تسنیم نوشت: مدیرکل اشتغال اتباع خارجی وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی درباره جریمه کارفرمایان متخلف گفت: بنا بر مصوبه شورای عالی کار درباره حداقل دستمزد در سال جاری، مبلغ جریمه بابت هر روز اشتغال غیر مجاز اتباع خارجی یک میلیون و ۳۵۳ هزار و ۶۱۰ ریال خواهد بود.

علی اقبالی از میزان جریمه سال 95 کارفرمایان متخلف که اتباع خارجی فاقد مجوز را به کارگمارند، خبر داد و گفت: براساس قانون هر گونه به کارگیری اتباع خارجی در واحدهای کارگاهی ممنوع است و کارفرمایان متخلف برابر قانون از یک روز تا 90 روز حبس و پرداخت چند برابر دستمزد یک کارگر جریمه می‌شوند.

وی گفت: میزان جریمه سال 95 کارفرمایان متخلف که اقدام به استفاده از اتباع خارجی فاقد مجوز کار می‌کنند، به استناد بند (ج) ماده 11 قانون تنظیم بخشی ازمقررات مالی دولت مبنی براعمال جریمه به میزان پنج برابر حداقل دستمزد روزانه است. بنا به مصوبه شورای عالی کار که حداقل دستمزد روزانه به مبلغ 270 هزار و 722 ریال در سال 1395 تعیین شده، مبلغ جریمه بابت هر روز اشتغال غیر مجاز اتباع خارجی 1میلیون و 353 هزار و 610 ریال خواهد بود.

به گفته مدیرکل اشتغال اتباع خارجی مبلغ فوق الذکر درخصوص کارفرمایان متخلف اعمال و در صورت تکرار تخلف، این میزان جریمه دو برابر خواهد شد.

42 هزار اتباع خارجی غیر مجاز شناسایی شدند

وی درباره تعداد بازرسی های صورت گرفته در سال گذشته را حدود 68 هزار و 222 بازدید و تعداد گشت بازرسی در قالب گشت مشترک را3 هزار و 63 مورد توسط همکاران این اداره کل اعلام کرد.

اقبالی در پاسخ به اینکه چه تعداد افراد غیر مجاز در کارگاه‌ها فعالیت می‌کردند افزود:تعداد اتباع شناسایی شده شاغل به صورت غیرمجاز در کارگاه ها 42هزار و 697 نفر و تعداد صدوربرگ جریمه 16هزار و 592 مورد بوده که توسط ادارات کل استانها صادر گردیده است و در این راستا 9000 کارفرمای متخلف به مراجع قضایی معرفی و 21880 نیروی کارایرانی جایگزین اتباع خارجی شده اند.
22539

کد خبر 523216

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۰۸:۳۸ - ۱۳۹۵/۰۱/۱۴
  3 3
  افغانی دیگه همچین زدین اتباع خارجی آدم میگه از روسیه و لهستان و برزیل و ...
 • بی نام A1 ۱۰:۰۸ - ۱۳۹۵/۰۱/۱۴
  1 1
  بسیار طرح خوبی است
 • دکتر بهروز عشقی A1 ۰۶:۳۲ - ۱۳۹۵/۰۱/۱۷
  1 0
  جریمه باید حداقل 10 برابر این بشه .روزانه ۱۳۵هزار تومان خیلی کمه رقم باید به شکلی باشه تا عده ای فرصت طلب که از اتباع بیگانه استفاده میکنن مجبور بشن به جای به کارگیری نیروی خارجی از کارگران بیکار ایرانی استفاده کنن