شکل‌گیری نهضت امر به معروف و نهی از منکر زیست محیطی در ایلام امری لازم و ضروری است.

به گزارش خبرگزاری فارس از ایلام، صدای پای بهار، خواب و خیال خزان را بر می‌آشوبد و بوی بیداری و حرکت بهار، عالم را فرا می‌گیرد، نسیم از خواب بر می‌خیزد، خاک تکان می‌خورد و آزادی جان تازه‌ای می‌گیرد.

نبض باغچه می‌تپد و درختان به تولدی دوباره فرا خوانده می‌شوند. زمین بار سنگین خویش را وا می‌نهد و آسمان، خورشید درخشانش را ارزانی زمین می‌کند و بهار می‌آید. بهار فصل انس با طبیعت است. تفرج در این فصل باعث مهرورزی، آرامش، شادابی، پالایش روح و روان از کدورت‌ها و اختلافات و پیامش پیام مهر و رویش، سرزندگی، صلح و صفا است.

در این فصل، روح انسان همراه با طراوت طبیعت، متجلی و شکوفا می‌شود، دریاهای آرام و گاه ناآرام، کوه‌های سر به فلک کشیده، آفتاب عالم‌آرا، ماه و ستارگان شورانگیز و آسمان، این آبی آرام بلند که چون پرنیان افق تا افق دامن گشوده و در هر چین دامانش هزاران پولک نقره‌ای جلوه‌گری می‌کند، از ما انتظار مهربانی دارند.

انسان از روزی که در طبیعت یافته شده از نقطه نظر سلامتی روان‌شناختی و فیزیکی انواع فایده‌ها را در طول تاریخ از طبیعت کسب کرده که امروزه ما با آن به صورت یک نظریه روبرو هستیم. ارتباط نزدیک با طبیعت از جهت روانی برای ایجاد آرامش موثر بوده و به همراه شروع دوره شهرنشینی ایده کاهش فشارهای روحی با ایجاد ارتباط با طبیعت نمایان شده است

گردشگری در طبیعت یا طبیعت گردی، سفر به مناطق طبیعی در رابطه با بهره‏‌بری گردشگری با انگیزه‌های متفاوت از مناطق طبیعی بوده که آثار مثبت و منفی را برای آن مناطق در بر دارد. گردشگری طبیعی فرصتی طلایی برای حفظ و حراست از محیط زیست بوده و استفاده از این منابع به منظور حفظ آن برای نسل‌های آینده ضروری است.

محیط زیست انسانی (شامل هوا، آب، خاک، گیاه، بیشه، مرتع، دریا، دریاچه، رودخانه، چشمه، آبزیان، حیوانات، کوه، دشت، جلگه، کویر، شهر و یا ده) به تمامی محیطی اطلاق می‌شود که نسل انسان به طور مستقیم و غیر مستقیم به آن وابسته است و زندگی و فعالیت‌های او در ارتباط با آن قرار دارد. محیط زیست فقط یک واژه نیست، یک زندگی است که آب و هوا، خاک و ... آن را شکل می‌دهد.

کلاف زیست انسان و طبیعت چنان در هم گره خورده‌اند که هر آسیب و صدمه‌ای بر محیط زیست تاثیر مستقیم و اثرات منفی بر حیات انسان‌ها و نسل‌های آینده خواهد گذاشت، بررسی‌های کارشناسان با استناد به آمار و مقایسه تطبیقی روند گذشته و حال و نیز توجه به شاخص‌های بین‌المللی حاکی از آن است که شرایط زیست محیطی ایران نسبت به گذشته بدتر شده است. به طوریکه هم اکنون ایران یکی از 10 کشور تخریب کننده محیط زیست در جهان است که در نابودی جنگل‌ها رتبه ششم و در نابودی حیات وحش رتبه اول را داراست.

دبیر انجمن گردشگری استان ایلام در این رابطه می‌گوید: تخریب، آتش‌‌‌سوزی، شکار غیر قانونی، قطع درختان و انقراض گونه‌های نادر گیاهی و جانوری، خشک شدن تالاب‌ها و دریاچه‌ها و آلودگی هوا و نیز عواملی چون فرسایش خاک و کاهش حجم مخازن سدی و منابع آبی زیر زمینی به نابودی محیط زیست و منابع طبیعی می‌انجامد.

علی امینی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ایلام اظهار داشت: حفاظت محیط زیست، عملیاتی که برای نگهداری محیط زیست یا جلوگیری از تخریب آن صورت می‌گیرد، تلاشی به منظور حفظ سلامتی محیط و انسان‌ها، در سطوح شخصی، سازمانی یا دولتی است.

وی ادامه داد: حفاظت از محیط زیست در دوره‌ای که ما به مدرسه می‌رفتیم، شاید حتی به گوشمان هم نخورده بود. در آن زمان کسی نگران طبیعت و محیط زیست نبود. فکر می‌کردیم آزادیم هر طور می‌خواهیم و می‌توانیم از طبیعت بهره‌برداری کنیم، بحث سهم آیندگان از طبیعت برای بسیاری از ما بی‌معنا بود. اکنون روزگار دیگری است، هر چند بسیار دیر، اما به هر حال دریافته‌ایم که استفاده از طبیعت حدی دارد و اگر به تعادل دیرپای آن زیان برسانیم با آلودگی محیط زیست و کمبود منابع طبیعی روبرو خواهیم شد.

این مسئول اضافه کرد: به علاوه خطرات زیست محیطی زیادی انسان‌ها را تهدید می‌کند مانند باران‌های اسیدی، تخریب لایه ازن، گرم شدن هوای کره زمین و ذوب شدن یخ‌های قطبی و ... حفاظت از طبیعت زیست، فقط وظیفه سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان منابع طبیعی نیست بلکه دستگاه‌های اجرایی و در رأس آنها سازمان حفاظت از محیط زیست، سازمان منابع طبیعی و تشکل‌های مردم نهاد زیست محیطی، سه ضلع حفاظت از محیط زیست هستند.

امینی تصریح کرد: در ایام نوروز و مخصوصا در سیزده بدر با افزایش موج سفر، حضور مردم در عرصه‌های طبیعی کشور و استان ایلام رونق خاصی به خود می‌گیرد و با حضور ناگهانی میلیون‌ها نفر در عرصه‌های طبیعی به واسطه نبود فرهنگ لازم در خصوص حفاظت از محیط زیست، شاهد تخریب طبیعت و عرصه‌های منابع طبیعی توسط مردم هستیم که خسارت‌های جبران ناپذیری را بر پیکره طبیعت وارد کرده و جبران این خسارت‌ها نیز بسیار زمان‌بر خواهد بود.

دبیر انجمن گردشگری استان ایلام گفت: همه مردم باید نسبت به طبیعت، احساس مسئولیت کنند و بدانند که طبیعت خانه همه آن‌ها است و هرگونه تخریب محیط زیست، تیشه زدن به ریشه خود انسان‌ها است.

وی ادامه داد: مردم ایلام باید بدانند که اگر محیط زیست آسیب ببیند، تبعات آن همه مردم را درگیر می‌کند. بنابران در مورد منابع طبیعی و محیط زیست باید یک حساسیت سازی در سطح جامعه ایجاد شده و نهضت امر به معروف و نهی از منکر زیست محیطی شکل بگیرد.

این مسئول اضافه کرد: باید این حس را در خود و دیگران ایجاد و تقویت کنیم که علاوه بر لذت بردن از مواهب طبیعی، وظیفه حفاظت از آن را هم برعهده گیریم. حفاظت از محیط زیست، وظیفه همه ما بوده که هم در اصل 50 قانون اساسی و هم در دین مبین اسلام نسبت به آن تأکید شده است.

امینی تصریح کرد: دامن طبیعت، ضامن سلامت روحی و جسمی مردم است و تخریب آن علاوه بر نابودی سرمایه‌های خدادادی سبب به خطر افتادن سلامت انسان‌ها و به بار آمدن نسلی بیمار در آینده می‌شود. طبیعت مادر حقیقی انسان‌ها و سرمایه‌ همه نسل‌هاست و نباید به خاطر تفریح چند ساعته و چندروزه خساراتی به اندازه هزاران سال به طبیعت و محیط زیست وارد کنیم. بیاییم با مهرورزی و دوستی با طبیعت با این سرمایه مشترک نسل‌های امروز و فردا و قلب تپنده زمین مهربان باشیم و مانع از تخریب آن شویم و طبیعت را ترک کنیم به گونه‌ای که انگار اصلاً در آن پا نگذاشته‌ایم.

دبیر انجمن گردشگری استان ایلام گفت: احترام به طبیعت، احترام به زندگی‌ است. مسئولیت انسانی و اجتماعی حکم می‌کند که در تمام شئون زندگی خود اعم از زندگی شخصی و خانوادگی و زندگی شغلی خود، حفظ طبیعت را در اولویت قرار دهیم.

وی ادامه داد: پس لازم است هنگام عزیمت برای گذراندن اوقات فراغت در طبیعت و پارک‌ها کیسه زباله با خود به همراه داشته باشیم. در پارک‌ها و عرصه‌های طبیعی از مواد غذایی و فرآورده‌هایی که زباله کمتری تولید می‌کنند استفاده کنیم. در مسیر مراجعه به طبیعت و در سایر مسافرت‌ها از انداختن هر گونه زباله به بیرون خودداری و از پراکندن زباله‌ها در طبیعت پرهیز کنیم.

این مسئول اضافه کرد: از نصب چادر و گستردن زیرانداز بر روی رستنی‌ها و بستن چادر به شاخه‌های درختان خودداری کنیم. از آتش افروختن و گذاردن اجسام داغ روی رستنی‌ها خودداری کنیم. از شکستن شاخه درختان و و بوته‌ها، کندن و سوزاندن آنها پرهیز کنیم. از صید، شکار و آزار و اذیت پرندگان، حشرات و سایر موجودات زنده منطقه جداً خوداری کنیم. با ایجاد نکردن آلودگی صوتی، آرامش طبیعت را به‌هم نزنیم. از بردن وسایل نقلیه موتوری بر روی رستنی‌ها و مراتع پرهیز کنیم. در هنگام مراجعت از طبیعت و پارک‌ها نسبت به جمع‌آوری و انتقال زباله‌های خود و اطراف منطقه اقدام کنیم. در هنگام ترک محل از خاموش شدن آتشی که بر افروختیم اطمینان حاصل کرده و امر به معروف و نهی از منکر زیست محیطی را فراموش نکنیم.

همه باید ...

طبیعت را نجات دهیم ...

و گرنه خود نیز نجات پیدا نخواهیم کرد ...

هر قدم کوچک ما، وقتی با هم جمع شود، اقدامی بسیار عظیم خواهد شد ...

حال زمین پیر، زیاد خوش نیست ...

فردا دیر است ...

 

کد خبر 523019

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =