مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی از چاپ قرآن خطی موسوم به امام زمان (عج)در اردیبهشت سال جدید خبر داد و گفت: امیدواریم این نسخه بین مردم، تراز قرآن با کتابت فارسی شود.

به گزارش خبرآن‌لاین، کتابخانه مجلس شورای اسلامی که از یک سال و نیم پیش طرح چاپ برخی از قرآن‌های خطی خود را در دستور کار قرار داده بود، پس از پروژه چاپ مصحف بهارستان که گزیده‌ای از نفیس‌ترین قرآن‌های خطی موجود در گنجینه این کتابخانه است و رونمایی آن در اوایل اردیبهشت سال آینده، اقدام به چاپ قرآن موسوم به امام زمان(عج) و مرقع بهارستان خواهد کرد.

احسان‌الله شکراللهی، مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی با اعلام این خبر به خبرنگار ما گفت: در نظر داریم پس از اتمام چاپ مصحف بهارستان و رونمایی از آن، چاپ قرآن موسوم به امام زمان(عج) را نیز در اسرع وقت پیگیری کنیم.


وی با اشاره به ویژگی های این قرآن گفت: میرزا احمد نی‌ریزی ثواب قرائت این قرآن را به امام زمان(عج) تقدیم کرده است و خود این قرآن هم وقف شده که پس از ظهور به دست حضرت ولی‌عصر(عج) برسد. این قرآن حدود 800 صفحه دارد و در صفحات اولیه دارای تذهیب زیبایی متعلق به دوران صفویه است و سایر صفحات جدول‌کاری و همچنین حاشیه‌هایی با شمسه و ترنج دارد.

وی با بیان اینکه این قرآن از بین 300 قرآن نفیس خطی برای انتشار انتخاب شده است، افزود: این قرآن از بهترین کتابت های استاد نی‌ریزی است که با نظر کارشناسان مرکز اسناد مجلس برای چاپ در نظر گرفته شده تا پس از انتشار به عنوان تراز نسخ فارسی در کتابت قرآن جای سایر کتابت‌ها بویژه برخی کتابت‌های ضعیف عربی را بگیرد.

شکراللهی ابراز امیدواری کرد با انتشار این قرآن نفیس، ناشران این قرآن «بی‌غلط، زیبا و فارسی» را منتشر کنند و یا با در اختیار قرار دادن فایل اصلی کتابت مذکور از سوی کتابخانه مجلس، در طراحی فونتی برای کتابت قرآن در ایران تلاش کنند.

شکراللهی گفت: این قرآن اکنون در مرحله چاپ نمونه‌ها است و نسخه نهایی آن برای انتشار آماده شده است، اما پیش‌بینی ما این است که چاپ آن اردیبهشت ماه سال جدید به پایان برسد.

وی افزود: مرقع بهارستان نیز که گزیده‌ای از مرقعات خطوط نسخ، ثلث، تعلیق، نستعلیق، شکسته نستعلیق و نیز آثار کتاب‌آرایی و نگاره‌های موجود در نسخه‌ها و قرآن‌های خطی، اعم از تذهیب، تشعیر، جدول‌بندی، ابرو باد، جلد‌های فاخر و ... است؛ نیز در ابتدای سال جدید از سوی کتابخانه مجلس شورای اسلامی چاپ خواهد شد.

کد خبر 49646

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =