اقتصادنیوز در گزارشی به بررسی حال و هوای آینده قیمت مسکن پرداخت.

به تازگی حسام عقبایی در گفت‌وگویی اظهار کرد که میزان معاملات مسکن در دی‌ماه حدود 10 درصد نسبت به آبان و آذرماه افزایش پیدا کرده است، همچنین بر اساس آخرین گزارش بانک مرکزی حجم معاملات واحدهای مسکونی در دی‌ماه سال ۱۳۹۴ معادل 16.3 هزار واحد بود که نشان از افزایش 8.5درصدی نسبت به ماه مشابه سال قبل می‌‌دهد.

اما وضعیت بازار مسکن در نیمه‌های زمستان چگونه است؟ از نظر مشاوران املاک هم بازار مسکن در دی‌ماه وضعیت بهتری داشته است؟ آیا در سال آینده رونق به بازار مسکن برخواهد گشت؟ اینها سوالاتی است که برخی از مشاوران املاک در نقاط مختلف تهران به آنها پاسخ داده‌اند.

یکی از مشاوران املاک در شرق تهران درباره وضعیت بازار مسکن در زمستان امسال گفت: اینکه می‌گویند معاملات مسکن در دی‌ماه بسیار بیشتر از ماه‌های گذشته بوده، درست نیست، زیرا تنها در رهن و اجاره شاهد رونق نسبی بازار بودیم و میزان معاملات خرید و فروش مسکن که عامل اصلی در ایجاد رکود بازار مسکن است، تغییر چندانی نکرده است؛ با این وضع من فکر نمی‌کنم که بازار مسکن حداقل تا نیمه‌های سال آینده تغییری کند.

یکی دیگر از مشاوران املاک در غرب تهران نیز بیان کرد: میزان معاملات مسکن، یعنی هم میزان خرید و فروش‌ها و هم رهن و اجاره‌های مسکن همچون ماه‌های گذشته بسیار بد بوده و بازار هیچ‌گونه تغییری نکرده است.

مشاور املاکی در شمال تهران بیان کرد: میزان معاملات خرید و فروش تا حدی نسبت به ماه گذشته بهتر بوده، اما با این حال باز هم نسبت به سال‌های پیش بازار بدی را گذرانده‌ایم، اما معاملات رهن و اجاره در دی‌ماه بسیار بد بوده و وضعیت بدتری نسبت به ماه‌های گذشته را شاهد بودیم.

مشاور املاک دیگری در جنوب تهران گفت: همیشه وضعیت بازار مسکن در شش ماه اولیه سال بسیار بهتر از شش ماه دوم سال است، امسال نیز همانند سال‌های گذشته بازار به همین صورت بوده، البته تفاوت امسال با سال‌های گذشته در این است که بازار در نیمه اول سال هم وضعیت مناسبی نداشت، اما با این حال از نیمه دوم بسیار بهتر بود.

او در ادامه بیان کرد: از نظر من بازار مسکن تا دوسال دیگر هم رونقی نخواهد گرفت و همچنان در رکود خواهد ماند.

یکی دیگر از مشاوران املاک در شهر تهران درباره بازار مسکن در فصل زمستان گفت: وضعیت بازار مسکن در دی‌ماه تفاوت چندانی با ماه‌های گذشته نداشت، اما چند روزی است که مقداری تماس‌های تلفنی و همچنین مراجعات بیشتر شده و این نشانه‌های خوبی است، اما با این حال تفاوتی در میزان معاملات دیده نشده و تنها می‌توان گفت که مردم فکر‌هایی در سر دارند.

او در ادامه بیان کرد: از نظر من بازار مسکن تنها زمانی رونق می‌گیرد که مردم پول‌های خود را از بانک‌ها بیرون کشیده و شروع به خریدن ملک کنند.

این مشاور املاک در ادامه اظهار کرد: الان من شخصی را می‌شناسم که بیش از 200 واحد مسکونی فروخته نشده دارد، از نظر من زمانی که این شخص ببیند که متقاضی برای ملکش زیاد شده و تعدادی از ملک‌هایش را بفروشد، آن زمان با دیدن وضعیت بهتر بازار تصمیم می‌گیرد که قیمت‌ها را بالا ببرد، بنابراین از نظر من سال آینده با توجه به اینکه مقداری تقاضا برای مسکن بیشتر می‌شود، در نتیجه قیمت‌ها نیز کمی افزایش می‌یابد. 

3939

کد خبر 504790

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 6
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 2
 • بی نام EU ۱۰:۰۱ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۰
  33 28
  لعنت به این بازار مسکن
 • a IR ۱۷:۴۴ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۰
  16 19
  تا سود بانکی پایین نیاد کلا نه بازار مسکن هیچ بازاری حرکت اساسی خود را شروع نمی کند
 • رضا DE ۱۶:۰۴ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۱
  10 11
  بازار مسكن براي هميشه به خواب ابدي رفت....
 • شاهرخ IR ۱۱:۱۲ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۲
  5 3
  مطلبی که همیشه در تحلیل بازار مسکن فراموش می شود، کاهش شدید و ناگزیر تقاضاست. در حقیقت در تمامی دهه هایی که سرمایه گذاری در مسکن به عنوان امیری سودمند تلقی می شد ، نرخ فرزند آوری و ازدواج نسبت به جمعیت بسیار بیشتر بود. ولی با حرکت ایران به سوی یک جامعه صنعتی اکنون تمایل به داشتن فرزند یا ازدواج کاهش یافته است. هرچند مسایلی مانند مدیریت بدموضوع مهریه نیز به این مسئله دامن زده ولی در کل چرخش از یک جامعه سنتی به یک کشور صنعتی خود بخود باعث کاهش ازدواج و زاد و ولد می شود چنانکه برای تمام کشورهای دیگر چنین بوده. بدینترتیب من فکر می کنم بازار مسکن ایران برای همیشه ثبات رسیده و بازار مسکن بازاری بسیار سود ده نیست و دستاندرکاران این بخش باید با شرایط جدید کنار آمده و توقع سود تخیلی را نداشته باشند.
 • احمد A1 ۰۷:۱۳ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۴
  4 2
  چند سالهای قبل مردم رغیبی برای مسکن نمیدیدند اما در حال حاضر 1 سود بانکی 2 تجارت اینترنتی 3 بازاربورس 4 رونق صادرات غیر نفتی
 • هموطن A1 ۲۲:۱۸ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۵
  2 2
  هرچیزی یه روزی اشباع میشه.مسکن هم دیگه اشباع شده وقیمت آن بیرویه رشد کرده وبا وجود دلالان و افراد سودجو بازاربدترهم میشود زیرا مسکن دیگه سودی برای مصرف کننده نداردچه برسه برای دلالان و افراد مفتخور،که اگه اجازه بدهند افرادضعیف هم خانه دارشوند.کسانی که خانه دارنشدند ان شااله باید دست به دست هم دهندومتحدشوندتاریشه مفتخوران از این بازارکنده شوند ومطمئن باشنداین اتفاق خواهد افتاد.هرکس که اهل کارباشد وسالم میتواند ازین بازارکسب درآمدکند.درجامعه ما واقعا نه ازدواج هست نه زادوولد.این یعنی تقاضا کم شده وازدست کسی کاری برنمی آید.روزبه روزهم هزینه امرارومعاش بالا رفته وزمین و مصالح ساختمانی شکم مردم را سیرنمیکند.دلارهم هیچ تاثیری درقیمت مسکن نخواهد داشت