معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گفت: استان یزد یکی از مهم‌ترین مقصدهای گردشگران داخلی و خارجی است و با همکاری تمام نهادهای مربوط تلاش می‌کنیم پرونده ثبت جهانی بافت تاریخی شهر یزد را تا پایان دی‌ماه سال جاری به یونسکو ارسال نماییم.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از یزد، شورای اداری استان روز گذشته با حضور معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و هیئت همراه، استاندار یزد، معاونین و مشاورین استاندار، مدیرکل حوزه استاندار، مدیران کل ستادی استانداری، اعضای شورای اداری استان و نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی در سالن شهید منتظر قائم استانداری برگزار شد.

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در این نشست اظهار داشت: در دولت تدبیر و امید ۳ پرونده برای فعالیت‌های فرهنگی و حفاظت از میراث فرهنگی کشور و ثبت جهانی آن‌ها در دست اقدام است که یکی از این پرونده‌ها ثبت جهانی ۳ رشته قنات یزد و بافت تاریخی این شهر است.
«محمدحسن طالبیان» ادامه داد: ۲ پرونده دیگر مربوط به منظر باستان‌شناسی ساسانی فارس و گردشگری ارس باران است که تلاش برای ثبت جهانی آن‌ها از دو سال قبل آغازشده است.

محمدحسن طالبیان افزود: شهر یزد به لحاظ بافت تاریخی، وجود اماکن فرهنگی و جاذبه‌های گردشگری منحصربه‌فرد و کم‌نظیر است و بااراده و اهتمامی که در بین مردم و مسئولان استان یزد و مدیران مربوطه در سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری وجود دارد، تمام تلاش خود را می‌کنیم تا ثبت جهانی شهر یزد برای سال ۲۰۱۷ و تیرماه سال ۱۳۹۶ صورت بگیرد.
وی تصریح کرد: پرونده بافت تاریخی شهر یزد اولین پرونده یک شهر تاریخی است که جمهوری اسلامی ایران برای ثبت جهانی به سازمان یونسکو ارسال می‌کند و برای این ثبت جهانی که از پیچیدگی‌ها و سختی‌های بالایی برخوردار است نیاز به مشارکت تمام دستگاه‌ها، مردم و تشکل‌های غیردولتی در این زمینه‌داریم.

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گفت: حفظ منظر شهری و بافت تاریخی یزد برای تحقق این مهم از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و همدلی مردم و مسئولان نقش تأثیرگذاری در این زمینه دارد.
طالبیان اظهار داشت: اگر شهر یزد در سازمان یونسکو به ثبت جهانی برسد، بافت تاریخی این شهر موردحمایت سازمان‌های بین‌المللی و هزاران سایت جهانی قرار می‌گیرد و با توجه به این مهم بسیاری از اماکن تاریخی و جاذبه‌های گردشگری این شهر در پایگاه‌های مهم گردشگری جهان به علاقه‌مندان معرفی خواهد شد.

وی در پایان سخنان خود اظهار امیدواری کرد با ایجاد موزه‌های ملی و منطقه‌ای در استان یزد بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی به حضور در این شهر تاریخی ترغیب و تشویق و از نزدیک با نبوغ و فناوری‌های مردم این دیار آشنا شوند.

کد خبر 494586

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =