این روزها استفاده از چاپگرهای سه بعدی در پزشکی و دامپزشکی هر روز بیشتر از گذشته می‌شود. دویچه وله به بررسی برخی از استفاده‌ها از این فناوری پرداخته است.

عملیات موفقیت آمیز منقارسازی
مسئولان باغ وحش ' آوه' در سن خوزه کاستاریکا پس از یک سال کوشش سرانجام موفق شدند منقار جدیدی برای توکای زیبای 'گراسیا' بسازند. این منقار را یک چاپگر سه بعدی ساخته و به طور دقیق با اندازه های داده شده برای ساخت منقار این پرنده مطابقت دارد. توکان ها منقارهایی بسیار بزرگ دارند که حدود دو سوم طول بدنشان است.
چندین جوان در سال 2012 این توکان را به شدت اذیت و آزار کرده، منقار او را شکستند. دامپزشکان برای ترمیم منقار این حیوان ابتدا جمجمه توکان گراسیا را در یک توموگراف کامپیوتری اسکن کردند و پس از آن مدلی کاملا مطابق با اندازه این منقار از یک چاپگر سه بعدی به دست آوردند.

 دست جدید با کمک چاپگرهای سه بعدی

ماکسنس، کودک 6 ساله فرانسوی که بدون دست راست به دنیا آمده است، هم اکنون دستی مصنوعی دارد که محصول چاپگرهای سه بعدی است. هزینه تهیه دست مصنوعی جدید او که رنگی نارنجی، زرد و آبی دارد، کمتر از 50 یورو است.

 صندلی چرخ دار برای لوییزا
فرآورده های چاپگرهای سه بعدی در فناوری پزشکی هم جای خود را باز کرده اند و حتی حیوانات نیز می توانند از این فرآورده ها بهره ببرند. لوییزا سگی است که در ایتالیا در پی یک تصادف دو پای جلوی خود را از دست داد. خانواده ای که لوییزا نزد آنها زندگی می کند، با استفاده از فناوری چاپگرهای سه بعدی، یک صندلی چرخ دار مخصوص برای این سگ ساخته اند. طرح و اجرای قفسه سینه مصنوعی برای لوییزا نیز توسط این خانواده با استفاده از چاپگرهای سه بعدی اجرا شد.

جایگزین بخش هایی از جمجمه
هنگام جایگزینی بخش هایی از جمجمه نیز می توان از چاپگرهای سه بعدی استفاده کرد. جنس جمجمه های مصنوعی می تواند از پلاستیک یا تیتانیوم باشد. ساخت این جمجمه های مصنوعی برمبنای توموگراف کامپیوتری خواهد بود که پزشکان از مغز بیمار تهیه می کنند. در چنین شرایطی جمجمه با فناوری چاپگرهای سه بعدی با دقت یک دهم میلیمتر به دست می آید.
جایگزین های تخصصی در جمجمه را نیز می توان با فناوری چاپگرهای سه بعدی ساخت. در مرکز تحقیقاتی 'سزار' برای ایجاد جایگزین جمجمه از ماده ای استفاده می شود که با رشد استخوان طبیعی جمجمه به تدریج از بین می رود.

 استفاده در دندانپزشکی
چاپگرهای سه بعدی مدت ها است در علم دندانپزشکی رواج دارند. دیگر دوران سخت اندازه گیری و قالب گیری دندان های بیمار به پایان رسیده است. امروزه دندان های فرد از راه عکسبرداری های رایانه ای سه بعدی به آزمایشگاه های سازنده ارسال می شوند و چند روز بعد دندان های مصنوعی تولید شده آماده بهره برداری هستند.

 تشخیص سرطان استخوان
در دانشگاه دویسبورگ آلمان با استفاده از چاپگرهای سه بعدی نمونه هایی از استخوان هایی که بر اثر سرطان آسیب دیده اند، تهیه شده است. این نمونه ها می توانند از طرفی در آموزش پزشکی در ارتباط با این نوع سرطان به خوبی به کارآیند و همچنین پزشکان را برای عمل های جراحی بعدی آماده کنند.

 مشکل بافت های نرم
برای پزشکان هنوز دشوار است که از فناوری چاپگرهای سه بعدی برای بافت های نرمی چون قلب استفاده کنند. البته این امر امکان پذیر است که تصویری سه بعدی از قلب به دست آورند و آن را به طور دقیق در چاپگرهای سه بعدی تهیه کنند، اما این امر تنها در مرحله تحقیق و آموزش به درد پزشکان می خورد.

بازسازی سلول های انسانی
از سال 2005 میلادی در انستیتوی 'اینسرم' در شهر بوردوی فرانسه تحقیقاتی بر ساختار سلول های چاپی انجام می شود. چاپگرهای سه بعدی این انستیتو تاکنون توانسته اند سلول های انسانی را بازسازی کنند. با استفاده از این فناوری دیگر احتیاجی به استفاده از حیوانات در آزمایشگاه ها نیست.

 تهیه سلول بدن بیماران
گام بعدی محققان انستیتوی 'اینسرم' در شهر بوردوی فرانسه تحقیق بر ساختار سلول های مشخص افراد است. در صورت موفقیت این طرح، می توان سلول های یک بیمار را با ساختار مشخص آن تکثیر کرد و سلول هایی به بیمار داد که از جنس سلول های خودش هستند و بدن بیمار آنها را دفع نمی کند. محققان در مرحله بعدی در نظر دارند ارگان های مختلف بدن یا بخشی از آنها را با استفاده از فناوری چاپگرهای سه بعدی بازسازی کنند.

۵۴۵۴

کد خبر 501792

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =