۶۶درصد زنان خشونت را تجربه کرده اند/ کدام زنان بیشتر مورد خشونت خانگی قرار می‌گیرند؟

ایسنا نوشت: یک استاد دانشگاه تهران گفت: زنان 45 تا 49 ساله بیشتر مورد خشونت خانگی قرار می‌گیرند و زنانی که مهارت‌های کلامی بالاتر دارند کمتر مورد خشونت قرار می‌گیرند.

دکتر شهلا معظمی در نشست تخصصی «منع خشونت علیه زنان» که در پژوهشگاه علوم انسانی برگزار شد، افزود: بر اساس تحقیق انجام شده در ۴ استان و جنوب شهر تهران و بر اساس یک تحقیق ملی، 66 درصد از جامعه زنان خشونت را تجربه کرده‌اند که بیشترین آن مربوط به خشونت روانی و کلامی است. از سوی دیگر تعلقات مذهبی بیشتر و تحصیلات بالاتر ازعواملی بوده که سبب شده تا زنان در مجموع کمتر مورد خشونت قرار بگیرند.

او در ادامه گفت: کمتر از یک سوم زنان حاضر بودند که خشونت را گزارش یا به نظام عدالت کیفری مراجعه کنند. در سال های اخیر با شیوع مصرف مواد روانگردان شاهد اعمال خشونت بار هستیم که این وضعیت هشداری برای قانونگذاران است و باید فکر عاجلی برای آن شود تا فرزندان ما کمتر در معرض خشونت و اعتیاد به شیشه قرار بگیرند. راه حل این وضعیت نیز کمک گرفتن از مرم است. 

او تأکید کرد: سمن‌هامی‌توانند در این زمینه اقدامات موثری انجام دهند و زنان را آموزش دهند، در واقع فرهنگسازی و پیشگیری از خشونت بهترین روش برای مبارزه با آن است. 

در ادامه این نشست فریده طاها دبیر کارگروه حقوقی انجمن ایرانی مطالعات زنان نیز گفت: فعلا قانونی درباره منع خشونت خانگی نداریم البته لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت در دولت دهم تدوین شد که در گزارش ایران در اجلاس پکن+20 نیز معاونت زنان به این لایحه اشاره کرد. لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت همچنان در حال بررسی است و در بند یک ماده سه این لایحه رابطه خانواده تعریف شده است. 

او گفت: از جمله جدیدترین اسناد بین المللی در زمینه خشونت علیه زنان به کنوانسیون استانبول می‌توان اشاره کرد که بر اساس این کنوانسیون خشونت خانگی تبعیضی مبتنی بر جنسیت است؛ البته خشونت علیه کودکان نیز در ذیل خشونت خانگی تعریف شده است.

۲۳۶

 

 

کد خبر 486550

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام CA ۰۹:۲۸ - ۱۳۹۴/۰۹/۱۷
  1 7
  آمار وحشتناكه. ٦٦درصد زنان فكر مي كنم اين موضوع بين مردها نزديك به ١٠٠ درصد باشه
 • بی نام A1 ۱۱:۰۴ - ۱۳۹۴/۰۹/۱۷
  10 0
  خشونت فقط کتک کاری نیست همینکه مانع رشد و بکار گیری استعدادهای شغلی و دانش و ورزش زن شوند بدترین نوع خشونت است
 • بی نام EU ۱۲:۰۰ - ۱۳۹۴/۰۹/۱۷
  10 1
  متنفرم از مردایی که منطق ندارن فقط با زور بازو و گردن کلفتی میخوان خودشونو ثابت کنن. این زندگی کوفتی که طبق قانون نداشته مون مجبور به تحملش هستم نمیدونم چه جوری بالاخره تموم میشه شاید مثل یکی از این هزاران پرونده ای که با جنایت بالاخره به انتها رسید. به جهنم اینم میشه تیتر یه روز روزنامه ها و باز همه چیز از نو.....