یک فعال محیط زیست با انتقاد از برخورد نامناسب شهرداری ها با حیوانات ولگرد گفت: متاسفانه خود شهرداری ها با از بین بردن حیوانات ترویج دهنده خشونت علیه حیوانات هستند.

زهرا مهاجری- هنوز زمان زیادی از برخورد با افرادی که سگ ها را به جان هم می انداختند و حیوانات بخت برگشته به فجیع ترین شکل از بین می رفتند نگذشته بود که فیلمی که حاوی تصاویر سگ آزاری بود در فضای مجازی منتشر شد. این اتفاق که احساسات مردم را جریحه دار کرد برای چندمین بار اتفاق می افتاد و در همین امسال بارها شاهد انتشار فیلم ها و تصاویر از حیوان آزاری بودیم.

در این فیلم، فردی با خشونت هر چه تمام تر سگی را مورد ضرب و شتم قرار می دهد. این اتفاق که در استان گلستان انجام شده با واکنش انجمن حمایت از حیوانات این استان مواجه می شود و این انجمن با فرستادن نامه ای به رییس کل دادگستری گلستان، خواستار تعقیب قضایی فرد می شوند.

با توجه به این که در فیلم سرنخ هایی از عوامل حیوان آزاری وجود دارد، خاطیان بلافاصله دستگیر می شوند. فرمانده یگان حفاظت محیط زیست با اعلام این خبر می گوید: در تلگرام فیلم دردناکی از آزار و اذیت سگ را دیدم و بلافاصله با پلیس امنیت استان گلستان صحبت کردم و با ردیابی صورت گرفته متوجه شدیم که این فیلم مربوط به شهر کلاله استان گلستان است.

او با بیان اینکه با مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گلستان به منظور اخذ هرچه سریعتر دستور قضایی تماس گرفته شد، گفت: در کمتر از 24 ساعت فرد متخلف دستگیر شد و سگی که مورد آزار و اذیت قرار گرفته بود تحت تیمار قرار گرفته تا به زندگی بازگردد.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه سه نفر در خودرو حضور داشتند، گفت: عامل اصلی، ضارب است که حکم علیه او

صادر خواهد شد و سازمان حفاظت محیط زیست نیز درخواست اشد مجازات را برای این فرد دارد، چون با انتشار فیلم آزار و اذیت سگ، باعث تشویش اذهان عمومی شده و روحیه شهروندان را جریحه دار کرده است.

اقدام دیرهنگام محیط زیست برای مقابله با حیوان آزاری

در حالی که در گذشته معصومه ابتكار، در اين باره اعلام كرده بود در سازمان حفاظت محيط زيست قوانيني براي حيات وحش وجود دارد اما در خصوص حقوق حيواناتي مانند سگ و گربه قانوني مستقيم ديده نشده است از اين رو در تلاشيم چارچوبي قانوني درراستاي حمايت از حقوق حيوانات تعريف كنيم تا در زمان وقوع چنين مواردي تكليف روشن باشد اما این اتفاق تا به امروز نیفتاد.

اما با افزایش حیوان آزاری های علنی، این سازمان تصمیم گرفت روند رسیدگی به این موضوع را تسریع کند و روز گذشته خبری با این مضمون که ماده واحده قانونی برای ساماندهی وضعیت حیوانات بی‌سرپرست ارائه شد مخابره شد.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به حیوان آزاری‌های اخیر گفت: این سازمان به رغم عدم مسئولیت قانونی درخصوص حیوانات بی‌سرپرست یا ولگرد به ویژه در شهر‌ها و به دلیل حساسیت‌ها و مطالبه عمومی، ماده واحده قانونی را به منظور سامان دادن وضعیت این حیوانات و جلوگیری از آزار و اذیت آن‌ها، تدوین و به هیات دولت ارائه کرده است.

فرهاد دبیری، معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره قوانین موجود در کشور در زمینه حمایت از حیات وحش و حیوانات وحشی، گفت: قانون شکار و صید، همچنین قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست از جمله این قوانین است. در خصوص گونه‌هایی که دام تلقی می‌شوند همچون شتر، گاو، گوسفند و بز نیز علاوه بر صاحب دام که دامدار یا چوپان است، به لحاظ مسائل مراقبتی و نظارتی نیز سازمان دامپزشکی این‌ حیوانات را تحت پوشش نظارتی و حمایتی قرار دارد.

معاون سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه صاحب حیوانات خانگی نیز مشخص است و غالبا به دلیل همین حمایت شخصی دچار آسیب نمی‌شوند، گفت: چالش اصلی کشور، حیوانات بی‌سرپرست یا ولگرد هستند که از سوی هیچ قانونی مورد حمایت قرار نمی‌گیرند.

او اشاره‌ای به برخی حیوان آزاری‌های صورت گرفته طی سال‌های اخیر داشت و گفت: همین امر منجر به این شد تا سازمان حفاظت محیط زیست به رغم عدم مسئولیت قانونی در خصوص حیوانات بی‌سرپرست یا ولگرد به ویژه در شهر‌ها که گاهی در کنار آسیب رسانی مردم به این حیوانات، شهرداری‌ها هم نسبت به معدوم کردن آن‌ها اقدام می‌کردند به دلیل حساسیت‌ها و مطالبه عمومی، ماده واحده‌ای را به منظور سامان دادن وضعیت این حیوانات و جلوگیری از آزار و اذیت آن‌ها، تدوین و به هیات دولت ارائه داد.

البته معاون سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد که در حال حاضر شهرداری‌ها هیچ اقدامی در خصوص معدوم سازی حیوانات بی‌سرپرست یا ولگرد انجام نمی‌دهند. این در حالیست که یک فعال محیط زیست از تداوم اقدامات شهرداری ها علیه حیوانات ولگرد خبر می دهد.

شهرداری ها مجوز خشونت علیه حیوانات را می دهند

دکتر مسعود شکیبا، دامپزشک و رييس اداره حمايت از حيوانات استان گلستان این گونه اعمال را نشات گرفته از رفتارهای شهرداری در زمینه کشتن حیوانات می داند. او به خبرآنلاین می گوید: بزرگترین سند بدرفتاری و ظلم به حیوانات را شهرداری هایی که حیوانات را می کشند ارائه می دهند. این کشتار آن هم به این شکل بزرگترین مجوز برای ترویج خشونت علیه حیوانات است. هر جایی که یک بزرگتر تخلفاتی را داشته باشد، کوچکتر تخلفاتی شدیدتر را ارائه خواهد کرد.

او ادامه می دهد: انتظاری که می رود این است که شهرداری ها با آن همه پولی که در اختیار دارند، وقتی حامیانی مثل استان گلستان در شهر گرگان با دستان بسته شبانه روز سعی می کنند سگ ها را نجات بدهند، بیاید از بودجه هایی که برای کشتار سگ ها وجود دارد به جلوگیری از کشتار حیوانات اختصاص دهند و به جای آموزش خشونت و القاء رفتار بد با حیوانات، القاء اخلاق و رفتار صحیح و مهربانی با سایر موجودات را داشته باشند.

به گفته این فعال محیط زیست، هیچ آماری در مورد حیوان آزاری در کشور نمی شود به دست آورد چرا که معمولا این موارد علنی نمی شوند. او می گوید: این فیلم هم اگر انتشار پیدا نمی کرد، هیچ کس از موضوع خبردار نمی شد. اگر این فیلم اصلا گرفته نمی شد، یا منتشر نمی شد، شما هیچ وقت به این مسئله آگاه نمی شدید.

او درباره این که بیشتر چه افرادی دست به آزار رساندن به حیوانات می زنند گفت: معمولا افرادی که خودشان تحت آسیب و آزارهایی باشند، بیشتر انتشار دهنده آزار هستند. البته این مسئله ای نیست که من بتوانم پاسخگو باشم. روانشناسان باید به این مسئله ورود کنند. به نظرم ورود اموزش و پرورش هم به این موضوع لازم است.

خلا قانونی و مجازاتی که بازدارنده نیست

در ماده 679 قانون مجازات اسلامی آمده است: «هرکس به عمد و بدون ضرورت حیوان حلال‌گوشت متعلق به دیگری یا حیوانی که شکار آنها توسط دولت ممنوع اعلام شده است را بکشد یا مسموم یا تلف یا ناقص کند، به حبس از نودویک روز تا شش‌ماه یا جزای نقدی از یک میلیون‌و‌پانصدهزار ریال تا سه میلیون ریال محکوم خواهد شد».

متاسفانه در چند مورد حیوان آزاری اخیر، شاهد آزار رساندن به الاغ و سگ و گربه بودیم که هیچ کدام حلال گوشت نیستند و قانونی بر آزار این حیوانات ناظر نیست.

دکتر شکیبا در این باره به خبرآنلاین می گوید: صدالبته نبود قانون و مجازات باعث گسترش این موارد است. شما می بینید هر کجا که دوربین وجود دارد، سطح تخلفات پایین آمده. این نشان می دهد که قانون هر کجا با شدت بیشتری برخورد کند، سطح تخلفات پایین می آید. این مسئله به دلیل عدم وجود یک قانون دارد بی تفاوت از کنارش گذشته می شود.

او ادامه داد: طبق مصوبه سال 1387 کار شهرداری ها در امحاء حیوانات ولگرد غیرقانونی است منتها همچنان دارد اتفاق می افتد. ممکن است وقتی به آن ها مراجعه می شود بگویند این کار را نمی کنند اما دارد انجام می شود.

البته فرمانده یگان حفاظت محیط زسیت،خیلدار با بیان اینکه از دادستان شهرستان کلاله نیز درخواست برخورد قاطع کرده‌ایم، گفت: زمانی که متخلفان در فضای مجازی اقدام به انتشار فیلم می‌کنند، جرائم آنها چندین برابر تخلفاتی است که در خفا صورت می‌گیرد چون با انتشار فیلم در فضای مجازی متخلفان دیگر را نسبت به تخلف جری می‌کنند و این اقدام به نوعی دهن کجی به قانون محسوب می‌شود. در حالی که متخلفان نمی‌توانند هر کاری که دلشان بخواهد انجام دهند زیرا سازمان حفاظت محیط زیست سریعا آنها را شناسایی کرده و برخورد قاطعی با آنها خواهد داشت.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست در ادامه گفت: با توجه به اینکه آزار و اذیت سگ صورت گرفته و تشویش اذهان عمومی انجام شده، دست قاضی باز است که جریمه نقدی سنگین و حتی سه ماه حبس را برای متخلف صادر کند.

برای رفع این معضل که روند افزایشی داشته، می توان راهکارهایی پیدا کرد. شکیبا در این باره به خبرآنلاین می گوید: برای رفع این معضل چند کار می شود کرد؛ با افراد با سابقه در این زمینه در سراسر ایران باید رایزنی شود؛ قوانین مطرح شود؛ راه حل ها و راهکارها برای این مسائل با مبانی علمی تطبیق داده و پیدا شود.

البته علاوه بر قانون، توجه به علت های روانشناسانه و جامعه شناسانه و ریشه یابی دلایل روی آوردن برخی به این اعمال خشونت آمیز در از بین بردن این پدیده زشت ضروری به نظر می رسد.

47304

کد خبر 512523

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 42
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۰۸:۰۹ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۳
  153 1
  جدیدا که شهرداری‌ خشونت علیه انسانها را هم ترویج می‌دهد
  • بی نام A1 ۱۲:۵۵ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۳
   55 2
   دیگه وقتی ادما رو می زنن حیوون که جای خود داره
  • امیر تبریز اوغلی A1 ۱۸:۳۴ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۳
   2 68
   این یکی رو نتونستین به احمدی نژاد ربط بدین؟
 • حمیدی A1 ۰۸:۲۱ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۳
  83 0
  شهرداری و مامورانش با انسانها نمیتونند درست برخورد کنند و مصداق بارز خشونت در اجتماع هستند و البته که هیچ برخوردی هم باهاشون نمیشه چطور میشه توقع داشت نسبت به حیوان رئوف باشند؟؟
 • میلاد IR ۰۸:۲۳ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۳
  64 1
  انسان باشید سخت نیست
  • بی نام IR ۱۳:۰۴ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۳
   26 0
   انسانم آرزوست
 • مهدی IR ۰۸:۳۴ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۳
  64 1
  یکی شهرداری و یکی هم مردمی که حیوانات را در کوچه و خیابان جلو چشم همه با بدترین شکل ممکن به خاطر هر گونه مناسبتی قربونی می کنن..
 • بی نام IR ۰۸:۳۴ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۳
  72 0
  کسی که توی اون فیلم سگ بی پناه رو به اون شکل آزار میداد و کسی که قهقهه میزد هیچ بویی از انسانیت نبرده بودن. اگر کسی فیلم رو ندیدیده پیشنهاد میکنم هیچوقت نبینه...
  • بی نام A1 ۱۲:۵۶ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۳
   26 0
   موافقم. واقعا اعصابم به هم ریخت وقتی دیدم
 • محمد IR ۰۸:۴۰ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۳
  48 1
  شهرداری فقط بلد آدما رو بزنه. به کارواش حمله کنه. دستفروشای بیچاره رو کتک بزنه. وقتش پره.
  • حمید خزائی IR ۱۳:۱۶ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۳
   18 0
   شهرداری با معتادان هم همین رفتار رو داره و متوجه نیست که بیماری با کتک زدن درمان نمیشه، ضمن اینکه با این کارش تلاش ارگان های دیگه رو گاهی زیر سوال می بره
 • بی نام RO ۰۸:۴۵ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۳
  42 3
  جزای حیوان آذاری باید قصاص باشه . این فرد سگ آذار باید قصاص بشه
 • بی نام IR ۰۸:۴۶ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۳
  55 1
  ما مردمانی هستیم که همگی از درجات مختلف بیماریهای روانی رنج می بریم
  • فائزه IR ۱۳:۱۰ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۳
   29 0
   بله همین طوره و ای کاش بیماری هایمان را درمان می کردیم بجای اینکه سر موجودات زنده خالی کنیم
  • بی نام A1 ۱۵:۲۷ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۳
   15 1
   خشونت در عمق وجودمونه
 • بی نام IR ۰۸:۴۸ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۳
  23 1
  ما آدم ها برای راحتی و فراخی محل زندگی مون دست به هر کاری میزنیم.بدون در نظر گرفتن قانون های مدنی و دینی. موجودات زنده بنا به خواست ما آفریده نشده اند که بنا به خواست ما از چرخه زنگی حذف بشه. اگر از باب سلامتی و امنیت محل زندگی مون موجودی رو مخاطره آمیز میبینیم که نباید که با خشونت هر چه تمام اونو از بین ببریم،فیلم هم بگیریم و با ابزارهای به روز فناوری اونو تو فضای اینترنت پخش کنیم.ممکنه خیلی از این بدتر هم اتفاق افتاده باشه و یا در حال اتفاق افتادن باشه ولی چون کسی مطلع نمیشه واکنش و جریحه دار شدن اذهان عمومی رو هم بهمراه نداره. باید تو پحش اینگونه اعمال از طریق فضای مجازی ملاحظاتی صورت بگیره. این اسمش اطلاع رسانی و آگاهی مردم از وقایع پیرامون نیست. رسوندن روح و روان به مرز جنونه.
 • بی نام A1 ۰۸:۴۸ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۳
  40 1
  یک بار روایتی از آیت الله مجتهدی تهرانی شندیم با این مضمون که فردی صالح بود که عمر خود را به عبادت و اعمال نیک و انفاق اموال و ... گذراند.گویا روزی سگی بیمار را میبیند و دلش میسوزد و تیمارش میکند. روایت است بعد از مرگ تنها همین یک کار او باعث شد از آتش جهنم دور شود. یعنی عمری عبادت و انفاق ارزشش کمتر از به داد مخلوق خدا رسیدن است. همانطور که گفتم نقل به مضمون بود نه عین روایت ولی بحث بر این است که درست است سگ و گراز و ... در اسلام نجس هستند ولی مخلوق خدا هستند و نباید مورد آزار قرار گیرند ولی متاسفانه بسیاری فکر میکنند بحث نجاست دلیل بر آزار و کشتن این حیوانات است که مایه تاسف است. فقط به یاد داشته باشیم به قول استاد سخن سعدی : خدا را برآن بنده بخشایش است.....که خلق از وجودش در آسایش است.
  • رضا IR ۱۴:۲۴ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۳
   26 1
   اتفاقا یکی از عوامل تشکیل دهنده آزار رساندن به حیوانات همین نظرات نجس شمردن موجودات خداست
 • تقی A1 ۰۹:۳۹ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۳
  29 0
  یکی به من بگه چرا اصحاف کهف در داخل غار سگ همراهشان را نکشتند ولی در ایران ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  • بی نام A1 ۱۲:۵۴ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۳
   26 0
   چون مریضی روانی نداشتن اون وقتها
 • اهالی خیابانهای اکبری و خسروان IR ۰۹:۳۹ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۳
  15 0
  البته ترحم دوستان شهرداری امر قابل انکاری نیست مصداق آن همراهی و همدردی شهرداری ناحیه 5 منطقه 2 با صاحب پروژه تجاری السو در خیابان خسروان میباشد که هم مجوز تخریب باغ و هم ساخت برج تجاری 30 طبقه را در مجاورت منازل مسکونی مردم داده که خاکبرداریهای گسترده و کار شبانه روزی و صدا و دود موتورها و فحاشی عوامل و کاگران و ... زندگی را از اهالی محل سلب کرده. همدردی یعنی این از نخورده بگیر بده به صاحب پروژه السو.
 • بی نام IR ۱۰:۳۸ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۳
  17 0
  اگر این فیلم به جای اینکه در فضای مجازی پخش می شدبه دست مسولین ذیربط داده می شد آیا هیچ پیگیری صورت می گرفت؟شاید به همین خاطر باشد که عده ای بعضی از اعمال ناشایست را در شبکه های مجازی پخش می کنند.البته شایسته تر این بود که به جای فیلم گرفتن ،از عمل شنیح فرد روانی ممانعت صورت می گرفت.
  • بی نام A1 ۱۳:۲۵ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۳
   8 0
   ابدا پیگیری نمی شد
 • شروین IR ۱۱:۲۸ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۳
  17 0
  به اینا میگن انسان؟؟؟؟ اینا که روی حیوان رو سفید کردن....
 • محمد IR ۱۱:۵۷ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۳
  1 28
  برای انسانها ی بی سر پناه و کارتن خوابها اول فکر کنید حیوانات پیش کش
  • آریا BY ۱۸:۱۷ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۳
   17 0
   مطمئن باش مردمی که دلشان برای حیوانات زبان بسته نمیسوزد محاله دلشان برای انسان بسوزد
 • بی نام A1 ۱۲:۳۲ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۳
  11 0
  انسانيتم ارزوست مردم ايران زمين واقعاً اشرف مخلوقات هستيم؟؟؟؟؟؟؟
 • بی نام A1 ۱۲:۳۴ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۳
  13 0
  خیلی تکان دهنده بود اتفاق قبلا هم پیش امده بود. ولی هیچ کس دلش نسوخت
 • اسماعیل IR ۱۲:۵۶ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۳
  11 0
  چطور می تونن همچین کنن؟ از انسانیت به دور است
 • بی نام IR ۱۲:۵۹ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۳
  9 0
  حالا تا چند بار دیگه هم تکرار نشه فکر جدی تری درباره اش نمیشه متأسفانه
 • بی نام IR ۱۳:۳۲ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۳
  16 0
  هيچ قانوني مبني بر حمايت از حقوق حيوانات در قانون اساسي مملكت ما وجود نداره ، و اين واقعا تاسف برانگيزه.
 • بی نام EE ۱۴:۲۸ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۳
  14 0
  شما بفرمایید شهرداری در چه چیز مقصر نیست، جایزتم با من
  • بی نام A1 ۱۵:۲۶ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۳
   4 0
   لایک داشت نظرت
 • وحید IR ۱۸:۰۲ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۳
  7 0
  روزانه خیلی از این اتفاق ها میفتد ولی هیچ کس با خبر نمی شود
 • پویان SE ۱۹:۰۶ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۳
  8 0
  این فیلم منرو یاد ‌خرس‌های سمیروم انداخت ... شکارچی اون ‌خرس‌ها هم که گویا آزاد شد پس این مورد هم بعید نیست
 • آرش A1 ۰۴:۵۸ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۴
  3 0
  من یه سوال برام پیش اومده نگهداری این سگ بیچاره را دوباره به همین آدم میدن یا ازش سلب میشه؟
 • عبدی A1 ۰۸:۳۱ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۴
  0 18
  جایی برای سگ نیست.
  • بی نام DE ۰۹:۴۸ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۴
   9 0
   جایی برای افکار پوسیده شما هم نیست.
  • بی نام IR ۰۵:۳۸ - ۱۳۹۴/۱۲/۱۸
   0 0
   نظر شما خجالت اور و دور از انسانیته.شرم باد
 • اکرم سادات A1 ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۴
  5 0
  بیرحم...
 • بی نام RO ۱۲:۰۴ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۴
  7 0
  آموزش و پرورش در این زمینه باید اقدام کنه، مهربانی و کمک به حیوانات باید به بچه ها به طور جدی آموزش داده بشه
 • بی نام A1 ۱۱:۴۲ - ۱۳۹۴/۱۲/۰۶
  0 0
  ملت ایران .نمی دونم چی بگم .