ایرنا نوشت: سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت:معاون وزیر امور خارجه در جلسه امروز این کمیسیون از امضاء توافق بازطراحی راکتور اراک با چین برای مدرنیزه کردن آن خبر داد و گفت که دی ماه روز اجرای برجام فرا می رسد.

نوذر شفیعی در گفت و گو با خبرنگار پارلمانی ایرنا با اشاره به حضور معاون وزیر امور خارجه در جلسه امروز- دوشنبه- کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت:عراقچی مذاکره کننده ارشد هسته ای ایران با حضور در جلسه کمیسیون با اشاره به اینکه امروزه برجام چه به صورت کلی و چه به صورت جزئی مورد اطلاع و توجه مردم است. تمام اتهامات و تحریم ها و فشارها علیه ایران به بهانه PMDبود و این موضوع الان در حال حل و فصل است، اما با این حال باید توجه داشت که پرونده PMDپرونده ای بود که در چارچوب راه حل های سیاسی بسته شد والا آژانس کماکان امکان داشت در خصوص موارد مذکور در PMDبهانه گیری کند.

* وزارت خارجه بیانیه فنی تهیه کرده است
نماینده مردم رستم و ممسنی در مجلس شورای اسلامی در ادامه این مطلب افزود:عراقچی همچنین تصریح کرد با توجه به اینکه گزارش آژانس دو پهلو و خاکستری بوده است وزارت خارجه بیانیه فنی را تهیه کرده که پس از قطعنامه شورای حکام برای ثبت در اسناد ملل متحد صادر خواهد شد.
شفیعی هم چنین افزود: عراقچی در این جلسه تاکید کرد که نکته مهم گزارش آژانس آن بخش مربوط به صلح آمیز بودن فعالیت های هسته ای ایران است.

*از این پس دستورکار آژانس براساس قطعنامه شورای حکام اجرای برجام خواهد بود و نه PMD
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در تشریح اظهارات معاون وزیر امورخارجه گفت: به گفته عراقچی با صدور قطعنامه جدید شورای حکام دستور کار آژانس عوض می شود، یعنی از این پس دستورکار آژانس براساس قطعنامه شورای حکام اجرای برجام خواهد بود و نه PMD.

*10تن اورانیوم غنی شده به روسیه می فروشیم /140تن اورانیوم خام دریافت می کنیم
وی ادامه داد: علاوه بر این با صدور قطعنامه جدید شورای حکام کلیه قطعنامه های گذشته شورای حکام لغو می شود و پس از تصویب قطعنامه شورای حکام دو کار باید از طرف ایران انجام شود، نخست انتقال مواد غنی شده هسته ای که به روسیه می فروشیم و دیگری اینکه در مقابل 10تن اورانیوم غنی شده حدود 140 تن اورانیوم خام دریافت می کنیم.

*سند رسمی باز طراحی اراک امضا شده است
شفیعی تاکید کرد: عراقچی در این جلسه بیان داشت که در خصوص اراک، سند رسمی باز طراحی اراک امضا شده است و اکنون در حال امضاء توافق با چین برای مدرنیزه کردن راکتور اراک هستیم.

*دی ماه روز اجرای برجام و لغو تحریم ها فرا می رسد
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: با توجه به روند موجود به نظر می رسد در دی ماه روز اجرای برجام فرا می رسد و از آن پس می توانیم شاهد لغو شدن تحریم ها باشیم.

4949

کد خبر 488594

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =