۰ نفر
۲۲ فروردین ۱۳۸۹ - ۱۲:۱۶

به کسانی که فارغ التحصیل دانشگاه باشند وام، یارانه و زمین می دهیم تا اشتغال ایجاد شود.

رئیس جمهور با بیان اینکه در حال حاضر تهران در معرض آسیب های سنگین قرار دارد از برنامه دولت برای کاهش جمعیت تهران خبر داد و در این زمینه به اعطای وام، یارانه و زمین به مهاجران از تهران اشاره کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، محمود احمدی نژاد در دیدار با مدیران و مسئولان بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به مناسبت سالگرد تاسیس این نهاد اظهار داشت: در طول 30 سال گذشته این نهاد خدمات ارزشمندی را به مردم ارائه کرده است که یکی از این بحث ها ساخت و ساز مسکن برای مردم است که با شتاب روزافزون در حال انجام می باشد.

وی با بیان اینکه یکی دیگر از کارهای بنیاد مسکن رسیدگی به مناطق آسیب دیده است، یادآور شد: در سال 85 در لرستان بیش از 40 هزار واحد مسکونی آسیب دید که به لطف خدا به سرعت ساخت و ساز در آنجا انجام شد و نه تنها هیچ ضعفی در زندگی مردم ایجاد نکرد بلکه سطح رفاه مردم را نیز ارتقا داد.

رئیس جمهور با ابراز امیدواری نسبت اینکه ظرف یکی دو سال آینده کپرنشینی در کشور از بین برود، گفت: در حدود 23 هزار طرح هادی داشته ایم که هم اکنون بیش از 11 هزار از آنها در کشور اجرایی و عملیاتی شده است که البته این حاصل کار جمعی است.

احمدی نژاد افزود: بانکها در زمینه مسکن به ویژه مسکن روستایی خیلی خوب کار کردند به طوری که 600 هزار مسکن روستایی ظرف 4 سال ساخته شد و تا پایان سال نیز ان شاء الله یک میلیون از این واحدهای مسکن روستایی ساخته خواهد شد.وی موضوع مسکن را جایی برای شب خوابی و یا انباری آدم ها ندانست و افزود: مسکن محل تربیت، آرامش، سکونت و زندگی است ، در فرهنگ ما به زمانی که در کنار خانواده در خانه هستیم زندگی می گوییم .

احمدی نژاد در ادامه با ابراز امیدواری از اینکه ان شاء الله به جایی برسیم که همه ملت ایران و همه بشر در خانه های وسیعی زندگی کنند، عنوان کرد: خدا ما راخلق نکرده است که در لانه زندگی کنیم . اما متاسفانه به دلیل ساختارهای اقتصادی غارت گرایانه بین المللی که حاصل دسترنج مردم را می برند، استعمار و تحمیل فشارها تاکنون این امر اتفاق نیفتاده است.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه باید در طرح های هادی معیارهای شهر سازی خود را از هم اکنون پایه گذاری کنیم، گفت: باید در این زمینه از وجود صاحبنظران استفاده شود. ضمن اینکه کمیته ای خاص تشکیل دهیم تا در مورد چگونگی معماری خانه های ایرانی در هر استان نظر کارشناسی دهند.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به سرعت ساخت مسکن در کشور خطاب به حضار گفت: شما نشان دادید که ظرفیت ساخت مسکن در کشور خیلی بیش از آن چیزی است که هم اکنون در حال ساختن آن هستید، زیرا در بخش مسکن روستایی ساخت سالی 20 هزار مسکن را به سرعت به ساخت سالی 200 هزار مسکن رساندید.

رئیس جمهور با بیان اینکه با همکاری دولت و سیستم بانکی کشور باید سقف سالیانه ساخت و ساز 200هزار مسکن را برداریم خطاب به رئیس بنیاد مسکن گفت: آقای تابش در شهرهای زیر 25 هزار نفر بروید برنامه بیاورید و بگویید ساخت مسکن را می خواهیم به روز کنیم، دولت هم از شما پشتیبانی خواهد کرد.

احمدی نژاد افزود: باید به جایی برسیم که سال آینده بگوییم ساخت یک میلیون مسکن تمام شده است و در حال ساخت ، 600 ، 700 هزار مسکن هستیم.وی در ادامه خطاب به رئیس بنیاد مسکن گفت : بروید در روستاها و کسانی که توانایی مالی برای ساخت مسکن را ندارند را برآورد کنید . یک عدد به ما بدهید دولت از آنها با دادن یارانه پشتیبانی خواهد کرد.

رئیس جمهوربا بیان اینکه هم اکنون در کشور بهره وری پایین و هدررفت منابع زیاد است، گفت: سرمایه گذاری ملت در نقطه زاینده مجتمع نمی شود . زیرا در طول 50 سال اعمال سیاستهای استعماری پایه و اساس اقتصاد ما را دچار آسیب کرده است.

احمدی نژاد با اعلام اینکه هم اکنون 67 درصد جمعیت در شهرها و 32 درصد در روستاها نشان دهنده این آسیب اقتصادی در کشور است، گفت: برای 67 درصد مردمی که در شهرها زندگی می کنند چه شغلی می توان درست کرد؟ چه شغلی برای 8 میلیون جمعیت در تهران می توان درست کرد؟ اگر صنعت را در اطراف شهرهای بزرگ گسترش دهیم دیگر جایی برای زندگی کردن در این شهرها باقی نخواهد ماند.

وی با تاکید بر اینکه باید روند مهاجرت به سمت مراکز اصلی جمعیت را معکوس کنیم، گفت: یکی از این عوامل تشویق مردم در امر مسکن است.رئیس جمهور با اعلام اینکه هم اکنون قیمت مسکن مقداری پایین آمده است، گفت: چرا چند صد هزار میلیارد سرمایه افراد باید راکد شود در صورتی که حاصل عمر افراد باید در جهت اعتلا و پیشرفت کشور قرار گیرد.

احمدی نژاد در بخش دیگری از سخنانش با هشدار نسبت به اینکه هم اکنون تهران در معرض آسیب های سنگین قرار دارد، گفت: البته در این جا نمی خواهیم کسی را محاکمه کنیم مشکلی است که باید آن را حل نماییم. بحث آب و هوا و ترافیک را می توان حل کرد اما ماجرای زلزله را چه کنیم؟

وی عنوان کرد: طبق اطلاعات هم اکنون باید گسل های زیر شهر تهران فعال باشند اما به لطف دعای مردم فعال نیستند ولی نمی توانیم پیش بینی کنیم که چه هنگام زلزله در تهران خواهد بود. اگر حادثه ای برای 13 میلیون و 800 هزار نفر ساکن استان تهران بیفتد چگونه می توان آن را جمع کرد.

رئیس جمهور با اعلام اینکه باید تهران را خالی کنیم، گفت: البته به شیوه دستوری نمی توانیم به مردم بگوییم شهر را خالی کنند و به وقتش من از مردم خواهش می کنم که این کار را انجام دهند اما باید تدابیری در این زمینه اندیشیده شود. مثلا به کسانی که از تهران می روند زمین ، وام 4 درصد و یک یارانه درست و حسابی می دهیم . با محاسباتی که انجام شده است، حداقل 5 میلیون نفر باید از تهران بیرون بروند تا تهران خلوت شود و بتوان حادثه احتمالی در تهران را مدیریت کرد.

احمدی نژاد با بیان اینکه دولت برای حوزه های مختلف صنعت و کشاورزی تدابیر خوبی اندیشیده است، گفت: به هر کسی که در روستاها می خواهد مشغول کار شود وام قرض الحسنه دهید. با 5 میلیون تومان در روستا شغل درست می شود.وی با بیان اینکه امروز در وزارتخانه ها و بانک های ما مدیران لایقی وجود دارند، گفت: مدیران لایق در بانکها نشان دادند که ظرفیت بانکی در کشور ما بسیار بالا است. این یک ظرفیت در اختیار مردم است که باید از آن حداکثر استفاده را بکنند.

رئیس جمهور امر مسکن را امری سه منظوره دانست و افزود: مسکن سه منظوره است زیرا هم فرهنگ، هم اشتغال و هم آرامش مردم را به ارمغان می آورد.احمدی نژاد در ادامه اعلام کرد: به کسانی که فارغ التحصیل دانشگاه باشند وام، یارانه و زمین می دهیم تا اشتغال ایجاد شود.

وی با تاکید بر اینکه باید دست به دست یکدیگر دهیم و کارهای اساسی که شرایط ما را در بخش های گوناگون متحول می کند را انجام دهیم، گفت: باید مقداری خانه ها را سبک و ارزانتر کنیم. باید در این زمینه به دو سه تکنولوژی برسیم که البته دولت هم از آن حمایت می کند.

رئیس جمهور اعلام اینکه دولت درطرحهای هادی دو تا 1500 میلیارد تومان هزینه می کند تا در سال 91 بهسازی روستاها را از شما تحویل بگیرد، گفت: البته برخی روستاها هستند که قابلیت گسترش ندارند زیرا روستا مرکزهویت، فرهنگ، ارتباطات و عواطف انسانهاست و نمی توان روستایی را از جایی به جای دیگر منتقل کرد.احمدی نژاد در پایان اعلام کرد: دولت برای انتقال جمعیت استان تهران یک برنامه ویژه دارد که به موقع اعلام خواهدشد.

کد خبر 54158

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۱۲:۵۵ - ۱۳۸۹/۰۱/۲۲
  0 0
  32+67=99 1% بقیه کجا زندگی می کنن؟ رو هوا؟
 • مريم IR ۱۲:۱۶ - ۱۳۸۹/۰۲/۱۳
  0 0
  با احترام به حق تمامي افراد ، از دكتر احمدي نژاد سئوال ميكنم آيا نبايد از وعده به عمل روي بياوريم؟
 • كامراني IR ۰۸:۴۹ - ۱۳۸۹/۰۲/۱۴
  0 0
  روزاول گفته شد كه به كارمنداني كه به شهرستانها بروند 25الي 50درصد اضافه حقوق ميدهيم اما وقتي اين بخشنامه ابلاغ شد اين مورد ازآن حذف شده بود درظرف يك هفته دولت زير حرف خودزد بهت نيست دولت براي حرف خودش احترام قائل باشد ؟