رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشگی گفت: از روز گذشته تاکنون موارد جدید مرگ ناشی از آنفولانزا در کشور گزارش نشده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، محمدمهدی گویا افزود: بیماران بستری در بیمارستان های استان کرمان تحت مراقبت درمانی هستند.

او با توضیح اینکه منظور از آنفولانزا، آنفولانزای فصلی است، افزود: آنفولانزاهای فصلی شامل ۳ دسته ویروس هستند. ویروس های آنفولانزای H1N1، ویروس آنفولانزای H3N2 و ویروس آنفولانزای نوع B  که البته این ویروس ها ممکن است در طی زمان دچار تغییر شود ولی آنچه که الان در جهان شایع است همین ۳ دسته ویروس هستند.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر در ادامه گفت: در میان این ۳ ویروس، ویروس آنفولانزای H1N1 که اکنون اکثریت موارد ابتلای آنفولانزای کشور را تشکیل می دهد از بیماری زایی و شدت بیشتری برخوردار است و البته تعداد موارد مرگ ناشی از این همه گیری با سال های گذشته تاکنون تفاوت چندانی نداشته است که نگرانی ایجاد کند.

گویا افزود: تمامی کسانی که فوت شدند جز یک نفر، دارای بیماری زمینه ای بوده اند.

او افزود: لازم به ذکر است که ویروس آنفولانزای  H1N1 در خانم های باردار بیماری زایی بیشتری داشته است و این گروه از افراد باید مواظبت بیشتری از خود داشته باشند تا مبتلا نشوند.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر با بیان اینکه، چنانچه خانم بارداری مبتلا به این عفونت می شود باید قبل از هرچیز هم به پزشک زنان خود اطلاع داده و هم به همکاران پزشک مراجعه کند، تاکید کرد: افرادی که به علائم بیماری آنفولانزا مبتلا می شوند به ویژه افراد مسن و دارای بیماری زمینه ای و خانم های باردار باید از خود درمانی پرهیز کنند و در اسرع وقت به مراکز درمانی و یا پزشک خود مراجعه کنند.

گویا با بیان اینکه خانم های باردار به محض تشخیص قطعی و در موارد شدید حتی با شک بالینی باید تحت درمان دارویی ویژه قرار گیرند، افزود: خوشبختانه دارو به اندازه کافی در سراسر کشور موجود و در دسترس است و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر در خصوص بسته شدن مدارس گفت: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، بسته شدن مدارس به علت همه گیری آنفولانزا را تائید نمی کند و این کار نیز هیچ ضرورتی ندارد، زیرا چنین اقدامی هرگز موثر واقع نمی شود و تغییری هم در مسیر همه گیری ایجاد نمی کند.

گویا در پایان تاکید کرد: فرد مبتلا به آنفولانزا باید تا زمانی که پزشک اجازه نداده است از حضور در مدرسه و محیط کار خودداری کند.

۴۲۲۳۶

کد خبر 485150

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • دستغيب ۱۲:۱۲ - ۱۳۹۴/۰۹/۱۷
  4 1
  اصلا حرف خوبي نزده اگر بچه ها امفولانزا بگيرند و بميرند شما جواب گو هستيد ايا
 • مهدي IR ۰۴:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۹/۱۸
  0 0
  با توجه به شيوع انفلونزا در كرمان بايستي حتما مدارس در هفته اينده نيز تعطيل شوند خود من يك كرماني هستم واز مسئولين اين خواهش را دارم كه جهت سرايت بيشتر خصوصا در بين بچه ها هفته اينده را نيز در كرمان تعطيل نمايند تا شايد شدت بيماري كمتر شود
 • صادق از كرمان IR ۰۴:۴۹ - ۱۳۹۴/۰۹/۱۸
  0 0
  بهتر است قبل از اينكه مانند كرمان بيماري همه گير شود دانشگاهها ومدارس به مدت يك هفته تعطيل شوند تا روند رشد صعودي ابتلا كاهش يابد
 • مهدي IR ۰۹:۱۵ - ۱۳۹۴/۰۹/۱۸
  0 0
  بهتر است قبل از اينكه مانند كرمان بيماري همه گير شود دانشگاهها ومدارس به مدت يك هفته تعطيل شوند تا روند رشد صعودي ابتلا كاهش يابد