تب برفکی خسارت‌های زیادی به دامداران وارد می‌کند/۸۰۰ رأس دام تلف شد

شیوع تب برفکی در برخی کانون های درگیر بیماری در لرستان از اواخر سال گذشته تاکنون هرچند روند کاهشی داشته ولی رفع کامل این مشکل همچنان در انتظار تامین واکسن است

به گزارش خبرگزاری خبرانلاین لرستان ٰطی هفته های گذشته چندین پیام نگران کننده از سوی شهروندان دلفانی مبنی وارد آمدن خسارات به دامداران بر اثر بیماری تب برفکی دریافت شد.

روز گذشته یکی از دامداران از روستای چشمه گشه (رحمت آباد) با ارسال تصاویری نوشت : طی چند روز گذشته حدود ۱۰ رأس بره گوسفند و دو رأس از گاوهایم بر اثر بیماری تب برفکی از بین رفتند و یکی دیگر از آنها به شدت بیمار و در حال تلف شدن است.

موضوع را از طریق رییس دامپزشکی شهرستان دلفان پیگیری کردیم.

دکتر امیری با اذعان به اینکه به شدت با کمبود واکسن تب برفکی مواجه هستیم اظهار داشت: گزارش هایی که نشان دهنده وضعیت حاد در شهرستان بعلت این بیماری باشد نداشته ایم.

وی افزود بنا به درخواست دامداران در کانون هایی که شیوع بیماری تب برفکی احتمال داده شده است واکسناسیون انجام گرفته اما اینکه در یک عملیات کلی واکسناسیون عمومی انجام گرفته باشد بعلت کمبود واکسن مقدور نبوده است.

این مسئول در خصوص منطقه چشمه گشه گفت : طبق مدارک موجود ، سه بار تیم های واکسناسیون ما به این محل اعزام شده اند.

امیری اضافه کرد در مرحله اول گوسفندان این منطقه واکسن زده شدند زیرا فقط دام های گوسفند مورد درخواست بوده است ، در مراحل بعدی سایر احشام از جمله گاوهای آنان تزریق واکسن شدند.

رییس دامپزشکی دلفان تصریح کرد : ما هنوز دام های تلف شده از جمله گاوهای مورد تاکید را ندیده ایم ، باید بررسی شود که علت تلف شدن آنها تب برفکی بوده یا مورد دیگر

وی از دامداران خواست با ملاحظه موردهای این چنینی بلافاصله دام تلف شده را برای بررسی های بیشتر به دامپزشکی شهرستان منتقل نمایند.

خبرگزاری مهر در مورد شیوع بیماری تب برفکی در استان لرستان نوشت :

کمبود واکسن تب برفکی در استان لرستان/ قیمت واکسن تب برفکی در بازار آزاد به ۴۰۰ هزار تومان رسید!

http://media.mehrnews.com/d/2016/02/15/4/1999016.jpg?ts=1458370831520

این خبرگزاری در ادامه نوشت : طی ماه‌های گذشته بیماری تب برفکی در برخی کانون‌ها بین دام‌های لرستان شیوع پیداکرده و این در حالی است که علاوه بر معضل شیوع این بیماری بین دام‌ها باید موضوع کمبود واکسن تب برفکی را به بقیه مشکلات دامداران لرستانی اضافه کرد.

یک دامدار لرستانی بابیان اینکه حدود ۱۰ تا ۱۲ روز است که بیماری تب برفکی بین گله و دام‌های من شیوع پیداکرده عنوان می‌کند: چند رأس از دام‌های من به دلیل این بیماری نیز تلف‌شده است.

دامدار دیگر لرستانی نیز می‌گوید: ۱۶۰ رأس دام داشته‌ام طی چند روز اخیر نزدیک ۱۰ رأس از آن‌ها تلف‌شده است.

وی ادامه می‌دهد: تلف شدن دام‌ها خسارت‌های زیادی به من وارد کرده به‌طوری‌که قیمت هرکدام از آن‌ها بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان بوده که تلف‌شده‌اند.

مدیرکل دامپزشکی لرستان: ۸۰۰ رأس دام تلف شد

«دکتر ابراهیم توکلی» مدیرکل دامپزشکی لرستان در این رابطه می‌گوید: از سال گذشته تاکنون ۱۶۰ کانون شیوع تب برفکی در استان شناسایی‌شده است.

وی ادامه می‌دهد: در این کانون‌ها ۸۰۰ رأس دام تلف‌شده است.

این سخنان در حالی مطرح می‌شود که علاوه بر شیوع این بیماری، موضوع کمبود واکسن این بیماری به دیگر مشکلات دامدار لرستان اضافه‌شده تا این امر صدای اعتراض دامداران استان را بلند کند.

سرگردانی دامداران برای تهیه واکسن تب برفکی

یک دامدار لرستانی به کمبود واکسن تب برفکی برای دام‌هایش اشاره می‌کند و می‌گوید: برای تأمین این واکسن به دامپزشکی که مراجعه می‌کنم می‌گویند واکسن نداریم و بروید واکسن آزاد بخرید و این در حالی است که ما هم‌توان خرید این واکسن را با توجه مشکلات اقتصادی که با آن مواجه هستیم نداریم.

دامدار دیگر لرستان می‌گوید: قیمت واکسن تب برفکی به‌صورت آزاد خیلی زیاد است، به‌طوری‌که برای خرید یک واکسن تب برفکی باید مبلغ ۴۰۰ هزار تومان است.

یک دامپزشک: تب برفکی خسارت‌های زیادی به دامداران وارد می‌کند

یک دامپزشک نیز در رابطه با بیماری تب برفکی می‌گوید: تب برفکی یک بیماری ویروسی و به‌شدت واگیر است.

«دکتر کرم الهی» بابیان اینکه این بیماری در میان دام‌های سبک و سنگین شیوع پیدا می‌کند ادامه می‌دهد: شیوع این بیماری خسارت‌های فراوانی برای دامداران و همچنین دام‌های آن‌ها خواهد داشت.

این دامپزشک ادامه می‌دهد: اگر دام «شیر وار» باشد و به بیماری تب برفکی مبتلا شود شیر آن قطع می‌شود و این یعنی خسارت برای دامدار، و در دام‌های کوچک نیز به علت اینکه با ابتلا به این بیماری قلب دام درگیر می‌شود بازهم شاهد تلف شدن آن خواهیم بود.

مدیرکل دامپزشکی لرستان: واکسن دست ما برسد دام‌ها را واکسیناسیون می‌کنیم

در این راستا مدیرکل دامپزشکی لرستان نیز به اقدامات در دستور کار برای رفع این مشکل اشاره می‌کند و می‌گوید: سه تا سه و نیم میلیون رأس دام سبک در لرستان وجود دارد که نزدیک به دو و نیم میلیون رأس از آن‌ها سال گذشته و یک‌ماهه امسال واکسیناسیون شده‌اند.

وی ادامه می‌دهد: بااین‌وجود مواردی از این بیماری در میان دام‌های استان وجود دارد که با اقداماتی که سازمان دامپزشکی انجام می‌دهد به محض اینکه واکسن دست ما برسد فاز جدید واکسیناسیون را در اردیبهشت‌ماه آغاز می‌کنیم و به شکل فراگیر بخش عمده‌ای از دام‌های استان را واکسیناسیون خواهیم کرد.

این سخنان در حالی مطرح می شود که رئیس سازمان دامپزشکی کشور نیز پیش از این با اشاره به واردات واکسن تب برفکی از فرانسه، ترکیه و هند گفته بود که عوامل مختلفی از جمله کمبود واکسن برفکی در سال گذشته موجب شیوع بیماری تب برفکی و تلفات دام شده است

نسیم دلفان/

کد خبر 529011

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =