تسنیم نوشت: گزارشگر امنیتی روزنامه «معاریو» در گزارشی تحت عنوان «مذاکرات محرمانه با عبدالله» از ماهیت روابط محرمانه بین اردن و اسرائیل پرده برداشت.


به گزارش روزنامه السفیر، «یوسی میلمان» گزارشگر امنیتی روزنامه «معاریو» در گزارشی تحت عنوان «مذاکرات محرمانه با عبدالله» از ماهیت روابط محرمانه بین اردن و اسرائیل پرده برداشت و گفت این چیزی است که « عبدالله دوم» پادشاه اردن در اظهارات  خود در مقابل اعضای کنگره آمریکا در ابتدای سال جاری میلادی از آن سخن گفت.

میلمان گفته است که در این خصوص به اطلاعات پایگاه خبری انگلیسی «میدل ایست» از سخنان پادشاه اردن در خصوص همکاری با ارتش اسرائیل برای رویاروئی با نیروی هوائی روسیه که در سوریه فعال است، استناد می‌کند.

تایید روابط خاص بی‌اسرائیل و اردن

معاریو نوشت: ملک عبدالله دوم به اعضای کنگره آمریکا گفت که «گادی آیزنکوت» رئیس ستاد ارتش اسرائیل در تماسی تلفنی از او خواست با ارتش روسیه تماس گرفته و با آن در خصوص اقدامات مربوط به جنگ با سوریه هماهنگی بعمل آورد تا زمینه جنگ بین دو ارتش از بین برود.

این روزنامه در ادامه افزود: دیوید هرست از دست اندرکاران میدل ایست تاکید کرد  که شکی در صحت این تماس تلفنی و مطالب رد و بدل شده وجود ندارد و منابع نظامی و دیپلماتیک انگلیسی هم آن را تایید کرده اند.

میلمان در گزارش خود تاکید کرد که «این تماس تلفنی هیچ شکی  را در مورد روابط خاص اسرائیل با اردن باقی نمی گذارد».

وی ادعا کرد: عبدالله دوم گفته است که بعد از تماس تلفنی آیزنکوت ، ما با روس ها تماس گرفتیم و « ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه یک هیات ویژه را به اردن اعزام کرد.

میلمان اضافه کرد: ملک عبدالله دوم قبل از نشست با هیات روس، رئیس موساد را به قصرش در امان فراخواند و « در مورد اینکه چگونه روس ها را سر جایشان بنشانیم» مشورت و رایزنی کرد.

گزارشگر معاریو گفت: از آنجا که ملک عبدالله به نام رئیس موساد اشاره نکرده، مشخص نیست منظور او «تامیر باردو» و یا جایگزینش «یوسی کوهین» بوده که از ماه ژانویه سال 2016 کار خود را در موساد شروع کرد.

وی افزود: پادشاه اردن «ملک حسین و ملک عبدالله» در فواصل مختلف زمانی  با روسای موساد دیدار می کردند همانطورکه و شبتای شاویت، افرایم هالوی و داتی یاتوم و شاید مئیر داگان که ماه گذشته فوت کرد، از میهمانان ثابت کاخ پادشاهی اردن بودند.

در این میان نکته قابل ملاحظه اینکه روابط با اردن و به طور خاص با ملک عبدالله گنجینه مهمی برای موساد است.

میلمان تاکید کرد: پادشاه اردن گفته است که «هرگاه از جنوب سوریه سخن می گویم منظورم اردن و اسرائیل است و هرگاه اسرائیل با روسیه مواضع خود را هماهنگ می کند این کار را فقط از طرف خود انجام نمی دهد بلکه از طرف اردن نیز است و برعکس آن نیز به طو متقابل وجود دارد به این معنی که هنگامی که پادشاه در این مورد با روس ها صحبت می کند او نیز از طرف اسرائیلی ها صحبت می کند.

این گزارشگر اسرائیلی افزود، ملک عبدالله دوم در کنگره آمریکا فاش کرد که جنگنده های روسیه برای کنترل سامانه های دفاعی اسرائیل به پرواز در آمدند.

چشم‌پوشی اسرائیل از پرواز جنگنده‌های روس


در همین ارتباط « عاموس گلعاد» رئیس کمیته امنیتی سیاسی وزارت جنگ اسرائیل یک و نیم ماه قبل از سفر پادشاه اردن به آمریکا اطلاعاتی را فاش کرد که اکنون اهمیت دو چندان پیدا کرده است به این معنی که وی از نفوذ جنگنده های روس به فضای فلسطین اشغالی خبر داد.

گلعاد گفت: برخلاف «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه که به نیروی هوائی خود دستور داد تا جنگنده روس را هدف بگیرند، اسرائیل نفوذ جنگنده‌های روس را نادیده گرفت. با این وجود ملک عبدالله می گوید نفوذ هواپیماهای روس به فلسطین اشغالی و نزدیک شدن آن به مرزهای اردن بی پاسخ نماند و یک بار که این جنگنده ها به حریم اردن و اسرائیل نزدیک شدند، جنگنده های اف 16 اردن و اسرائیل را در مقابل خود دیدند.

بنابر گزارش های موجود، ملک عبدالله یادآور شد که روس‌ها از این اقدام شوکه شده و متوجه شدند که نمی توانند ما را (اسرائیل و اردن) را تحریک کنند.

وی با بیان اینکه  رسانه های خارجی بارها از همکاری و هماهنگی نیروهای هوائی اسرائیل و اردن خبر داده اند،  افزود: با توجه به این که فضای اسرائیل کوچک است، اردن به جنگنده های آن اجازه می دهد در آسمان این کشور تمرین نظامی انجام دهند و حتی بارها با حضور نیروی هوائی آمریکا رزمایش مشترک برگزار کرده اند.

به هر حال این اولین بار است که رسانه های خارجی فاش می کنند که یک مقام در این سطح و با اختیارات گسترده شبیه ملک عبدالله ت این اندازه از  هماهنگی بین نیروی هوایی دو طرف پرده برمی دارد.

این منابع همچنین به عمق و کیفیت همکاری نظامی بین اسرائیل و اردن اشاره کردند.

نکته قابل ملاحظه اینکه پادشاه اردن درعین حال اظهار داشت : برای مقابله با گروه جبهه النصره مشکل داریم زیرا اسرائیل چشم خود را بر روی آن می بندد چرا که  النصره را قدرتی در مقابل حزب الله می بیند.

این در حالی است که منابع امنیتی اسرائیل بارها تاکید کرده اند که هیچ ارتباط مستقیم یا غیر مستقیمی با جببهه النصره ندارند اما اظهارات ملک عبدالله موجب ایجاد شک و تردید در این موضوع می شود.

میلمان گفت: عبدالله دوم در مقابل کنگره آمریکا از حجم گسترده مشارکت اردن در عملیات نظامی در سراسر جهان از جمله همکاری با انگلیس خبر داد و به  نقش مهم نیروهای ویژه اردن در عملیات محرمانه یگان های انگلیسی «اس.آی.اس» در جنگ علیه داعش در لیبی و اعزام بالگردهای «فوما» برای کمک به ارتش کنیا در جنگ علیه گروه الشباب سومالی پرده برداشت.

وی افزود: پادشاه اردن گفت که فعالیت «ائتلاف اسلامی» به رهبری عربستان محدود است.

در همین ارتباط یک منبع دیوان پادشاهی اردن با تکذیب این سخن منسوب به عبدالله دوم در خصوص ائتلاف اسلامی گفت، دلیل پیوستن اردن و دیگر کشورها به این ائتلاف این بود که این اقدام  الزام آور نیست.

52261

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 523504

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =