه دما در نیمه شمالی کشور پیش بینی می شود که این کاهش دما در شمال غرب، غرب و دامنه های جنوبی البرز بین 5 تا 10 درجه و در شمال شرق کشور بین 10 تا 15 درجه خواهد بود.

از جمعه تا اواسط هفته آینده کاهش محسوس دما درنیمه غربی کشور و همچنین بر روی عراق پیش بینی می شود.

وظیفه همچنین به وضعیت هوای استان تهران اشاره کرد و گفت: آسمان تهران در روز جمعه کمی ابری گاهی وزش بادشدید در ارتفاعات بارش پراکنده با بیشینه و کمینه دمای 11 و 3 درجه سانتیگراد است، همچنین آسمان این استان در روز شنبه، صاف همراه با وزش باد با بیشینه و کمینه دمای 12 و 3 درجه سانتیگراد همراه خواهد بود.

به گزارش ایسنا، همچنین پیرو اخطاریه شماره 47 مورخ سه شنبه 94/09/10، بتدریج از امروز تا دوشنبه هفته آینده با نفوذ هوای سرد از عرض‌های شمالی ابتدا کاهش دما در شمال غرب و سپس در غرب و جنوب غرب ، مرکز و شمال شرق و شرق کشور رخ خواهد داد که همراه با گذر موج فعال بارشی است.

براین اساس شرائط جوی مناطق مختلف کشور در روز پنج شنبه با بارش برف در استانهای آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل و دامنه های البرز و زاگرس غربی که به سبب بارش برف اغلب جاده ها بویژه مناطق کوهستانی لغزنده خواهد بود.

در روز جمعه و شنبه نیز بارش باران و برف و وزش باد شدید در استانهای گیلان، مازندران و گلستان که به سبب بارندگی شدید آبگرفتگی معابر عمومی در شهرهای ساحلی و به سبب بارش برف، لغزندگی و مه آلودگی بویژه در مناطق کوهستانی پیش بینی میشود.

روز یکشنبه بارش برف در استانهای آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، کردستان، لرستان، کرمانشاه، همدان، مرکزی، زنجان، گیلان و دامنه های البرز در استانهای مازندران، قزوین، البرز و تهران و همچنین بارش باران در استانهای ایلام، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویر احمد و خوزستان که در ارتفاعات این استانها بارش به شکل برف است.

در این روز در دامنه های البرز و زاگرس غربی به سبب بارش برف اغلب جاده ها بویژه در مناطق کوهستانی لغزنده خواهد بود. شایان ذکر است از روز جمعه تا اواسط هفته آینده کاهش محسوس و قابل توجه دما در نیمه شمالی کشور پیش بینی می شود که در شمال غرب، غرب و دامنه های جنوبی البرز بین 5 تا 10 درجه و در شمال شرق کشور بین 10 تا 15 درجه سلسیوس خواهد بود. خلیج فارس طی روزهای جمعه تا دوشنبه و دریای خزر از روز جمعه تا دوشنبه مواج و طوفانی پیش بینی میشود.

همچنین با توجه به شمالی شدن جریان هوا از جمعه تا یکشنبه کاهش محسوس دما (بین 7 تا 12 درجه سلسیوس) بر روی کشور عراق پیش بینی میشود که گاهی با وزش باد شدید شمالی، کاهش دما محسوس تر خواهد بود.

توصیه میشود اقدامات ایمنی به منظور کاهش پیامدهای ناخوشایاند بعمل آید و هموطنان گرامی برای تردد در گذرگاههای البرز و زاگرس ، تجهیزات زمستانی از جمله زنجیر چرخ و پوشاک گرم به همراه داشته باشند و همچنین در ایام یاد شده شناورهای کوچک و قایقهای صیادی از تردد در دریا خودداری کنند.

۴۷۴۷

کد خبر 484955

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =