باشگاه خبرنگاران نوشت: متاسفانه امروزه سود و منفعت شخصی نزد عده ای، از همه چیز مهم‌تر شده است. بعضی از افراد با بکارگیری شیوه‌های جدید و مدرن تبلیغات سعی می‌کنند نظرها را به سمت کالا و خدمات خود جلب کنند،این به دلیل آنست که آنها فقط درآمد بالای خود را در نظر می‌گیرند و ذهنشان را با فکرکردن به ضررها و آسیب‌های این کالا و خدمات درگیر نمی‌کنند!

درچندسال اخیر نمونه بارز این مسئله را می‌توان در بسیاری از فعالیت‌های مختلف آرایشگاه‌های زنانه مشاهده کرد. "اکستنشن مو و مژه" و مرسوم شدن آن در میان برخی زنان و دختران از جمله این اقدامات است که علاوه بر تحمیل هزینه‌ های قابل توجه ،آسیب‌های جبران ناپذیری را نیز به افراد وارد می‌ سازد.

وقتی صورت مصنوعی جایگزین چهره‌های طبیعی می‌شود!

مدتی است زیبایی در بخش های از جامعه، معنایی متفاوت با گذشته وحتی متفاوت باسایر جوامع پیدا کرده است.گروهی از زنان و دختران ایرانی قدر چهره‌های دلنشین و شرقی خود را نمی‌دانند و در عوض صورت‌های مصنوعی و حالتهای تکراری را برای خود الگو قرار می‌دهند. آن‌ها بدون هیچ ترس و دلهره‌ای خود را به دست آرایشگرها می‌سپارند و با توجه به تبلیغات برخی شبکه های ماهواره‌ ای و آرایشگاه‌ها،چهره،مدل و رنگ موی خود را تغییر می‌دهند.اشتیاق گروهی از دختران به این کار سبب شده است که اینگونه زیبایی و آرایش به یک تجارت مضر اما پردرآمد تبدیل شود.در گذشته در آرایشگاه‌ها تنها لوازم آرایش فروخته می‌شد اما چند سالی است که خرید و فروش موی سرهم بازار گرمی پیدا کرده است.

هلیا،33 ساله، کارشناس مددکاری که به شغل آرایشگری مشغول است با صراحت می‌گوید: "موهای بلند و رنگ نشده افراد را با قیمتی نزدیک به 2 میلیون تومان می‌خرم و در سر زنان و دخترانی که موهای کوتاه و یا کم پشت دارند با گیره و یا چسب‌های مخصوص قرار می دهم و از این راه تقریبا 2 برابر سود بدست می‌آورم."

پول از همه چیز مهم‌تر است

دنیای برخی از افراد،دنیای سود و پول است بطوری که حاضرند برای بدست آوردن درآمد بیشتر،انسانیت و اصول اخلاقی و حرفه‌ای خود را نیز زیر پای بگذراند.بارها دیده شده است که وقتی زنان و دختران برای رنگ کردن موهایشان به آرایشگاه‌ها مراجعه می‌کنند، آرایشگر مربوطه موهای فرد را می‌سوزاند و او را مجبور به کوتاه کردن موهای سرش می‌کند. سوختن موها با مواد شیمیایی موجب ریزش شدید و کم پشت شدن همیشگی‌اش می‌شود؛ در نتیجه اینکارها،زنان و دختران موی طبیعی خود را از دست می‌دهند و ناگزیر برای زیباتر به چشم آمدن،اکستنشن می‌کنند که این کار ، علاوه بر ریزش غیرقابل درمان مو ، حساسیت‌های پوستی را نیز به همراه می‌آورد.

همچنین اضافه کردن مو در سر هرچند هم که طبیعی به نظر برسد اما بازهم زیبایی و اثرات اینکار در مدتی کوتاه از بین می‌رود و باعث می شود که دیگر زیبایی طبیعی فرد به چشم نیاید.

نیلوفر 22 ساله ،کارشناس تربیت بدنی می‌گوید: "برای رنگ کردن موهایم به یکی از مشهورترین آرایشگاه های تهران رفتم اما در آنجا آرایشگر به علت حواس پرتی موهایم را طوری سوزاند که مجبور شدم موی بلندم را کوتاه کنم و از آنجا که موی کوتاه زیبایی صورتم را از بین برده بود آرایشگر اکستنشن را به من پیشنهاد کرد و پس از آن موهایم ریزش شدیدی پیدا کرد .همچنین به علت تقلبی بودن چسب های استفاده شده پوست سرم تا مدتها التهاب داشت!

کاهش اعتماد به نفس با آرایش زیاد

افرادی که در آرایش و این قبیل فعالیت ها غرق می شوند نه تنها هزینه زیادی را پرداخت می کنند بلکه زیبایی طبیعی و معصومیت خود را نیز از دست می دهند و و با اضافه کردن م‍ژه و آرایش فراوان، چهره مصنوعی که از دید دیگران زیبایی چندانی ندارد را برای خود بوجود می آورند .

از دیدگاه روانشناسی، اینگونه افراد برای جلب توجه و مورد پسند قرار گرفتن خود را به این صورت در می آورند.از عوارض و پیامد های این مسئله علاوه بر حساسیت های پوستی و چشمی می توان به وسواس فکری،کاهش اعتماد به نفس و عدم رضایت درونی اشاره کرد.

دکتر ربابه غفار تبریزی در باره تنوع و افراط در کار های آرایش و زیبایی می گوید:"افراد تنوع طلبی که در زمینه آرایش و زیبایی به صورت افراطی فعالیت میکنند به تدریج به وسواس فکری دچار می شوند و اعتماد به نفس و احساس رضایت خود را از دست می دهند.زیبایی موهبت و نعمتی از سوی خداوند است که گاهی برخی برای آن ارزش قائل نمی شوند. آنها به شدت تحت تاثیر برنامه های ماهواره ای و شخصیت های آن قرار می گیرند و زیبایی پوست و موی خود را فدای در آمد بیشتر آرایشگران می کنند.از طرفی اینگونه افراد پولی را که با زحمت بسیار به دست آورده اند به راحتی از دست می دهند.

با امید به اینکه برخی زنان و دختران امروز که مادران فردا محسوب می شوند به جای توجه بیش از حد به ظاهر و تنوع طلبی های آسیب زا به باطن و طبیعتشان توجه بیشتری کنند و بتوانند در آینده فرزندانی با مسئولیت به جامعه تحویل دهند و همچنین همانند یک کالا که عیب و نقص فراوانی دارد ، خود را رنگ آمیزی نکنند و از این طریق جایگاه و ارزش والای زن را در جامعه حفظ کنند.

۴۷۴۷

کد خبر 506998

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۱۷:۰۱ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۶
  39 7
  قلم جالبی نداری و مقاله ات اصلن تاثیر گذار نیست...
 • بی نام DE ۱۷:۱۱ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۶
  35 4
  خانم های ایرانی هر کاری هم بکنند باز هم قیافه خانم های ایرانی را دارند. حتی آنها که خیلی عمل زیبایی می کنند باز هم از دور تشخیص می دهم که ایرانی است.
  • بی نام RO ۱۹:۴۶ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۶
   20 10
   زیبایی در خانم های ایرانی نسبت به اکثر زنان دیگر کشور ها بیشتر هست ، ولی متاسفانه به این زیبایی ذاتی راضی نیستند
 • بی نام A1 ۱۷:۵۸ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۶
  32 13
  معنویت که تو زندگی کم رنگ بشه خیلی از ناهنجاری ها و زشتی ها هنجار و زیبایی تلقی میشه خدایا چنان کن سرانجام کار که تو خشنود باشی و ما رستگار
 • بی نام A1 ۲۰:۰۷ - ۱۳۹۴/۱۱/۱۶
  34 5
  هرار تا اختلاس و زمین خواری و بده بستونو ول کردی چسبیدی به 2 میلیون سود فروش مو ، تن فروشی که نکرده موشو فروخته