رئیس جمهور: برابر آرژانتین و برزیل خوب بازی کردن هم تاثیرگذار است

"11 نیوز" نوشت: رئیس جمهور گفت: ورزش قهرمانی به لحاظ سیاسی و بین‌المللی هم اهمیت دارد.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، صبح امروز (سه‌شنبه) در مراسم تقدیر از ورزشکاران و مدال‌آوران سال 93 اظهار داشت: گاهی با یک تیم معمولی بازی می‌کنیم و گاهی با تیم‌های بزرگی مثل برزیل و آرژانتین و اگر در بازی با این تیم‌ها برنده هم نشویم بازی خوب به اندازه برنده شدن در جامعه تاثیر می‌گذارد، اما وقتی با 6 تیم قوی دنیا بازی می‌کنیم کار ما بسیار سخت است و کار وقتی سخت‌تر می‌شود که این تیم‌ها بازیکنان‌شان را با هم ترکیب می‌کنند و از میان خود بهترین‌ها را بر می‌گزینند.

رئیس جمهور ادامه داد: شما وقتی به عنوان کشور ایران به مقابله با آن‌ها می‌روید و پیروز می‌شوید برای ملت خود غرور می‌آفرینید، اما وقتی کسی برای این موفقیت کف نمی‌زند شما چه لقبی به او می‌دهید؛ یا وقتی گروه یا جناحی پیدا می‌شود که در برابر این پیروزی، لبخند را در چهره او و کف محکم در دست‌های او نمی‌بینید. گاهی هم کفی زده می‌شود، ولی گفته می‌شود ای بابا، این همه تلاش کردیم سه گل زدیم ولی یک گل هم خوردیم.

وی در ادامه با اشاره به این‌که «بعضی فکر می‌کنند که یک مسابقه از اول تا آخر برای یک نفر برد و برای یک نفر باخت است» تصریح کرد: مربی بزرگ این بازی اعلام کرده که بازی ما برد - برد است و ما هم پیروزیم چون گل بیشتری زده‌ایم. ما در صحنه جهانی و برای منافع ملی بازی کردیم و دُرّ گرانمایه این ملت را از ته چاه خارج کردیم و در منظر جهانیان قرار دادیم.

روحانی با بیان این‌که «ورزش موجب نشاط روح و بدن می‌شود و در فرهنگ اسلام ورزش کردن نیز توصیه شده است» گفت: امام سجاد (ع) در دعای خود از خدا می‌خواهد که بر او منت بگذارد و او را سرزنده و بانشاط کند. اما من نمی‌دانم بعضی دین را چگونه فهمیدند که فکر می‌کنند فرهنگ دینی با نشاط جامعه در تضاد است.

رئیس‌جمهور با اشاره به این‌که «یک خارجی که به ایران می‌آید چهره مردم اولین نکته‌ای است که می‌بیند» افزود: بنابراین مهم است که چهره مردم سرزنده باشد یا گرفته.همانطور که می‌گوییم در انتخابات هرچه رقابت بیشتر باشد بهتر است و سخت است که جامعه را به خاطر کاندیدای خاصی پای صندوق ببریم، در ورزش هم رقابت مهم است و اگر فقط دو سه ورزش را برای مردم در نظر بگیریم رغبت مردم به ورزش کمتر می‌شود. ورزش برای دور کردن جامعه از آسیب‌های اجتماعی بسیار مهم است و دارای آثار اجتماعی متعددی است. رهبر انقلاب هم فرموده‌اند که ورزش برای جوانان مستحب ولی برای میانسالان واجب است.

روحانی با بیان این‌که «من در دولت تاکید کرده‌ام که شرایط در کشور برای ورزش بانوان باید آماده باشد و باید عدالت ورزشی برقرار کنیم» تصریح کرد: باید فضای ورزشی مناسبی برای بانوان در نظر بگیریم تا آن‌ها راحت باشند و در کمال اطمینان ورزش کنند. همه مسئولان ورزشی باید در این زمینه کمک کنند تا فضای ورزشی سالم و مناسبی برای بانوان در سراسر کشور فراهم شود مخصوصا در مکان‌هایی که به لحاظ امکانات ورزشی محرومیت دارد.

رئیس دولت تدبیر و امید هم‌چنین با بیان این‌که «ما به ورزش قهرمانی هم نیازمندیم و ورزش قهرمانی الگو، محرک و مشوق ورزش همگانی است» گفت:‌ در ورزش قهرمانی افتخارات ملی آفریده می‌شود و ورزش قهرمانی به لحاظ سیاسی و بین‌المللی هم اهمیت دارد. افتخار ملی جایی آفریده می‌شود که پرچم کشور به اهتزاز درآید. غریو نام ایران شنیده شود و هر ایرانی لذت ببرد. یک علامت وطن‌دوستی همین میدان‌های قهرمانی است. یک ایرانی در یک کشوری دیگر صدها کیلومتر را طی می‌کند تا تیم ورزشی کشورمان را تشویق کند این ایرانی شاید حتی ایران را ندیده باشد ولی خود را ایرانی می‌داند. در افتخارات ملی دیگر قومیت این تیم یا آن تیم یا این حزب یا آن حزب و یا مذهب نداریم.

وی تاکید کرد: افتخارات ملی به همه اقوام،‌ ادیان و همه تفکرات سیاسی و همه کسانی که به ایران عشق می‌ورزند تعلق دارد. این افتخار ملی موجب وحدت ملی و غرور ملی می‌شود.

وی گفت: بهترین راه برای شاخص‌گذاری میزان پیشرفت در همه امور رقابت بین‌المللی است و اگر از رقابت بین‌المللی محروم شویم پیشرفت ما متوقف می‌شود. در رقابت‌های بین‌المللی است که ما جایگاه خود را درک کرده، از نواقص آگاه می‌شویم و در صحنه‌های بین‌المللی افتخار می‌آفرینیم.

رئیس دولت یازدهم در ادامه اظهارات خود در جمع ورزشکاران و مدال‌آوران سال 94 با اشاره به این‌که «برگزاری انتخابات پرشور یکی دیگر از موفقیت‌های کشور در سال 94 بود» گفت: در این میدان نیز مدال‌آوران و ورزشکاران کمک کردند و به صحنه آمدند و من از عمق جان خود از شما سپاسگزارم. همیشه ورزشکاران در روزهای مهم و یا سخت ملی حضور داشتند. در جنگ تحمیلی ورزشکاران به صحنه آمدند و در انتخابات نیز مردم را برای حضور تشویق کردند.

وی خطاب به ورزشکاران گفت: مسئولان از شما ورزش خوب، اخلاقی و جوانمردانه می‌خواهند و مردم هم از شما پیروزی و مدال می‌خواهند. شما این را به هم ضمیمه کنید.

روحانی با بیان این‌که «قهرمانی و عفاف و حجاب زنان در رقابت‌های جهانی برای ما افتخار است»، افزود: همواره اخلاق، بزرگواری و جوانمردی به نمایش هویت دینی و اخلاقی و هم‌چنین آداب و فرهنگ اسلامی با ورزش همراه بوده است.

وی در بخش پایانی اظهارات خود با تاکید بر این‌که «دولت تمام تلاش خود را برای کمک به ورزش انجام می‌دهد» خاطرنشان کرد: معتقدم کار را باید به صاحبان همان حوزه واگذار کرد. ما هرچه در حوزه خصوصی‌سازی قدم برداریم و کار را به مردم، فدراسیون‌ها، کمیته‌ها، مربیان و صاحب‌نظران واگذار کنیم موفق می‌شویم؛ زیرا صاحب نظرها بهتر از دولت عمل می‌کنند. نقش دولت فقط کمک به این حوزه است و دولت هر قدمی که لازم باشد برای کمک به حوزه ورزش برمی‌دارد.

در پایان این مراسم رئیس‌جمهور از ورزشکاران و مدال‌آوران سال 93 تجلیل و تقدیر کرد.

256 43

کد خبر 519588

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 7
  • قاسمی A1 ۲۰:۴۶ - ۱۳۹۴/۱۲/۲۶
    1 2
    حضرت اقا سیاست بازی باتوپ نیست که 2تا بزنی 4تا بخوری بازی شما جز تحقیر مردم وجری شدن دشمن هیچ دستاورد دیگر ی برای ملت نداشت امروز تاسیسات هسته ای فردا موشکی و......