ایسنا نوشت: روزنامه "الوطن" سوریه به نقل از منابع دیپلماتیک غربی در ژنو فاش کرد که وزیر خارجه آمریکا روز جمعه در تماس تلفنی با همتای عربستانی خود با خشم و تندی از وی خواسته تا بدون وقت‌کشی فورا هیات مخالفان را به ژنو بفرستد.

 روزنامه الوطن سوریه به نقل از این منابع نوشت: جان کری، وزیر خارجه آمریکا در تماس تلفنی روز جمعه با عادل الجبیر، همتای عربستانی‌اش با لحنی بسیار "تند و بد" خشم خود را از نرفتن مخالفان به نشست ژنو ابراز داشت و از الجبیر خواست فورا بدون اینکه زمان را از دست بدهد مخالفان را برای شرکت در مذاکرات صلح به ژنو بفرستد.

این روزنامه نوشت: پس از تماس کری مستقیما یک هواپیما به هیئت ریاض اختصاص داده شد و آن‌ها ظهر روز شنبه وارد ژنو شدند.

این روزنامه اعلام کرد: کری هیچ گونه ضمانتی به هیئت ریاض نداده است و از آن‌ها خواسته تمامی نگرانی‌هایشان را بر سر میز مذاکرات اعلام کنند. کری تنها به مخالفان وعده داده که به آن‌ها کمک خواهد کرد.

به گفته این روزنامه اختلافاتی میان اعضای هیئت ریاض به ویژه میان جریان‌های وابسته به ترکیه و قطر با جریان‌های وابسته به عربستان و آمریکا وجود دارد.

در همین راستا، روزنامه "الدیار" درباره انتقاد مخالفان از موضع دوگانه آمریکا نوشت: عربستان در واکنش به سیاست آمریکا درباره سوریه و کناره‌گیری از درخواستش برای برکناری بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه بر مخالفان فشار آورده بود که به ژنو نروند اما مخالفان اخیرا تسلیم فشار آمریکا شدند. در مقابل آمریکایی‌ها بر استفان دی‌میستورا، فرستاده سازمان ملل فشار آوردند که دعوتنامه‌هایی را برای مخالفان در سوریه بفرستد. دی‌میستورا نیز 10 دعوتنامه را برای مخالفان سوری که در دمشق حضور داشتند فرستاد و آن‌ها به ژنو رفتند.مخالفانی که در ریاض حضور داشتند در پایگاه‌های اجتماعی شروع به انتقاد شدید از آمریکا کردند و حتی کری را به دلیل حمایتش از روسیه و عدم توجه به نظرات مخالفان "مزدور" دانستند. رسانه‌های وابسته به مخالفان نیز این مواضع را منتشر و شدیدا از سیاست آمریکا انتقاد کردند.

26150

کد خبر 505190

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 7
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • رضا IR ۱۲:۰۳ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۱
  33 16
  جان کری واقعا مرد لایقیه .
 • بی نام A1 ۱۲:۱۰ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۱
  40 6
  دم کری گرم...با پس گردنی آوردشون تو مذاکرات.
 • بی نام A1 ۱۲:۱۹ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۱
  14 1
  ببینید مذاکره چقدر خوبه در کنارش وقتی قدرت داشته باشی.اینا بسیاریش بر میگرده به قدرت چانه زنی روسا و ایرانیا.
 • کریم شهیاد A1 ۱۵:۲۹ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۱
  8 1
  حالااین افرادخودشان رانماینده مردم سوریه بحساب می اورند؟حیاخوب چیزی است ازدولت های خارجی مزدوری میکنندوکشورخودراویران ومردم خودشانراکشته واواره کرده اند باپول واسلحه دشمنان سوریه. مردانگی وانسانیت خوب چیزی است ازهردوطرف.
 • ایرانی EU ۱۶:۰۱ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۱
  13 0
  باید هم اینگونه باشد. نوکر باید از اربابش اطاعت بی قید و شرط داشته باشد.
 • ali A1 ۰۵:۱۷ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۲
  4 0
  اگه این افسار را تا آخر محکم نگه داره جبیر وال سقوط خائن ناچارا رام خواهندشد
 • محسن IR ۰۷:۳۶ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۲
  1 0
  منبع خبر را دقت کنید تا پی به میزان صحت آن ببرید