یک روزنامه هندی با اشاره به سفر نخست وزیر هند به آمریکا و دیدار او با رئیس جمهور این کشور نوشت : موضوع هسته ای ایران بر مذاکرات سینگ و اوباما سایه انداخته و باعث اختلاف بین دو کشور شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، روزنامه هندو در ادامه گزارش خود می نویسد: مانموهان سینگ فردا دوشنبه با باراک اوباما دیدار می کند و علاوه بر آن در ماه ژوئن نیز وزیران امور خارجه هند و آمریکا با یکدیگر دیدار خواهند داشت.

به گفته یک دیپلمات هندی، نخست وزیر هند در دیدار با رئیس جمهور آمریکا که در آستانه برگزاری کنفرانس بازنگری ان.پی .تی انجام می شود، در مورد مسائل دوجانبه و مسائل منطقه ای و بین المللی رایزنی می کنند که موضوع ایران و افغانستان مهمترین محورهای مورد مذاکره خواهند بود.

به گفته این دیپلمات هندی، مطمئنا آمریکا در این دیدار به مسائلی خواهد پرداخت که واشنگتن در مورد آنها نگرانی دارد و موضوع هسته ای ایران و بحث تحریم علیه این کشور نیز یکی از همین موارد است.

بر اساس این گزارش، هند به دلیل روابط نزدیکی که با ایران دارد همواره از سوی آمریکا در فشار است و همین فشارها دلیل اصلی اجرا نشدن پروژه انتقل گاز ایران به هند ( خط لوله صلح ) بوده است.

علاوه بر آن، آمریکا تلاش خود برای اعمال دور جدید از تحریم های علیه ایران را آغاز کرده و در این راه به دنبال کسب حمایت بین المللی برای اقدامات خود است و از همین رو تلاش می کند تا علاوه بر اعضای شورای امنیت حمایت سایر کشورها را نیز در این زمینه بدست بیاورد.

این دیپلمات هندی که در این گزارش اشاره ای به نام او نشده در ارتباط با تلاش آمریکا برای جلب نظر هند در مسیر اعمال تحریم بر ایران می گوید: ما اینگونه اقدامات را قبول نداریم و دهلی نو بر این است که تحریم نمی تواند در این راه راهگشا باشد. ما فکر نمی کنیم که در شرایط فعلی تحریم لازم باشد . ما با هرگونه تحریمی که از سوی شورای امنیت اعمال شده مخالف بودیم. ایران بارها به هند اعلام کرده که در پی دستیابی به سلاح هسته ای نیست.

 

کد خبر 54174

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =