آیت الله جوادی آملی گفت: اخلاق غیر از موعظه است، اخلاق یک رشته عمیق علمی است که موضوع آن شناخت نفس انسان است تا از این طریق انسان بتواند روح خود را درمان کند و طهارت ببخشد.

به گزارش خبرآنلاین به نقل از اسراء نيوز، اعضاي انجمن اخلاق اسلامي حوزه علميه قم با حضور در بنياد بين المللي علوم وحياني اسراء با آيت الله جوادي آملي ديدار و گفتگو كردند.

آيت الله جوادي آملي در اين ديداربه سخنان زیر اشاره کرده است:

* فقدان اخلاق ريشه مشکلات جامعه است. ما وظيفه انتقال معارف اهل بيت عليهم السلام را به جامعه بر عهده داريم اما متاسفانه شاهد خروجي مناسبي در جامعه نيستيم که سرّش همان فقدان اخلاق است.

* خداوند در وجود هيچ موجودي حتي فرشتگان به اندازه انسان سرمايه گذاري نکرده است؛ اينکه خداوند متعال مي فرمايد " و نفخته فيه من روحي"، اين «ي» متصل به روح نشان مي دهد که بين خداوند و انسان يک رشته و حبل متين وجود دارد و فن شريف اخلاق براي شناخت همين نکته نهفته در اين «ي» است که انسان متوجه باشد به کجا و چه کسي متصل است.

* اخلاق غير از موعظه است، اخلاق يک رشته عميق علمي است که موضوع آن شناخت نفس انسان است تا از اين طريق انسان بتواند روح خود را درمان کند و طهارت ببخشد و خود را از شر گناهان آبرو بر نجات بدهد.

* لازم است هدف اخلاق که همان تقويت عقل عملي و قوه انگيزه است در کنار توجه به عقل نظري و قوه انديشه مورد توجه جدي قرار بگيرد چرا که رشد يکي از اين دو بعد بدون ديگري اثري نخواهد داشت.

/6262

کد خبر 485316

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 9 =