شاگرد رضا مهماندوست دو روز قبل توانست سهمیه المپیک را برای کشور آذربایجان کسب کند.

فتح الله فتحی - خبرگزاری خبرآنلاین؛ تكواندوي آذربايجان با هدايت رضا مهماندوست سرمربي ايراني خود با چهار سهميه راهي بازي‌هاي المپيك ريو مي‌شود. مهماندوست پس از كسب دومين سهميه تكواندو مردان آذربايجان در انتخابي آخر المپيك مي‌گويد‌: «ميلاد خوشبختانه در انتخابي قاره اروپا توانست با كسب مدال طلا دومين سهميه المپيك برزيل را براي آذربايجاني‌ها كسب كند. بيگي در اين مسابقات كه بازي مرگ و زندگي بود، كولاك كرد و كمترين امتياز را به حريفان داد. بيگي اكثر حريفان خود را 12 تايي كرد و حتي در فينال با 12 امتياز اختلاف مقابل حريف خود به برتري رسيد و المپيكي شد.»

سرمربي ايراني تيم‌ ملي آذربايجان ادامه مي‌دهد‌: «در مرحله نيمه‌نهايي كه بازي مرگ و زندگي بود، برابر علي ساري تكواندوكار كشور ميزبان عالي كار كرد و نايب‌قهرمان جهان را يازده - يك شكست داد و به فينال رسيد تا سهميه خود را قطعي كند. البته در اين مسابقات سيستم جديد هوگوهاي دي دو تغيير كرده و هرقدر بيگي به حريف ضربه ‌زد، امتيازي رد و بدل نشد به طوري كه سر و صورت حريف بيگي خوني شد اما داوران هيچ امتيازي ثبت نكردند.» مهماندوست با تمجيد از عملكرد بيگي مي‌گويد‌: «بيگي روي فرم بود و توانست همه حريفان خود را با اختلاف شكست دهد و لقب ستاره مسابقات را بگيرد. تيم ملي آذربايجان با سه نماينده، دو تكواندوكار در بخش بانوان و يك نفر در بخش مردان شركت كرده بود كه هر سه با شكست حريفان خود به مدال طلا دست يافتند و سه سهميه المپيك را كسب كردند. البته پيش از اين هم عيسي‌اف تكواندوكار سنگين‌وزن آذربايجان يك سهميه گرفته بود. اين اتفاق در حالي براي اولين بار در تاريخ تكواندوي آذربايجان رخ داد كه قطعاً اگر فرصت بيشتري در اختيارم بود سهميه بيشتري در مردان مي‌گرفتيم.»

سرمربي ايراني تكواندوي آذربايجان به برنامه‌هاي تيمش تا المپيك اشاره مي‌كند‌: «به هيچ عنوان تكواندوكاران المپيكي را رها نمي‌كنيم‌‌‌ چون آنها دچار افت مي‌شوند و شانس مدال‌آوري در المپيك را از دست مي‌دهند. تا المپيك 10 مسابقه در نظر گرفته‌ام كه از دوشنبه آينده با شانزده تكواندوكار تمرينات را شروع مي‌كنيم. پس از مرحله اول اردوها يك ريزش كوچك داريم و پس از آن تكواندوكاران المپيكي به اردوي تداركاتي و مسابقه اوپن تركيه اعزام مي‌شوند. البته اگر مقدمات فراهم شود، امكان دارد در مسابقات اوپن آمريكا و كانادا هم شركت كنيم.» او گرفتن مدال المپيك را دشوار مي‌داند‌: «در المپيك نخبه‌هاي دنيا به جنگ يكديگر مي‌روند، به همين دليل همه مدعيان از جمله هوگوپوشان آذربايجان كار سختي براي كسب مدال دارند. در دو دوره به عنوان سرمربي رقابت‌هاي المپيك را تجربه كرده‌ام و مي‌دانم چگونه تيم خود را براي حضور موفق در اين ميدان بزرگ مهيا كنم. به همين خاطر در فاصله باقي‌مانده تا المپيك روش كار و تمرينات را بر اساس كسب مدال در المپيك طراحي مي‌كنيم.»

 بيگي: زير نظر مهماندوست به اين موفقيت رسيدم

* ميلاد بيگي ملي‌پوش سابق تكواندوي ايران كه با هوگوي وزن سوم المپيك رقابت‌هاي انتخابي آخر المپيك در قاره اروپا را تجربه مي‌كرد، پس از كسب سهميه المپيك مي‌گويد‌: «سطح كمي و كيفي مسابقات خوب بود. خدا را شكر توانستم با برتري مقابل رقباي خود با مدال طلا موفق به كسب سهميه المپيك شوم و از اين مسئله خيلي خوشحال هستم.» بيگي تكواندوكار تركيه‌اي را سخت‌ترين حريفش مي‌داند‌: «قبل از فينال با علي ساري نماينده كشور تركيه مبارزه كردم. پيش از اين دو بار مغلوب او شده بودم و در اين مسابقه جو رواني سنگيني در سالن وجود داشت كه خوشبختانه با توجه به تمريناتي خوبي كه زير نظر آقاي مهماندوست پشت ‌سر گذاشته بودم، موفق به شكست او شدم و در فينال با اختلاف مقابل رقيب خود به برتري رسيدم و سهميه المپيك ريودوژانيرو را كسب كردم.» ملي‌پوش ايراني تيم تكواندو آذربايجان موفقيت خود را مديون مهماندوست مي‌داند‌: «در مدت زماني كه تمرينات را زير نظر استاد مهماندوست پيگيري كردم، با گذشته خيلي تفاوت كردم و اين مسئله را مربيان ديگر كشورها به من و مهماندوست اعلام كردند.»

بيگي به ايراني بودن خود افتخار مي‌كند و مي‌گويد‌: «دوست دارم علاوه بر اينكه خودم در المپيك به نتيجه خوبي دست پيدا ‌كنم، نمايندگان ايران هم عملكرد موفقي داشته باشند و اتفاقاتي به وقوع بپيوندد كه براي هر دو طرف خوشحال‌كننده باشد. من به عنوان يك ايراني از موفقيت‌هاي ايران خوشحال مي‌شوم اما در حال حاضر شرايطي رقم خورده است كه براي كشور ديگري مبارزه كنم.» فني‌ترين تكواندوكار جام جهاني‌ درباره چگونگي حضورش در كشور آذربايجان حرف مي‌زند‌: «در انتخابي اول وزن 80- كيلوگرم مقابل مهدي خدابخشي بازي را واگذار كردم و در آن مقطع از من خواستند در وزن 87 - كيلوگرم انتخابي بدهم اما با توجه به مصدوميتي كه داشتم، نمي‌توانستم در انتخابي شركت كنم. پس از آن ديگر نتوانستم در اردوها حضور داشته باشم و تصميم گرفتم براي ادامه تحصيل در مقطع فوق‌ليسانس راهي كشور آذربايجان شوم. حالا هم اگر مشكلي پيش نيايد، در كنار ادامه تحصيل به فعاليتم در تيم ملي آذربايجان ادامه مي‌دهم.»

 

 

 

 

251 43

 

 

 

 

 

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 500869

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =