مهر نوشت: یک مقام مسئول با اشاره به توقف سوآپ نفت ایران از آمادگی جمهوری آذربایجان و قزاقستان به منظور ازسرگیری سوآپ نفت با یاران در حوزه دریای خزر خبر داد.

حمیدرضا شاهدوست با بیان اینکه در حال حاضر سوآپ نفت ایران از کشورهای حوزه دریای خزر متوقف است، گفت: شرکت نفت، شرکت نیکو را مسئول پیگیری فراهم کردن مقدمات ازسرگیری سوآپ نفت خام در کوتاه ترین زمان ممکن کرده است.

رئیس پایانه نفتی شمال با اعلام اینکه نیکو پیشتر واسطه ایران و کشورهای ساحلی حوزه دریای خزر در حوزه سوآپ بوده و اکنون مسئولیت پیگیری ازسرگیری این عملیات شده است، تصریح کرد: هم اکنون این شرکت متولی اصلی امضای قراردادهای سوآپ نفت ایران شده است.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه توقف سوآپ نفت به معنای تعطیلی ترمینال نفت نکا نبود و از این فرصت برای ارتقای فعالیت‌ها و تاسیسات استفاده شده است، اظهار داشت: سوآپ نفت افزون بر درآمد اقتصادی برای کشور، قدرت سیاسی ایران را به رخ کشورهای حوزه دریای خزر کشیده و بدون شک اگر ایران و پایانه شمال نبود، نفت خام کشورهای حوزه خزر مانند قزاقستان، ترکمنستان، جمهوری آذربایجان به آب‌های آزاد نمی‌رسید.

وی، ادامه داد: هر چند کشورهای حوزه خزر در زمان توقف عملیات سوآپ با ایجاد خط لوله باکو-تفلیس-جیهان (بی تی سی) و دیگر مسیرها توانستند جایگزین ایران شوند، اما خود آنها نیز بهتر می دانند که هیچ مسیری ایمن تر و اقتصادی تر از مسیر ایران نیست.

شاهدوست با بیان اینکه هم اکنون مطابق مذاکرات انجام شده مطمئن هستیم، قزاقستان و جمهوری آذربایجان تمایل زیادی دارند درصدی از نفت خام خود را از طریق پایانه شمال کشور سوآپ کنند، خاطرنشان کرد: از نظر عملیاتی محدودیتی برای از سرگیری سوآپ نفت وجود ندارد.
22539

کد خبر 542464

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =