نشست معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با پیروان ادیان توحیدی شامگاه روز سه شنبه(27 بهمن ماه) برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، در این نشست، که به همت اداره کل مجامع، تشکل ها و فعالیت های فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در هتل انقلاب تهران برگزار شد، سید عباس صالحی معاون امور فرهنگی و نمایندگان ارامنه تهران، ارامنه کاتولیک، آشوریان، زرتشتیان و کلیمیان حضور داشتند. سید عباس صالحی در این دیدار که به مناسبت سی و هفتیمن سالگرد پیروزی انقلاب ایران برگزار می شد ضمن عرض خیر مقدم و اشاره به اشتراکات میان ادیان در ایران عنوان کرد: از آنجایی که همه ما در کشور ایران زندگی می کنیم، مشترکات زیادی با یکدیگر داریم و شادی های و دردهای مشترکی را تجریه کرده ایم. همگی ما در یک فرهنگ بوده ایم، به یک زبان سخن گفته ایم و می گوییم و ایرانی بودن افتخار ماست. همه ما پیرو یک مرامنامه هستیم و آن دین توحیدی است؛ مبدا مشترک، باور به رستاخیز، ارزش های اخلاقی مشترک و ده ها و صدها نقطه اشتراک دینی دیگر.

معاون امور فرهنگی با اشاره به دغدغه های مشترک میان ادیان توحیدی گفت: در روزگاری هستیم که دغدغه های متعددی با یکدیگر داریم. از یک سو جهانی که به مرور از معنویت تهی می شود و انسانی که از معنا خالی تر می شود و اینجاست که ادیان توحیدی باید به جهان و انسان معنای مجددی بدهند. همچنین ارزش های اخلاقی می توانند نجات بخش انسان امروزی باشند.

وی افزود: نهاد خانواده نیز به عنوان جوهره وجودی بشر در معرض تهدید است و ادیان توحیدی می توانند نجات بخش آن باشند و به تداوم آن کمک کنند.

صالحی ظهور جریان های افراطی در جهان را دغدغه دیگر مشترک میان ادیان توحیدی خواند و گفت: یکی از نکته های مهم این دوره جریان های افراطی دینی است که در هر دینی که فرو می آید، موجب فروپاشی آن دین می شود. ادیان توحیدی می توانند در برابر این جریان های تکفیری و افراطی مبارزه کنند. ریشه ایرانیت و دغدغه های مشترک انسان معاصر ما را بیش از گذشته به هم نزدیک می کند. فضایی که در ایران وجود دارد ماوایی برای این دغدغه های مشترک باشد.

وی با اشاره به گذشته ایران در مدارا با ادیان توحیدی عنوان کرد: مدارا با ادیان و قرائت از اسلام در ایران که یک اسلام عقلانی را ترویج می کند و بر مکتب اهل بیت شکل گرفته است، مبدایی برای همزیستی ادیان و همکاری در روزگار بحران انسان معاصر است.

صالحی در پایان ضمن ابراز خرسندی از حضور در این مراسم گفت: همزمان با ایام فجر انقلاب اسلامی نشست هایی با موضوع ادیان و حضور نمایندگان اقلیت های مذهبی در کشور برگزار شد و در برخی از آن ها نیز وزیر فرهنگ و ارشاد حضور داشتند. از حضور در ضیافتی که نمایندگان ادیان توحیدی صاحبخانه آن هستند، بسیار خوشحالم و امیدوارم که این نشست ها تداوم پیدا کند.

سیبوه سرکیسیان، اسقف ارامنه تهران نیز در این جلسه با اشاره به وجود اشتراکات دینی گسترده میان ادیان توحیدی عنوان کرد: هر چقدر ادیان شناخت بهتری نسبت به یکدیگر داشته باشند، زندگی مسالمت آمیزتری می توانند با یکدیگر داشته باشند. حضور نمایندگان ادیان توحیدی در این مراسم منظره زیبایی از ایران ماست و ایران قرن های متمادی مهد زندگی مسالمت آمیز میان ادیان توحیدی بوده است.

وی افزود: انقلاب اسلامی موجب شد تا ادیان توحیدی در کنار یکدیگر قرار بگیرند و برای اولین بار حقوق اقلیت های مذهبی در قانون اساسی محترم شمرده شود. 

اسقف ارامنه تهران عنوان کرد: ملت هر چه اراده کند به خواست خود خواهد رسید. 37 سال پیش که انقلاب اسلامی در این کشور به پیروزی رسید، جهان با عداوت و بی تفاوتی به آن نگریست و به همین دلیل جنگ ایران و عراق را بر پا کرد و تحریم های بسیاری را به ایران تحمیل کرد.

وی ادامه داد: در طول این 37 سال به خاطر اینکه مردم ایران به انقلاب خود ایمان داشتند با اراده قوی در برابر تمام مشکلات ایستادگی کرد و من این پیروزی را از سوی نمایندگان ادیان توحیدی به رهبر معظم انقلاب و آقای روحانی تبریک می گویم.

همچنین اردشیر خورشیدیان موبد زرتشتیان در این نشست عنوان کرد: ادیان توحیدی اشتراکات بسیاری با یکدیگر دارند. در موضوع دین که هدف آن انسان سازی تقریبا تمامی ادیان با یکدیگر اتفاق نظر دارند.  

 وی با اشاره به حضور زرتشتیان در کنار ملت ایران در طول تاریخ عنوان کرد: ما به عنوان یکی از اقلیت های مذهبی سال هاست که در کنار مردم ایران زندگی کرده ایم و در راه ایران از هیچ کوششی فروگذار نخواهیم بود. همواره به این اعتقاد داشته ایم که باید انسانی فکر کرد، ملی کار کرد و با مذهب خودمان که زردشتی است به زندگی ادامه می دهیم. 

۵۸۵۸

کد خبر 510966

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =