مهر نوشت:نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، با بیان اینکه تاکنون نسبت به روابط با عربستان خیلی خوشبین بوده‌ایم، گفت: باید مراقب باشیم که فضا برای اقدامات فرقه‌گرایانه عربستان فراهم نشود.

حسین سبحانی نیا با اشاره به اقدامات جدید عربستان در حوزه روابط سیاسی خود با جمهوری اسلامی ایران و قطع روابط، اظهارداشت: تحولاتی که در روابط دوجانبه پیش آمد، پیش از اعدام آیت الله شیخ نمر بود که نفس این عمل هیچ توجیه قانونی و منطقی ندارد و رژیم سعودی به اعدام یک شخصیت عالم و بزرگ که جز منطق و دفاع از حقوق مردم حرف دیگری نداشته، دست زده است.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: در پی این اقدام سعودی ها و جریحه دار شدن احساسات مردم، عده ای بدون هماهنگی و تحت شرایط خاص به سفارت این کشور وارد شدند که این اقدام هم غیر قابل توجیه بود، چرا که ما در چارچوب مقررات و نظامات بین المللی عمل می کنیم، هرچند اقدام شنیع عربستان زمینه این حرکت را فراهم کرد.

نماینده مردم نیشابور در مجلس در پاسخ به این سوال که با توجه به رویکرد دولت و دستگاه دیپلماسی برای توسعه روابط با عربستان چرا این قبیل اقدامات علیه جمهوری اسلامی شدت یافته است؟ اظهارداشت: سیاست دولت ما تعامل منطقه ای است، اما اینکه عربستان هم چنین سیاستی داشته باشد، بعید است. رژیم عربستان سعودی هیچ گاه چنین سیاستی را دنبال نکرده و در رابطه با حوادثی مانند منا نیز هیچ گاه یک قدم جلو نیامد و همواره از موضع کینه برخورد کرده است.

وی افزود: اقدام اخیر عربستان در قطع روابط سیاسی با ما نیز به بهانه حمله عده ای به سفارت این کشور در تهران و با رویکرد تبلیغاتی انجام شده و در واقع عربستان با این قبیل اقدامات به دنبال فرقه گرایی و جنگ شیعه و سنی است، در حالی که جمهوری اسلامی هیچ گاه دنبال چنین مسائلی نبوده است.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه ما بیش از حد نسبت به عربستان خوشبین بوده ایم، در عین حال خاطرنشان کرد: شاید این خوشبینی چندان هم غیرواقعی نبوده چون سیاست ما در اصل بر تعامل سازنده استوار بوده است، اما در عین حال باید مراقب باشیم که فضا برای اقدامات فرقه گرایانه عربستان فراهم نشود و این مجال برای این رژیم پیش نیاید تا فلش اقدامات منفی خود را به سمت جمهوری اسلامی ببرد.

29214

کد خبر 495699

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =