تسنیم نوشت: جریان المستقبل به ریاست سعدالحریری که مقیم ریاض است، به مردم لبنان هشدار داد.

جریان المستقبل به ریاست سعدالحریری که مقیم ریاض است، به مردم لبنان هشدار داده است یا باید تابع سیاست‌های عربستان باشند و یا این‌که منافع مهاجران و کارگران لبنانی در کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس به خطر خواهد افتاد.

پس از آنکه انور بن محمد قرقاش وزیر مشاور در امور خارجه شیخ نشین امارات با ابراز خشم از موضع منطقی جبران باسیل وزیر خارجه لبنان در نشست ضد ایرانی قاهره و مخالفت وی با بیانیه خصمانه تحمیلی از سوی سعودی‌ها تهدید به اخراج اتباع لبنانی از کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس به ویژه امارات کرد، این بار نوبت به جریان المستقبل لبنان به ریاست سعدالحریری بود تا مردم کشور خود را تهدید کند از مخالفت با سیاست‌های رژیم آل سعود برحذر باشند واگر می‌خواهند کارگران و مهاجران لبنانی از کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس (به  استثنای عمان) اخراج نشوند، باید از این رژیم دنباله‌روی کنند.

البته بیشتر احزاب و گروه‌ها و شخصیت‌های سیاسی،‌ رسانه‌ای و مذهبی لبنان به دفاع از موضع شجاعانه جبران باسیل پرداختند و تنها افراد و گروه‌های معروف به وابستگی به آل سعود و در راس آنها جریان المستقبل و شخص سعدالحریری رئیس آن برای نشان دادن اوج وفاداری و خوش خدمتی خود به رژیم سعودی، از جبران باسیل انتقادکرد و اتهامات ناروایی را هم به وی نسبت دادند.

در بیانیه ضد ایرانی نشست قاهره، حزب الله لبنان جنبش مقاومت مردمی که اسطوره شکست ناپذیری رژیم غاصب صهیونیستی را درهم شکست و سبب سربلندی اعراب و تمام مسلمانان و آزادگان جهان شد، در حالی به انجام اقدامات تروریستی متهم شده است (البته آل سعود چند سالی است که مقاومت حزب الله در برابر رژیم اشغالگر قدس و اخیرا در برابر گروه‌های تروریستی تکفیری مورد حمایت سعودی‌ها را تروریستی می‌خواند) که این جنبش از گروه‌های سیاسی مهم صحنه سیاسی لبنان به شمار می‌رود که نقش تاثیرگذاری با  توجه به حضور در دولت و پارلمان ایفا می‌‌کند. باسیل با اعتراض به بیانیه از دادن رای مثبت به آن خودداری کرد.

بیش از 100 هزار لبنانی در شیخ نشین امارات کار می‌کنند و در دیگر کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس هم شمار زیادی از اتباع لبنانی از طیف‌های مختلف کار می‌کنند.

روزنامه الاخبار لبنان در مطلبی نوشت بار دیگر، جریان المستقبل، لبنانی‌ها را در مقابل دو گزینه قرار داد : یا تسلیم شدن در برابر سیاست‌های سعودی‌ها یا به خطر افتادن منافع کارگران و مهاجران لبنانی در کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس که این تهدید در پی موضع وزارت خارجه لبنان صورت گرفته است که لبنان را از هجمه سعودی به ایران در پی حمله به سفارت و کنسولگری‌ سعودی دور نگه داشت.

این روزنامه افزود با وجودی که مقامات ایرانی از حمله به دفاتر نمایندگی سعودی عذرخواهی کرده‌اند، حکومت سعودی تصمیم به ادامه هجمه خود به ایران و یارکشی علیه این کشور و تشدید تنش مذهبی در منطقه گرفته است تا بر خبر جنایت اعدام‌ها(اعدام شیخ شهید نمر باقر النمر و سه معترض شیعی) سرپوش گذارد و طبیعی بود که جریان المستقبل با این اقدامات و سیاست‌های تنش‌آمیز  آل سعود همراهی نشان دهد و به باج خواهی از لبنانی‌ها روی آورد.

المستقبل به لبنانی‌ها گفته است یا باید در برابر سیاست‌های سعودی‌ها تسلیم شوند یا این‌که امرار معاش لبنانی‌هایی که در کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس کار می‌کنند، قطع خواهد شد و از کار برکنار خواهند شد.

این تهدید جریان حریری به مثابه توجیه اقدامات احتمالی حاکمان عرب کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس علیه لبنانی‌ها و اخراج آنها از این کشورها(به استثنای عمان) خواهد بود که چنین اقداماتی قبلا از سوی امارات و عربستان انجام شد.

پس از آنکه نماینده لبنان در نشست فوق‌العاده وزیران خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی(نشستی که با فشار آل سعود و در راستای ادامه سیاست‌ تنش‌آفرینی رژیم علیه ایران در جده برگزار شد که ریاست آن را هم ایاد مدنی سعودی برعهده داشت) از محکوم کردن ایران خودداری کرد، جریان المستقبل از طریق رئیس خود، سعدالحریری و فواد سنیوره رئیس فراکسیون پارلمانی آن وارد عمل شد(مروان حماده همپیمان حریری هم با سیاست‌های ضد ایرانی همراه شد) و موضع رسمی لبنان را محکوم کرده و درباره خطرات آن برای اقتصاد لبنان و آنچه منافع لبنانی‌ها در کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس خواندند، هشدار دادند.

سه سیاستمدار لبنانی یاد شده(سعدحریری، فواد سنیوره و مروان حماده) از طریق متهم کردن جبران باسیل وزیر خارجه لبنان و ادعای آنها به این‌که وی گروگان سیاست ایران است، و موضعش بر خلاف موضع اکثریت لبنانی‌هاست، برای جلب رضایت حاکمان جزیره‌العرب تلاش کردند.

در ادامه این مطلب آمده است تمام سلام نخست وزیر لبنان هم همگام با حریری، سنیوره و حماده به موضع‌گیری علیه ایران پرداخت و طی سخنانی در همایش مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس مدعی شد علت تنش میان ایران و عربستان، به خاطر دخالت ایران در امور اعراب است. وی در میزگردی با حضور حیدرالعبادی نخست وزیر عراق گفت :"عربستان سعودی، خود را دارای نقش رهبری در جهان عرب می‌داند که بر حق است، و این‌که باید نقش خود را به گونه‌ای که سبب تقویت ثبات و بهبود اوضاع منطقه‌ای است، اما ایران سال‌هاست که در جهان عرب دخالت می‌کند، و این اصل نزاع میان ایران و عربستان سعودی است. عربستان سعودی اعلام کرده که در امور ایران دخالت نمی‌‌کند، چرا ایران در امور داخلی ما دخالت می‌کند و چرا سبب تشدید تنش اوضاع می‌شود."

در پایان این مطلب آمده است جبران باسیل وزیر خارجه لبنان در واکنش به این اظهارات گفته است وزارت خارجه لبنان بر اساس توافقی که در میز گفت‌وگوهای ملی نمود داشت، عمل کرده است و در آخرین جلسه، وزیر خارجه دلایل ضروری را که بر اساس آن، لبنان در نشست اخیر وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه  عرب در قاهره که  دو هفته پیش برگزار شد، موضع‌گیری کرد، تشریح کرد که همین موضع را در نشست اخیر سازمان همکاری اسلامی اتخاذ کرد.

31049

کد خبر 502380

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =