۰ نفر
۸ آذر ۱۳۸۷ - ۱۳:۱۹

در حالی که وزارت راه و ترابری پروزه هایی مانند برقی کردن راه آهن تهران- مشهد را به طور جدی پیگیری می کند، پروژه راه آهن غرب پس از ده سال پیشرفت چندانی نداشته است.

گروه اقتصادی: نزدیک به ده سال از زمان اجرای پروژه راه آهن غرب می‌گذرد اما این راه آهن تاکنون پیشرفت چندانی نداشته است. راه آهن غرب بخشی از کریدور ترانزیتی کشور محسوب می‌ شود که می تواند در افزایش سهم ترانزیت کشور نقش بسیار مهمی را ایفا کند. علیرغم نیاز مردم منطقه، گلایه‌های فراوان مردم و نمایندگان مجلس احداث راه آهن غرب با مشکل مواجه بوده و اجرای پروژه آن در بلاتکلیفی به سر می برد. این در حالی است که برخی تصمیم گیرندگان بخش ریلی بدون در نظر گرفتن اولویتها و تخصیص بودجه به طرحهای نیمه تمام ریلی درصدد احداث راه آهن برقی و آغاز پروژهای راه‌آهن در مناطقی هستند که شاید نیازشان چندان فوری نباشد.

راه آهن غرب کشور مراکز دو استان غربی کشور را به شبکه راه آهن متصل می کند وتا خسروی در مرز عراق امتداد می یابد . راه آهن عراق نیز تا خانقین در نزدیکی خسروی کشیده شده است و در صورت توافق طرفین می توان راه آهن دو کشور را در مرز خسروی به یکدیگر متصل کند .راه آهن عراق به کشورهای سوریه و اردن نیز متصل است وبه این ترتیب با احداث راه آهن غرب ارتباط ریلی ایران تا دریای مدیترانه ایجاد خواهد شد . گفتنی است این محور 610 کیلومتر طول دارد و عملیات اجرایی آن از سال 1380 شروع شده است.

راه‌آهن غرب کشور(همدان- ملایر- اراک ـ کرمانشاه ـ خسروی)، جمعا به طول 610 کیلومتر است که در حال حاضر فقط قسمت اراک تا کرمانشاه آن در دست اجرا است. اما چرا راه آهن غرب با توجه به اینکه از مسیرهای استراتژیک کشور به شمار می آید همچنان با تاخیر مواجه است؟ کمبود اعتبار در احداث راه آهن غرب  مساله‌ای است که معاون ساخت و توسعه راه‌آهن کشور به آن تاکید دارد و در رابطه با آن می‌گوید: " اگر اعتبار کافی بدهند این پروژه نیز طی چهار سال به سرانجام می‌رسد. "

حسین تهرانی ادامه داد: " در شرایط فعلی  قسمت اراک تا کرمانشاه در دست اجرا است و بدهی‌های زیادی به پیمانکاران داریم. تزریق اعتبار در سال‌های اخیر بسیار پایین و با نیازهای واقعی طرح منطبق نبوده است.متاسفانه راه‌آهن غرب به دلیل کمبود اعتبار بلاتکلیف باقی مانده ودر تلاش هستیم  تا پایان سال مالی 87 قسمت اراک ـ ملایر در حدود 90 کیلومتر تکمیل شود. "

به گفته او، از ابتدای آغاز پروژه تا پایان سال 86 درحدود 65 میلیارد تومان اعتباراختصاص داده شده، این درحالی است که کل طرح نزدیک 900 میلیارد تومان هزینه نیاز دارد و تنها پس از شش سال هفت درصد اعتبار اختصاص داده شده است. باید سالی 150 تا 200 میلیارد اعتبار تخصیص داده شود تا طی چهار سال به پایان برسد وگرنه همانطور بلاتکلیف می‌ماند.

اما مساله کمبود اعتبار در حالی مطرح می‌شود که این روزها خبراجرای پروژه‌هایی شنیده می‌شود که هزینه‌های بالایی نیاز دارند اما به مانند راه آهن غرب در الویت نیستند. به طور مثال برقی کردن راه آهن تهران-مشهد، احداث راه آهن چابهار ، و یا راه آهن گرگان - مشهد و پروژه‌هایی مانند قطار سریع السیر و قطار مغناطیسی یا مگلو از جمله پروژه‌های هستند که شاید امروز با وجود 4هزار کیلومتر طرح نیمه تمام ریلی از ضرورت برخودار نباشند. با این وجود مسوولان در اجرای آنها تاکید دارند و اجرای آنها با وسواس خاصی پیگیری می کنند.  

مسوولان فعلی وزارت راه و ترابری نیز مسوولیت را در این رابطه  از دوش خود برداشته اند و کمبود اعتبار را مقصر اصلی تاخیر در پروژههای ریلی عنوان ‌می‌کنند.

کد خبر 494

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • مسعود IR ۱۴:۳۷ - ۱۳۸۷/۰۹/۰۸
    0 0
    قسمت اراک تا کرمانشاه نیز خبری نیست