۰ نفر
۱۸ اسفند ۱۳۸۸ - ۱۲:۴۸

این فیلم به کارگردانی مایکل هافمن بر پایه رمانی از جی پرینی، نویسنده آمریکایی ساخته شده که از دفترچه خاطرات سوفیا آندریونا، همسر تولستوی نیز استفاده شده است.

به گزارش خبرآن لاین به نقل از رویترز،‌ در مراسم امسال اسکار نام لئو تولستوی، نویسنده‌ بزرگ روس روی یکی از فیلم‌ها به چشم می خورد ولی این بار در فیلمی به جای استفاده از کتاب‌هایش زندگی خود او روایت شده بود.

فیلم «ایستگاه آخر» که در برخی کشورها به نام «تابستان روسی»  روی پرده سینماها رفت، برگرفته از آخرین سال زندگی لئو تولستوی است که بخش​های مرموز و ناشناخته ای از زندگی تولستوی را به تصویر می​کشد. همسر او به نام سوفیا آندریونا، زنی حساس، باهوش و فداکار است. سوفیا ۴۸ سال در کنار این نویسنده بزرگ زندگی کرده، برای او ۱۳ فرزند به دنیا آورده، خانه و زندگی او را اداره کرده، تا نویسنده با خیال راحت و آسوده رمان‌های خود را بنویسد. سوفیا علاوه بر این کارها، برای نویسنده بزرگ منشی هم بوده است: او «جنگ و صلح» را شش بار برای نویسنده بازنویسی و تصحیح کرده بود.

تولستوی در زمان پیری که بیش از 80 سال عمر کرد، اطرافیان را به پرهیزگاری و معنویت دعوت می​کرد و همسرش که این رفتار شوهر را دوری از نعمت​هاو شادی​های واقعی می​بیند فکر می​کند او هذیان می​گوید و شاید می​خواهد مثل پیامبران رفتار کند. وقتی با مخالفت‌های زن، تولستوی خانه را ترک می​کند سوفیا همسرش سراسیمه به دنبال او می​شتابد ولی قبل از او نویسنده روس زودتر فرشته مرگ را در «ایستگاه آخر» ملاقات کرده است. 

این فیلم به کارگردانی مایکل هافمن بر پایه رمانی از جی پرینی، نویسنده آمریکایی ساخته شده که از دفترچه خاطرات سوفیا آندریونا، همسر تولستوی نیز  استفاده شده است.

هلن میرن، که پیش از این برای فیلم ملکه (۲۰۰۶) برنده اسکار شده بود، نقش سوفیا و کریستوفر پلامر نقش تولستوی را ایفا کردند و هر دو نامزد دریافت اسکار بودند. در سال ۱۹۶۸ میلادی جایزه اسکار برای بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان به فیلم سینمایی «جنگ و صلح» به کارگردانی سرگئی باندارچوک سینماگر روس تعلق گرفت. این فیلم بر پایه‌ رمان معروف تولستوی در اتحاد جماهیر شوروی سابق تهیه شده بود و در آن مقطع به عنوان بلندترین فیلم تاریخ سینما شناخته شد.

کد خبر 48500

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =