کار بررسی بودجه سال 95 کل کشور که به پایان رسید،حالا این جدول درآمدها و هزینه هاست که پیش روی دولت قرار گرفته تا دخل و خرج روزانه کشور را تنظیم کند.

نگار احمدی-

اگرچه دولت می گوید وابستگی بودجه به نفت طی سالهای اخیر در بودجه کاهش چشمگیری داشته اما برخی از نمایندگان هم می گویند که این وابستگی خصوصا در بودجه امسال افزایش داشته است.

نفت در بودجه امسال 40 دلار در هر بشکه پیش بینی شده است.تمام پیش بینی های بین المللی زمانی که دولت بودجه 95 را به مجلس برد،حکایت از ادامه روند کاهش بهای نفت را داشت.نفت حتی به کانال 20 دلار در هر بشکه هم سقوط کرد اما دولتمردان دولت یازدهم بر نفت 40 دلاری اصرار می کردند.

به گزارش خبرآنلاین، هنوز یک ماه از سال 95 نگذشته که بازارهای جهانی دچار تحول شده اند.قیمت نفت از حوالی 25 دلار در هر بشکه در ابتدای ماه فوریه حالا به 48 دلار درهر بشکه رسیده است.البته این بهای نفت آمریکاست.قیمت های نفت اوپک هم شرایط خوشبینانه ای پیش رو دارند.آخرین عددی که اوپک از قیمت نفت ارایه کرده،42 دلار در هر بشکه برای روز پنج شنبه است.این عدد به خوبی گویای این است که نفت روزهای خوبی هم پیش رو دارد.برای دولتی که بودجه اش را بر مبنای نفت 40 دلاری بسته حالا همین دو دلار افزایش می تواند تنفسی باشد و امکان نقش آفرینی بیشتر در پروژه های عمرانی را فراهم کند.

مانور روی مدار صفر درجه

حتی اگر بهای نفت در حوالی 40 دلار در هر بشکه برای نفت ایران باشد،با احتساب برنامه ریزی که برای افزایش تولید نفت صورت گرفته،این عدد می تواند بودجه امسال را محقق کند.دولت در بودجه امسال پیش بینی کرده که 2 میلیون و 250 هزار بشکه نفت فروش رفته را در بودجه هزینه کند.این رقم 280 هزار میلیارد تومان از درآمدهای بودجه را به خود اختصاص می دهد.حالا اگر نفت به بیش از 40 دلار در هر بشکه برسد،مازاد درآمد طبق قانون باید به صندوق توسعه ملی واریز شود که کمکی برای توسعه پروژه های نیمه تمام عمرانی کشور باشد.

کاهش ذخایر نفتی آمریکا در هفته گذشته و تصمیم کویت برای کاهش تولید نفت خود،دو پیام مثبتی بود که ادامه نیافتن عرضه بی وقفه تولید کنندگان نفت گرفت.از سویی عربستان و روسیه هم اعلام کرده اند که جنگ بازار چین را با افزایش تولید بیشتر متوقف خواهند کرد.بعد از آنکه نشست دوحه برای فریز نفتی به نتیجه نرسید،برخی تحلیل گران می گفتند که ممکن است این اتفاق سبب کاهش بیشتر بهای نفت شود،اما با کاهش ذخایر نفتی آمریکا، ناگهان ورق برگشت.از ماههای گذشته که روند کاهش بهای نفت در بازارهای جهانی تداوم یافته،آمریکا بیشترین زیان را از کاهش بهای نفت دیده است.بیش از 70 درصد از دکل های نفتی این کشور فعالیت خود را متوقف کرده اند.

پروژه هایی که به پایان می اندیشند

اگر روند افزایش بهای نفت ادامه یابد،بودجه 95 می تواند بودجه موفقی به نسبت بودجه های سال گذشته باشد.به این دلیل که میزان وابستگی به درآمدهای نفتی که کاهش یافته،درآمد نفت می تواند برای نخسین بار مسیر هزینه ای را کنار گذاشته و به بخش عمرانی سوق داده شود.حالا با این اتفاق برای پروژه های نیمه تمام عمرانی می توان نوید روزهای بهتری را داد.

 

3535

کد خبر 531792

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بی نام IR ۰۴:۰۹ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۱
    6 4
    تحلیل ارائه شده واقع بینانه نیست و کلیه ملاحظات بازار جهانی نفت را در نظر نگرفته است. به عنوان نمونه کاهش تعداد دکلهای حفاری در آمریکا لزوما به معنای کاهش تولید نفت در این کشور نیست. آمارها نشان از افزایش تولید سرانه هر دکل حفاری و لذا کاهش نیاز به دکلهای حفاری بیشتر دارد. ضمن اینکه تولید بیشتر نفت ایران میتواند منجر به افزایش عرضه جهانی نفت و فشار در جهت کاهش قیمت نفت شود. افزایش اخیر قیمت نفت به طور عمده از جهت بهبود سمت تقاضای نفت و نه کاهش تولید حادث شده است.