تسنیم نوشت: عضو هیئت مدیره کانون شوراهای اسلامی کار با بیان اینکه پیش‌بینی برگزاری جلسه شورای عالی کار با حضور شرکای اجتماعی قبل از فرارسیدن ماه مبارک رمضان را داریم گفت:معیشت و امنیت شغلی دو مشکل عمده کارگران است.

علی خدایی درباره برگزاری جلسه بعدی شورای عالی کار به منظور مطالبات کارگران گفت: تا قبل از فرا رسیدن ماه مبارک به احتمال زیاد یک جلسه شورای عالی کار با حضور شرکای اجتماعی برگزار خواهد شد.

وی با بیان اینکه امنیت شغلی کارگران یکی از مطالبات است گفت: پیش‌بینی ما این است که قبل از فرا رسیدن ماه مبارک جلسه تشکیل و این موضوعات بررسی شود.

عضو هیئت مدیره کانون شوراهای اسلامی کار درباره انعقاد قراردادهای سفید امضا گفت: سازوکار رسیدگی به قراردادهای سفید امضا تا حدودی پیچیده است. اثبات سفید بودن قراردادها هزینه‌هایی را برای کارگران دارد که بسیاری از کارگران رااز طرح شکایت منصرف می کند

وی با بیان اینکه ایجاد امنیت شغلی کارگران تنها از طریق اجرای قانون امکان پذیر است افزود: قرارداد کار باید در 4نسخه تهیه شود،که یک نسخه آن باید در دست اداره کار باشد. اگر بخواهیم از بروز مشکل در این زمینه جلوگیری کنیم، اداره کار به سادگی می تواند در قالب ارسال یک فایل الکترونیکی دستورالعمل به کارفرمایان، از آنها طلب کند که یک نسخه از قرارداد کارگران در اختیار اداره کار قرار گیرد. با این راهکار ساده می تواند از بروز قرارداد سفید جلوگیری کرد.

خدایی معیشت و امنیت شغلی را دو مشکل عمده کارگران خواند و گفت: آمارها بیانگر این است که حدود 80 درصد کارگران حداقل بگیر هستند و مشکلات معیشتی متعددی دارند، ازاین‌رو بسیاری از کارگران برای تأمین زندگی مجبور هستند به شغل دوم یا شغل‌های کاذب مشغول شوند.

عضو هیئت مدیره کانون شوراهای اسلامی کار با بیان اینکه کارگران خواستار این هستند که قراردادهای موقت به کارهای موقت محدود شود گفت: قراردادهای کار به صورت موقت سه‌ماهه تا حداکثر یک‌ساله بسته می‌شوند و این موضوع نبود امنیت شغلی کارگران را تشدید کرده است. کارگران نمی‌توانند اقدامی برای وصول حقوق قانونی خود انجام دهند، چراکه به محض اولین اقدام، با تعدیل یا تمدید‌نکردن قرارداد مواجه خواهند شد.
22535

کد خبر 540670

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =