دادستان تهران:کار «فرهنگی» و «سرهنگی» هر یک به‌تنهایی جواب نمی­‌دهد

دادستان عمومی و انقلاب تهران با تاکید بر ضرورت انجام اقدامات فرهنگی در کنار اقدامات مقابله‌­ای در خصوص آسیب‌های اجتماعی، گفت: کار «فرهنگی» و «سرهنگی» هر یک به تنهایی جواب نمی­‌دهد، بلکه این دو باید با هم به کار گرفته شود و اقدامات پیشگیرانه هم در اولویت باشد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، عباس جعفری دولت‌آبادی در جلسه‌ای با موضوع آسیب­‌های اجتماعی، دستور کار جلسه را جرایم مرتبط با امنیت اخلاقی اعلام کرد و با توجه به گزارش پلیس از افزایش روند آن اظهار نگرانی کرد.

دادستان عمومی و انقلاب تهران با اشاره به آمار جرایم مربوط به اعتیاد، مفاسد اخلاقی مزاحمت­‌های خیابانی، کشف حجاب و مانند آن، به ضرورت همکاری مسولان تمام دستگاه­‌ها در اجرای این­گونه طرح­‌ها تاکید کرد.

استفاده از ظرفیت همه‌ دستگاه‌ها در مقابله با آسیب‌های اجتماعی

دادستان تهران از پلیس خواست که برای اجرای مناسب طرح­‌ها، از ظرفیت همه­‌ دستگاه‌­ها از جمله صدا و سیما استفاده کند و اظهار کرد: پلیس مکلف است در جرایم مشهود به وظایف ذاتی خود عمل ‌کند.

جعفری دولت‌آبادی درباره اقدامات پلیس و دادستانی تهران در مقابله با جرم سرقت اظهار کرد: سال گذشته با همکاری دادسرا و پلیس اقدامات بازدارنده و پیشگیرانه‌ مناسبی در این زمینه انجام شد.

وی خواستار اجرای این طرح در سایر شهرستان­‌های استان شد.

جعفری دولت­‌آبادی درباره مجوز دادستانی پیرامون توقیف خودروهایی که راننده مست است، کشف حجاب توسط بانوان صورت گیرد و یا حرکات غیرمتعارف انجام می‌گیرد، گفت که پلیس وظیفه دارد طبق دستور صادره اقدام کند.

در ادامه جلسه، سردار ساجدی‌­نیا فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ، ضمن انتقاد از اظهارنظرهای اخیر برخی مسولان و هجمه‌­ رسانه­‌ای در مورد اجرای طرح امنیت اخلاقی، گفت: بدحجابی و کشف حجاب جرم مشهود است و ارتباطی به حریم خصوصی افراد ندارد.

در ادامه­‌ جلسه سردار زاهدیان رییس پلیس اخلاقی ناجا به ارائه­‌ آمار مقایسه­‌ای از کشفیات و دستگیری­‌های پلیس در زمینه­‌ جرایم مربوط به حوزه اجتماعی طی سال­‌های 1393 و 1394 پرداخت.

در این جلسه هم­چنین امیرآبادی فراهانی سرپرست دادسرای ارشاد، آمار پرونده­‌های مفتوحه در این دادسرا طی سال 1394 را گزارش نمود و از صدور 86 کیفرخواست با موضوع تشکیل خانه­‌های فساد و 106 کیفرخواست در مورد مشروبات الکلی خبر داد.

خانم دکتر خزعلی از حاضران در این جلسه، ضمن تشکر از اقدامات نیروی انتظامی و قوه قضاییه در برخورد با مظاهر فساد، از مسولانی که به‌رغم امضاء و ابلاغ قوانین مربوط به این حوزه، در اجرای آن حمایت به ­عمل نمی‌آورند و اقدامات پلیس و قوه قضاییه در این راستا را به چالش می­‌کشند، خطاب به مسولان مربوطه گفت: در هیچ جای دنیا سیاست­‌های نظام و قانون اساسی این­گونه توسط برخی مسولان زیر سوال نمی‌روند.

بابایی سرپرست دادسرای جرایم اینترنتی آسیب شناسی در این حوزه­‌ها را ضروری خواند و این امر را نافی وظایف پلیس و دادسرا در برخورد با مظاهر فساد ندانست.

در پایان این جلسه، جعفری دولت‌­آبادی در مورد جمع‌آوری معتادان متجاهر زن و معرفی به مراکز تعیین شده، تأکید کرد.

جعفری دولت‌آبادی درباره چگونگی مقابله با جرایم، ضمن تاکید بر ضرورت انجام اقدامات فرهنگی در کنار اقدامات مقابله‌­ای، در توضیح اظهار کرد: کار «فرهنگی» و «سرهنگی» هر یک به تنهایی جواب نمی­‌دهد، بلکه در مقابله با آسیب‌های اجتماعی، این دو باید با هم به کار گرفته شود و اقدامات پیشگیرانه هم در اولویت باشد.

وی در انتقاد از کم­‌کاری برخی مسولان در این حوزه گفت: وقتی موضوع تقسیم کار می­‌شود برخی دستگاه‌ها غایبند، اما حین تقسیم بودجه همگی سهم می‌خواهند.

جعفری دولت‌­آبادی نگاه عمیق به آسیب­‌ها را از برنامه‌­های بلندمدت برای مقابله با این پدیده خواند که نافی وظایف دستگاه­‌های دولتی نیست و در انتقاد از مسولان دولتی که در حوزه­ اجرایی آنان حجاب و عفاف رعایت نمی‌شود، بر وظیفه­‌ مدیران از بابت تذکر به چنین کارکنانی تاکید کرد و گفت: این کارها کمی غیرت مسولانه می­‌طلبد و نیاز به بودجه ندارد.

وی پیشنهاد کرد: باید از ظرفیت برنامه ششم در مبارزه با آسیب‌های اجتماعی استفاده بیشتری به عمل آید.

وی از مسولان حاضر در جلسه خواست برنامه‌های خود برای مبارزه با آسیب‌ها را به دادستانی تهران ارسال کنند.

 

 

۴۲۴۲

کد خبر 531207

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =