۰ نفر
۱۰ فروردین ۱۳۸۹ - ۰۶:۱۵

باراک اوباما باید برای عملی کردن توافقنامه جدید با روس‌ها منتظر رای سنا بماند

باراک اوباما رئیس‌جمهوری ایالات متحده برای امضا پیمان جایگزین استارت و نهایی کردن آن اصرار دارد. یک هفته پیش بود که خبرگزاری‌ها از به توافق رسیدن روسیه و ایالات متحده خبر دادند. باراک اوباما باید برای تحقق آرزوی خود منتظر رای سنا بنشیند تا شاید آنها نیز با توافق با پیمان جایگزین استارت به نوعی به باراک و دمیتری مدودف کمک کنند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، یک مقام بلندپایه امریکایی تاکید کرد که دولت باراک اوباما بهار امسال پیمان جدیدی را درمورد کاهش تسلیحات هسته ای امریکا و روسیه به سنا ارائه خواهد کرد . این مقام امریکایی افزود اوباما همچنین امیدوار است این پیمان جدید تا پایان امسال تصویب شود .

 
الن تاچر معاون وزیر امور خارجه امریکا در امور کنترل تسلیحات در مصاحبه با خبرنگاران گفت: وزارت امور خارجه امریکا به همکاری نزدیک با سنا به منظور کمک به تصویب پیمانی جدید برای جایگزین شدن با پیمان منقضی شده استارت ادامه خواهد داد . وی گفت هدف ما ارائه پیمانی جدید درباره کاهش تسلیحات هسته ای امریکا و روسیه تا پایان بهار امسال است .
دومای دولتی روسیه نیز باید چنین پیمانی را تصویب کند . اوباما و دمیتری مدودف همتای روس او تاکید کردند که دو طرف درمورد کاهش کلاهک های هسته به 1550 کلاهک یا به حدود یک سوم تعداد کنونی به توافق رسیده اند. رسانه های امریکا و روسیه اعلام کردند باراک اوباما و دمیتری مدودف به مراحل پایانی امضا پیمانی جدید درباره کاهش تسلیحات هسته ای دو کشور نزدیک شده اند.


همزمان سخنگوی کرملین که خواست نامش فاش نشود ،تصریح کرد که همه اسناد مرتبط با این پیمان جدید مورد توافق قرار گرفته است . رابرت گیبس سخنگوی کاخ سفیدنیز از نزدیکی اوباما و مدودف به دستیابی به چنین موافقتنامه ای خبر داد. گزارش هایی نیز منتشر شده است مبنی بر اینکه مراسم امضا پیمان جدید کاهش تسلیحات هسته ای امریکا و روسیه ماه اوریل در پراگ پایتخت جمهوری چک انجام خواهد شد .


به باور بسیاری از تحلیلگران ،این مهمترین موافقتنامه کنترل تسلیحات بین امریکا و روسیه از سال 1993 تاکنون به شمار می رود . خبرگزاری های روسیه به نقل از سرگئی ریابکوف اعلام کردند مسکو و واشنگتن واقعا در آستانه امضای موافقتنامه ای جدید درباره کاهش تسلیحات راهبردی امریکا و روسیه قرار دارند . امریکا و روسیه چندین ضرب الاجل را برای دستیابی به موافقتنامه ای برای جایگزین شدن با پیمان استارت سال 1991 بین دو کشور که ماه دسامبر گذشته منقضی شد از دست داده اند. 

 مراسم امضای موافقتنامه جدید کاهش تسلیحات بین امریکا و روسیه احتمالا اوایل ماه اوریل در پراگ انجام خواهد شد . رسانه های روسیه پیشتر نیز اعلام کرده بودند امریکا و روسیه پیش از برگزاری نشستی درباره امنیت هسته ای که قرار است دوازدهم و سیزدهم اوریل انجام شود ، موافقتنامه ای جدید امضا خواهند کرد . باراک اوباما و دمیتری مدودف بحث درباره موافقتنامه ای جدید برای جایگزین شدن ان با پیمان استارت را ماه اوریل سال گذشته اغاز کردند تا از این طریق به بهبود روابط بین دو کشور که در زمان جرج دبلیو بوش رئیس جمهور امریکا دچار تیرگی شده بود کمک کنند . بااین حال تلاش های دو طرف در این زمینه پیوسته به علت اختلاف های واشنگتن و مسکو برسر برخی مسائل ازجمله برنامه های امریکا برای استقرار بخش هایی از سامانه موشکی خود در اروپا با مشکلات و فراز و نشیب هایی روبرو بوده است

کد خبر 51461

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =