ایرنا نوشت: سخنرانی های اخیر «سید حسن نصرالله » دبیرکل حزب الله لبنان با محوریت آمادگی مقاومت برای مقابله با رژیم صهیونیستی در صورت وقوع هرگونه جنگی، توجه گسترده ناظران سیاسی را به خود معطوف کرد.

سخنرانی های اخیر «سید حسن نصرالله » دبیرکل حزب الله لبنان با محوریت آمادگی مقاومت برای مقابله با رژیم صهیونیستی در صورت وقوع هرگونه جنگی، توجه گسترده ناظران سیاسی را به خود معطوف کرد به طوری که این سخنرانی ها را حاوی پیامی محکم و قاطع به رژیم صهیونیستی و همه کسانی دانستند که برجنگ احتمالی این رژیم علیه مقاومت دل بسته اند.

« داود رمال» روزنامه نگار لبنانی در مقاله ای که در روزنامه لبنانی السفیر منتشر شده است، با طرح این سئوال که « اما چرا سید حسن نصرالله این روزه از احتمالات جنگ رژیم صهیونیستی سخن می گوید؟»، نوشت: برای پاسخ به این سئوال باید گفت که در برهه اخیر نشانه هایی از جنگ آینده رژیم صهیونیستی بروز کرده و فضا شبیه پیش از آغاز تجاوز33 روزه این رژیم علیه لبنان در تابستان سال 2006 شده است.
« هجمه های روزافزون رسانه ای و اقدامات سیاسی بی سابقه کشورهای عربی تا جایی پیش رفته که حتی از آمادگی برای مشارکت مستقیم در هر جنگ اسرائیل علیه حزب الله لبنان سخن می گویند».
داود رمال افزود:علت را باید در فضای عمومی جهان عرب بعداز فشارهای سعودی ها بسیار زیاد بر کشورهای شورای همکاری های خلیج فارس برای « تروریستی خواندن حزب الله» جست وجو کرد.
« شاهد اعمال این فشارها بر وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه عرب هم هستیم که به بروز اختلافات بین آنها منجر شد و اجلاس قاهره ناشی از مخالفت های جدی برخی کشورها مانند لبنان، عراق و الجزایر و حتی تونس با درخواست ریاض نتوانست برای تروریستی خواندن حزب الله به اجماع دست یابد».
این روزنامه نگار لبنانی خاطرنشان کرد: حتی تلاش هایی گسترده و مستمر صورت گرفت تا شورای امنیت قطعنامه ای صادر کند و حزب الله لبنان را سازمانی تروریستی اعلام کند اما این تلاش ها با مانع وتوی روسیه و چین و برخی کشورهای غربی که منافع راهبردی خود را بر هر چیز دیگری ترجیح می دهند، مواجه شد.
داود رمال تاکید کرد:علاوه بر این فضا سازی ها و ایجاد زمینه برای رژیم صهیونیستی جهت وارد ساختن ضربه ای کاری به مقاومت لبنان، حزب الله به اطلاعاتی دست پیدا کرده که نشان می دهد مقامات برخی کشورهای عربی در دیدارهای محرمانه و علنی خود که معمولا در حاشیه نشست های بین المللی و مقابل دیدگان همه انجام می گیرد، از رژیم صهیونیستی خواسته اند تا وارد جنگ با حزب الله شود.
« اما این مقامات عرب در نهایت پی بردند که رژیم صهیونیستی در جست و جوی فرصتی برای انتقام گیری بزرگ از حزب الله است و منتظر درخواست و زمان بندی سران برخی کشورهای عربی نمی ماند و بر اساس اطلاعات و منافع خود عمل می کند».
این روزنامه نگار لبنانی تصریح کرد: البته مقامات رژیم اسرائیل از توانمندی های حزب الله غافل نیستند و از سوی دیگر به رعایت توصیه های کمیته موسوم به « وینوگراد» پایبند هستند که پس از شکست این رژیم در جنگ 33 روزه سال 2006 علیه لبنان تشکیل شد و شرط کرده که برای جنگ آینده باید تضمین پیروزی وجود داشته باشد و هر جنگی باید با سرعت و فوری انجام گیرد.
داود رمال اضافه کرد: علاوه بر این ها، چنین جنگی امروز مورد حمایت آمریکا نیست چون دولت آمریکا سعی می کند ثبات امنیتی لبنان را حفظ کرده و مانع از فروپاشی اقتصادی آن شود و مقامات نظامی و سیاسی اسرائیل هم قادر به ارائه ضمانتی واضح و محکم نسبت به تحقق اهداف جنگ آینده علیه مقاومت لبنان نیستند.

ترسیم اوضاع امروز

این روزنامه نگار لبنانی نوشت: کسانی که در جریان تحولات پشت صحنه درگیری های کنونی قرار دارند، فاش کرده اند که سعودی ها برای مقابله با حزب الله به چند مولفه دل بسته اند و از جمله آنها کناره گیری ژنرال میشل عون از نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری لبنان، شروع جنگ اسرائیل علیه لبنان و دستیابی « دونالد ترامپ» و یا « هیلاری کلینتون» به کرسی ریاست جمهوری در آمریکا است.
« سعودی ها باور دارند که در دوره ریاست جمهوری ترامپ و یا کلینتون سیاست های آمریکا در خاورمیانه در دو بعد سیاسی و نظامی که دولت « باراک اوباما» آنها را در پیش گرفته است، تغییر خواهد کرد».
داود رمال تاکید کرد:اما در مقابل، امیدهای زیادی به پیروزی محور مقاومت در منطقه وجود دارد و نشانه های روشن سیاسی و نظامی آن کاملا بروز کرده است.
این روزنامه نگار لبنانی خاطرنشان کرده است که البته برخی از احتمال مرگ « سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه مسن وبیمار سعودی و بروز جنگ داخلی درسعودی سخن گفته اند و در هر صورت احدی نمی داند که روند امور به کجا ختم می شود.

52261

کد خبر 525644

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =