ایرنا نوشت: یک هیات از دفتر آیت الله 'سید حسین اسماعیل الصدر' از علمای برجسته کاظمین در شمال بغداد با سفیر عربستان سعودی در پایتخت عراق دیدار کرد.

یک هیات از دفتر آیت الله 'سید حسین اسماعیل الصدر' از علمای برجسته کاظمین در شمال بغداد با سفیر عربستان سعودی در پایتخت عراق دیدار کرد و منابع خبری عراقی گفتند که 'ثامر السبهان' ، وی را برای هماهنگی جهت دیدار با آیت الله سیستانی واسطه قرار داده است. خبر و عکس های این دیدار که روز سه شنبه در سایت های خبری عراق منتشر شده است، 'شیخ علی السودانی' مدیر دفتر آیت الله سید حسین صدر را در کنار ثامر السبهان سفیر عربستان سعودی نشان می دهد. این دیدار در هتل 'الرشید' در منطقه امنیتی بغداد انجام شده است.

سفیر عربستان سعودی در اولین مصاحبه خبری خود در 23 ژانویه 2016 در تلویزیون 'سومریه' عراق اعلام کرد که درصدد دیدار با آیت الله سید علی سیستانی مرجع عالیقدر عراق است و منابع خبری برهمین اساس، امروز اعلام کردند که السبهان درصدد واسطه قرار دادن آیت الله صدر برای هماهنگی این دیدار با آیت الله سیستانی است.
از طرفی شیخ علی السودانی در واکنش به انزجار افکار عمومی عراق از انجام این دیدار که در سایت های خبری و شبکه های اجتماعی منتشر شده، در اظهاراتی امروز گفت که هدف این دیدار فقط مطرح کردن دیدگاهایمان به نماینده سیاسی عربستان سعودی در بغداد بوده است.
وی در این اظهارات که در صفحه شخصی وی منتشر شد، نوشته است که 'می خواستیم دیدگاه خودمان را در خصوص مفهوم گفت وگوی انسانی، همزیستی مسالمت آمیز، فعال کردن ارزش های حسن همجواری و عدم دامن زدن به فتنه، به طرف سعودی منتقل کنیم.'

شیخ السودانی از تمامی مردم عراق که از این دیدار دل آزرده شده اند، خواسته است که اگر هم انتقاد یا کلام تندی دارند به شخص وی بگویند و از تعرض و اهانت به خانواده آیت الله صدر خودداری کنند.
از طرفی 'سالم مشکور' یکی از روزنامه نگاران برجسته عراقی در واکنش به این دیدار و تلاش دیگر شخصیت های عراقی از جمله نماینده ایزدی ها در پارلمان ملی عراق برای ملاقات با سفیر عربستان سعودی در بغداد نوشته است که 'راز این همه دست و پا زدن های شخصیت های عراقی برای ملاقات با عربستان سعودی چیست؟

وی با انتشار عکس دیدار شیخ السودانی مدیر دفتر آیت الله سید حسین صدر و همچنین عکس 'فیان دخیل' نماینده اقلیت دینی 'ایزدی' در پارلمان ملی عراق نوشته است: 'آیا خانم دخیل نمی داند که سفیر سعودی به همان دستگاهی وابسته است، که داعش های وحشی تحت حمایت آنان، زنان ایزدی را به اسارت گرفته و به آنها تجاوز کردند و در بازار برده فروشی فروختند؟'
المشکور نسبت به دیدار مدیر دفتر آیت الله سید حسین صدر فقط به انتشار عکس وی در صفحه شخصی خود اکتفا کرده و از هرگونه اظهار نظر در خصوص آن، خودداری کرده است.

ثامر السبهان سفیر عربستان سعودی از وقتی فعالیت خود را در دوم ژانویه گذشته در عراق شروع کرده، اسباب جنجال و تنش بوده، اما به گفته منابع عراقی، تاکنون وزارت خارجه عراق نتوانسته است جلوی رفتارهای غیر دیپلماتیک او را بگیرد.
'عدنان السراج' مدیر مرکز توسعه رسانه ای عراق در اظهاراتی امروز نسبت به رفتارهای تنش آفرین سفیر سعودی در بغداد نوشته است که برخلاف تصور عمومی ، سخنان و مواضع سفیر عربستان ناشی از بی تجربگی وی نیست، بلکه در راستای سیاست های وزارت خارجه عربستان سعودی برای ایجاد فتنه بین مردم عراق است.

دفتر آیت الله سیستانی در نجف اشرف، برغم اعلام تمایل جدی السبهان برای دیدار با ایشان، به درخواست های سفیر سعودی پاسخ نداده است.
آیت الله سیستانی در بیانیه ای در واکنش به اعدام مظلومانه شیخ شهید 'نمر باقر النمر' ناراضی عربستانی ، در دوم ژانویه گذشته، این اقدام رژیم سعودی را در قتل این شیخ شهید محکوم و از آیت الله شیخ نمر باقر النمر به عنوان شیخ مظلوم یاد کرد.

52310

کد خبر 506064

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • قلم دور IR ۱۲:۴۸ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۳
  38 7
  در شرایطی که عربستان به وسیله داعش خاک عراق را اشغال کرده است دیدار با سفیر عربستان که در امور داخلی عراق هم دخالت می کند بی سیاستی است
  • بی نام IR ۱۴:۵۸ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۳
   7 9
   از تحلیلهای کلیشه ای داخلی هیچوقت به حقیقت نخواهید رسید متاسفانه تکرار کلیشه های بلنگوها برای خیلی ها جذاب شده.
 • بدون نام ۱۴:۱۸ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۳
  16 0
  مثل اقاي سيستاني بايد برخورد كرد